Windows shell

Windows shell Microsoft Windows işletim sisteminin grafik kullanıcı arabirimidir. Kolay tanımlanabilir öğeleri, masaüstü, görev çubuğu, Başlangıç menüsü, görev değiştirici ve Otomatik yürütme özelliğini içerir.[1] Windows'un bazı sürümlerinde ayrıca Flip 3D ve takılar da bulunuyor. Bununla birlikte, Windows kabuğu, Windows'ta çalışan bilgisayar programlarının kabuk nesnelerinin hiyerarşisi yoluyla bilgisayarın kaynaklarına erişmesini sağlayan bir kabuk ad alanını da uygular.[2] "Masaüstü" hiyerarşinin en üst nesnesidir; bunun altında, diskte saklanan bir dizi dosya ve klasörlerin yanı sıra içeriği sanal veya dinamik olarak oluşturulmuş bir dizi özel klasör bulunur.[3] Geri Dönüşüm Kutusu, Kütüphaneler, Denetim Masası, Bilgisayarım ve Ağ gibi kabuk nesnelerine örnektir.

Windows shell, bugün bilindiği gibi, 1995 yılında piyasaya sürülen Windows 95 ile başlayan bir gelişmedir. Dosya dolaşımı, tüm kabuk ad alanına göz atabilen bir Windows bileşeni ile yakından tanımlanmaktadır.[4]

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 28 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017.
  4. "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2017.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.