Görev Görünümü (Windows)

Görev Görünümü , Windows 10'da tanıtılan bir görev değiştirici ve sanal masaüstü sistemidir ve Windows 10 için ilk yeni özellikler arasındadır. Görev Görünümü, bir kullanıcıya hızlıca bir açık pencereyi bulmasına, tüm pencereleri hızla gizlemesine ve masaüstünü göstermesine ve birden fazla monitörde veya sanal masaüstünde pencereleri yönetmesine olanak tanır.[1] Görev çubuğundaki Görev Görüntüleme düğmesini tıklatarak veya ekranın sol tarafından hızlıca kaydırarak tüm açık pencereleri görüntüler ve kullanıcıların arasında geçiş yapmalarına veya çoklu çalışma alanları arasında geçiş yapmalarına izin verir. Bu, macOS işletim sistemindeki Dashboard özelliğine benzer. İlk kez 30 Eylül 2014 tarihinde San Francisco şehir merkezinde bir Windows 10 basın etkinliğinde önizlendi.[2]

Görev Görünümü
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 30 Eylül 2014) (2014-09-30)
İşletim sistemi Microsoft Windows (Windows 10)
Tür Sanal masaüstü, görev değiştirici
Lisans Sahipli yazılım

Benzer uygulamalar

Benzer etkiler diğer işletim sistemlerinde de kullanılır.

Microsoft Windows Windows 3.0-da, ilk olarak 1990'da bir pencere değiştirici tanıttı. Alt+Tab ↹ kullanıldığında, kullanıcılar açık pencerelerin düzleştirilmiş bir görünümünü görebiliyorlardı. O zamandan bu yana Windows'un her sürümü de bu pencere işlevini değiştirmeyi sağladı. Windows Vista ve Windows 7, geniş ölçüde benzer bir amaca sahip olan Windows Flip 3D olarak adlandırılan ek bir özellik sunuyor. Flip 3D, kullanıcının açık pencereleri 3D perspektifle çevirmesini sağlar.[3] Bu yöntemin olumsuz tarafı, Exposé'nin (Mission Control) aksine, öndeki pencerenin diğer pencerelerin önemli bir bölümünü kaplamasıdır. Öte yandan, bu kullanıcıya en çok ön pencerenin içeriğini görmesini sağlarken, özellikle de kullanıcının çok sayıda penceresi açıksa, Exposé'de zor olabilir. Vista'nın Masaüstü Pencere Yöneticisi, herhangi bir uygulamanın Flip3D'nin kullandığı aynı küçük resim sunumlarına erişmesine izin veren bir ortak API sunar ve böylece Vista'da Exposé benzeri işlevsellik sağlayabilen bir takım üçüncü taraf eklentileri bulunur.

Emcee Desktop Organizer gibi çok az sayıda üçüncü taraf uygulaması, benzer pencerelerin görsel "yığınlar" içerisine yerleştirilmesi veya Windows 8'in "Mecburi" Uygulamalar'ı desteklemesi gibi Mission Control'a sağlar.

Microsoft'un Intellipoint Yazılımı, Exposé'ye benzer özelliklere sahiptir çünkü statik gösterimler yerine canlı görüntülerle de çalışır. Ayrıca, Exposé'nin işlevselliğini taklit etmek için ücretsiz birkaç Windows uygulaması bulunmaktadır.[4] Compiz ve KWin, X Pencere Sistemi'ni kullanan sistemler için pencere yöneticilerini birleştiriyor. Her ikisi de Exposé'ye benzer eklentileri içerir - Compiz'deki ölçekli eklenti ve KWin'deki mevcut pencereler efekti. Skippy (X) ayrıca Exposé'ye benzer işlevleri yerine getirir.

GNOME masaüstü ortamı, 3.0 sürümünden başlayarak uygulamaları başlatmak ve çalışma alanlarını yönetmek için kullanılan "Genel Bakış" adlı yeni bir mod kazandı. Bu modda, pencereler ölçeklenir ve hızlı geçiş için Exposé benzeri bir biçimde düzenlenir.

Chrome OS'de, açık pencerelerin tümünün kük resmini gösteren bir pencere genel bakış modu bulunur, 'pencere değiştirici' tuşuna basarak veya izleme dörtgeniyle 3 parmakla kaydırarak erişilebilir.[5] Windows genel görünüm modu, ilişkili bir kapat düğmesini tıklatarak kapatılabilir veya genel bakış modunu da kapatan ve seçilen pencereyi ön plana getiren pencere kük resmini tıklatarak seçilebilir.

Klasik veya Eski Macintosh sistemleri için ücretsiz Finder Çalışma Alanları, Spacese benzer işlevler sunar.

MacOS Görev Kontrolü, bir kullanıcının hızlıca bir açık pencereyi bulmasını, tüm pencereleri hızla gizlemesini ve masaüstünü göstermesini ve pencereleri birden fazla monitör veya sanal masaüstünde yönetmesini sağlar. Bu, F3 tuşundan veya daha eski klavyelerde F9'dan etkinleştirilir. Apple Magic Mouse'ında veya çoklu dokunmatik yüzeylerde, bu üç ya da dört parmağınızla izleme dörtgenini yukarı çekerek etkinleştirilebilir. Görev Kontrolü, çalışan tüm masaüstlerini göstermek için bu özelliği yoğun bir şekilde yeniden tasarladı.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.