Ses Kaydedicisi (Windows)

Evrim

Ses kaydedicisi, Windows 9x, Windows Server ve Windows NT istemci sürümleri de dahil olmak üzere, Windows 3.0'dan bu yana Windows sürümlerinin çoğunda ve sürümlerinde olmuştur. Hatta Windows Mobile mobil sürümüne bile bir tane ile geldi.

Kullanıcı arabirimi ve özellik kümesi, pratikliği olmayan özelliklerin durdurulduğu ve Ses Kaydedicisi'nin basitleştirildiği Windows Vista'ya kadar çok az değişiklik gördü. Ses Kaydedici'nin bu sürümü Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1'de bulunmaktaydı, ancak Windows 10'a girmedi. Windows 8.1'de ikinci, farklı bir Sound Recorder tanıtıldı.[3] Bu ikinci uygulama bir Windows Store uygulamasıydı ve Metro tasarım dilinin tasarım ilkelerine bağlı kaldı. Windows 10 Mobile için bir sürüm de hazırlandı. Windows 10'da, Ses Kaydedici olarak yeniden adlandırıldı. Bu uygulama, Windows 8'den bu yana hem kişisel bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda bulunan Windows sürümleri için kullanılabilir.[4]

Özellikler

Ses Kaydedici bir mikrofon veya kulaklıktan ses kaydı yapabilir.[5] Buna ek olarak, birçok modern ses kartı, çıkış kanallarının genellikle Wave-Out Mix veya Stereo Mix olarak adlandırılan bir geri döngü (loopback) kanalı üzerinden kaydedilmesini sağlar.

Windows Vista'dan önce, Ses Kaydedici aşağıdakileri yapabilir:

  • Kaydedildiği ses dosyalarını çalma.
  • Ses dosyasının bit hızı, bit derinliği ve örnekleme oranını dönüştürme.
  • Geçerli sesin başına, sonuna veya istediğiniz yere diğer ses dosyalarını ekleme.
  • Geçerli ses klibinin parçalarını ayırma.
  • %25'lik artışlarla hacmi arttırma veya azaltma.
  • Oynatma hızını %100 artışlarla artırma veya azaltma.
  • Yankı ekleme. (yankılama olmadan).
  • Geçerli ses klibini ters çevirme.

Ancak bu özellikler Windows Vista'da kaldırılmış veya diğer uygulamalar tarafından devralınmıştır. Ses Kayıt Cihazı sadece kendi kayıtlarını çalabiliyor olsa da, Ses Kayıt Cihazı'nda oynatma ve düzeltme özellikleri yeniden belirdi.[6] Ses Kaydedici komut satırı parametrelerini kabul eder

Dosya biçimi

Windows 7'den önce, Ses Kaydedicisi kayıtlı sesi dalga formu sesli (.wav) kapsayıcı dosyalarına (içerik biçimi) kaydedebilir. Ses Kaydedici mevcut .wav dosyalarını açabilir ve oynatabilir. Sıkıştırılmış .wave dosyalarını Ses Kaydedici'nde başarıyla açmak için, dosyanın kullandığı ses codec bileşeni Ses Sıkıştırma Yöneticisi'nde (ACM) yüklü olmalıdır.[7] Windows Vista'yı kullanarak Sound Recorder, kaydedilen sesi yerine Windows Media Audio (.wma) dosyalarına kaydeder. Ayrıca, dosyayı kaydederken doğrudan Ses Dosyasına Sanatçı, Albüm, Başlık ve Tarz gibi ses meta verileri eklenebilir. Ses Kaydedici, ancak sesleri .wav ve .wma biçimlerinden daha popüler olan MPEG-4 Bölüm 14 (.m4a) biçiminde kaydeder.

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.