Windows Fotoğraf Galerisi

Windows Fotoğraf Galerisi (Windows Photo Gallery veya Windows Live Photo Gallery) Microsoft tarafından geliştirilen Resim düzenleyici, resim görüntüleyici, Raster grafik editörü, resim paylaşımı uygulamasıdır. Microsoft Windows Essentials yazılım paketinin bir parçasıdır. Microsoft, ürünün artık 10 Ocak 2017'den sonra desteklenmeyecek veya indirilmeyeceğini açıkladı.

Windows Fotoğraf Galerisi
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma Aralık 2011) (2011-12)
Güncel sürüm 2012 (v16.4.3528.331) / 18 Aralık 2014) (2014-12-18)
İşletim sistemi Windows 7, Windows Server 2008 R2, Windows 8, Windows 10
Platform SSE2 ile uyumlu x86
Erişilebilirlik Çokdilli
Tür Resim düzenleyici, resim görüntüleyici, Raster grafik editörü, resim paylaşımı
Lisans Açık kaynaklı yazılım
Resmî sitesi support.microsoft.com/tr-tr/help/18614/windows-essentials

Versiyonları

Digital Image Photo Library 9

Uygulama Aralık 2001'de yeni bir "Fotoğraf Kütüphanesi" ( "POD" olarak adlandırılan kod) olarak geliştirmeye başladı. Bu kombinasyon "Digital Image Suite" adı altında piyasaya çıktı. Bu, Microsoft tarafından sunulan ilk fotoğraf düzenleme ve yönetim aracıydı.[1] 3 Haziran 2003'te Digital Image Suite 9 ile piyasaya çıktı. İkinci sürüm "Digital Image Photo Library 10" 12 Haziran 2004 tarihinde çıktı. Üçüncü ve son sürüm "Digital Image Photo Library 11" markalı Fotoğraf Kütüphanesi 22 Nisan 2005'te piyasaya sürüldü. Windows Vista uyumluluk düzeltmelerini içeren başka bir "Anniversary edition" 18 Ağustos 2006'da yayınlandı.

Windows Live Photo Gallery logo

Windows Fotoğraf Galerisi'nin ilk sürümü, Windows Vista'nın tüm sürümlerinde bulunur ve Windows Resim ve Faks Görüntüleyicisinin (Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi) yerini almıştır.[2] Düzgün geçişler içeren temalı fotoğraf slayt gösterileri yalnızca Home Premium ve Ultimate sürümlerinde mevcuttur.

Microsoft, Windows 7'nin piyasaya sürülmesi ile birlikte Photo Gallery'yi işletim sistemi içinde paketlememeye karar verdi. Bunun yerine, Windows 7, Windows Fotoğraf Galerisi'nin düzenleme özelliklerine sahip Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi adlı bir yazılımla birlikte geldi. Fotoğraf Galerisi'nin tam paketi, bunun yerine Windows Live Essentials Yazılım paketinin bir parçası olarak çıktı ve bu nedenle uygulama "Windows Live Fotoğraf Galerisi" olarak yeniden adlandırıldı. Windows Live Photo Gallery beta'nın ilk sürümü, 27 Haziran 2007'de yayınlandı ve 6 Kasım 2007'de yayınlanan nihai sürümü ile piyasaya sürüldü.

Windows Live Photo Gallery 2009, Eylül 2008'de yeni bir arayüz ile geldi. 15 Aralık 2008'de Fotoğraf Galerisi de dahil olmak üzere Windows Live Essentials 2009 uygulamalarının "beta" sürümleri yayımlandı. Bu sürümde, kullanıcıların geribildirimlerine dayalı önceki beta sürümünden bu yana birçok değişiklik yapıldı.[3] Bu sürümde önemli görsel değişiklikler, tüm Windows Live Temel uygulamaları için ortak bir tasarım teması ekleyen yeni bir uygulama simgesinin tanıtılmasıydı. 7 Ocak 2009'da, Windows Movie Maker hariç, "beta yenileme" sürümleri nihai sürümler olarak piyasaya sürüldü.

Windows Live Photo Gallery 2011 beta, Microsoft tarafından 24 Haziran 2010'da Windows Essentials 2011 beta sürümüyle birlikte piyasaya sürüldü. 2011 sürümü, yüz tanıma sistemi, Görüntü birleştirme, coğaltma etiketleme, toplu iş dosyaları etiketleme, leke sökücü ve gürültü azaltma gibi yeni eklemeler içeriyor.[4] Beta yenilemesi 18 Ağustos 2010'da yayınlandı ve Windows Live Photo Gallery 2011'in son sürümü, 30 Eylül 2010'da Windows Live Essentials 2011'in son sürümü ile birlikte yayımlandı. 1 Aralık 2010'da bir düzeltme ile (hotfix) Windows Live Mesh ve Microsoft aile özellikleri dışındaki Temel Bilgiler'in geri kalan kısmı ile birlikte güncellendi.[5]

Windows Fotoğraf Galerisi Windows Vistada

Wave 5 sürümü 7 Ağustos 2012'de piyasaya çıktı. "Live" sözcüğünü düşürdü ve resmen Windows Fotoğraf Galerisi 2012 olarak bilinir. Yeni sürüme AutoCollage 2008 özelliğini ekledi. Bu, kullanıcılara 50'ye kadar görüntü seçmesine ve görüntülerinin bir kolajını otomatik olarak oluşturmalarına ve ayrıca kullanıcıların videolarını Vimeo'ya kolayca yüklemelerine olanak tanıyan Vimeo yayın eklentisinin dahil edilmesine izin verir.

Özellikleri

Windows Fotoğraf Galerisi, dijital fotoğraflar için yönetim, etiketleme ve arama yetenekleri sağlar.[6] Windows Fotoğraf Galerisi ayrıca OneDrive, Flickr ve Facebook'a yükleyerek fotoğraf paylaşımına izin verir.

Fotoğraf yönetimi

Windows Fotoğraf Galerisi, başlıklara, derecelendirmeye, altyazılara ve özel metadata etiketlerini fotoğraflara ekleyerek, Galeri görünümünde dijital fotoğraf koleksiyonu düzenleme olanağı sağlar. Video dosyalarını etiketlemek ve yönetmek için sınırlı bir destek var. Windows Fotoğraf Galerisi, fotoğrafları organize etmek için hiyerarşik etiketleme kavramını kullanır. Bir etiketin Windows Fotoğraf Galerisi'nden silinmesi, yardımcı programdaki tüm fotoğraflardan da kaldırılacaktır. Hemen hemen tüm dijital kameraların şu anda desteklediği her yerde bulunan Exchangeable image file format standardının toreni olan Adobe Systems Extensible Metadata Platform (XMP) metadata standardı da desteklenmektedir. Bu, etiketlerin EXIF veya IPTC'ye göre çok daha verimli bir şekilde depolanması ve düzenlenmesi gibi verileri sağlar. Windows Live Photo Gallery 2011'den beri, coğrafi etiketleme ve kişilerin etiketlenmesi (yüz tanıma sistemi ve yüz bulma ile) de destekleniyor.[7] Bazı desteklenen resim dosyası türleri için, Kişiler Etiketleri, Microsoft Kişiler Etiketi XMP Şeması'nı kullanarak okunabilir ve kaydedilebilir

Fotoğraf düzenleme

Windows Fotoğraf Galerisi, fotoğrafların pozlamaya veya renk düzeltmeye göre düzenlenmesini sağlar. Ayrıca (rötuş), yeniden boyutlandırma, kırpma ve kırmızı göz azaltma gibi diğer temel fotoğraf düzenleme işlevlerini de sağlar. Kullanıcılar fotoğrafın gölgelerini, vurgulamalarını ve keskinliğini ayarlamalarını sağlayan bir fotoğrafın renk histogramını görüntüleyebilirler. Ayrıca, Windows Fotoğraf Galerisi'nde leke giderici ve gürültü azaltma gibi düzenleme araçları da bulunmaktadır. Microsoft Research tarafından geliştirilen, Panoramik dikiş, Fotoğraf Sigortası ve AutoCollage dahil olmak üzere fotoğraf düzenleme teknolojileri de Windows Fotoğraf Galerisi'nde bulunmaktadır. Windows Fotoğraf Galerisi ayrıca, tek bir işlemle birden fazla fotoğrafın yeniden boyutlandırılabileceği toplu fotoğrafları yeniden boyutlandırma yeteneğini ve videoları döndürebilme yeteneğini de destekliyor. Windows Fotoğraf Galerisi'nin fotoğraf / video içe aktarma aracı, tarihe kadar otomatik olarak gruplandırılan fotoğrafları görüntüleme, seçme ve etiketleme olanağı sağlar

Biçim formatı desteği

Windows Fotoğraf Galerisi, Windows Görüntüleme Bileşeni (WIC) kitaplığını kullanan PIX motorunu temel alır. Desteklenen formatlar Windows sürümüne, QuickTime / raw görüntü formatları / WebP için ek WIC codec bileşenlerine ve platform güncellemelerine bağlıdır. Biçim formatları JPEG (.jpg, .jpeg), BMP (.bmp), Portable Network Graphics (.png), TIFF (.tif and .tiff), HD Photo .wdp (JPEG XR .jxr tarafından değiştirildi), ve Graphics Interchange Format (.gif), hem de en yaygın video formatlarını destekliyor.[8] Windows Fotoğraf Galerisi, Windows Renkli Sistemini kullanır. WIC codec'i bulunmayan PCX ve Windows Metafile gibi eski resim biçimleri görüntülenemez. Animasyonlu GIF'ler için yalnızca tek çerçeveler gösterilir.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.