Windows Contacts

Windows Contacts , Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10'da bulunan bir iletişim yöneticisi. Windows Adres Defteri'nin işlevselliğinin çoğunu değiştirdi, ancak Windows Live Mail ve Windows Mail'in Vista sürümü ile çalıştı. Sonradan Windows Kişiler tarafından değiştirildi.

Windows Contacts
Geliştirici(ler) Microsoft
Geliştirme durumu Durduruldu
İşletim sistemi Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10
Tür Rehber yöneticisi
Lisans Ücretsiz yazılım
Resmî sitesi windowshelp.microsoft.com/Windows/de-DE/Help/26ce0593-f146-454e-92a2-5fe1107da4b01031.mspx 

Windows Kişileri XML tabanlı bir şema biçimi kullanıyor. Her bir kişi, resimler de dahil olmak üzere özel bilgilerin depolandığı tek bir .contact dosyası olarak görünür.[1]

Window Contacts, diğer uygulamalarla entegrasyon ve özel bilgileri depolamak için genişletilebilirlik API'lerine sahiptir. Eski * .wab biçimi ve açık standartlar * .vcf (vCard) ve * .csv (CSV) de desteklenir.

Gelişim

 • Windows Kişileri, özel klasör olarak uygulanır. Windows Vista'nın Başlangıç menüsünde (Başlat Menüsü) bulunur ve Başlat Menüsü'ndeki 'Kişiler' (veya 'wab.exe') aranarak Windows 7 ve Windows 10'da çalıştırılabilir.[2] Rehber klasörler ve gruplar halinde saklanabilir.
 • VCard, CSV, WAB ve LDIF formatlarını içe aktarabilir.
 • VCard 2.1 ve CSV formatlarında dışa aktarabilir. Kullanıcılar, bir kişiyi vCard biçimine hızla dönüştürmek ve başkalarına göndermek için sağ tıklatabilir.[3]
 • Kartvizitleri Not, İş Kartı ve Telefon Listesi formatlarında yazdırabilir.
 • Kişiler Kişiler klasöründe yalnızca .contact dosyaları gibi saklandığından, işletim sisteminde Windows Arama tarafından dizine eklenip aranabilecek başka bir veri türü vardır.[4] Bireysel kişilere, Başlat menüsündeki arama metin kutusundan hızla erişilebilir.[5]
 • Outlook.com'un iletişim yöneticisi, bilgileri şifrelemek için Windows Live Messenger'da işaretli değilse, bilgileri Windows Contacts klasöründe saklayabilir. Messenger'deki her kişi güncellendiğinde, Windows Kişiler'de de güncellenecekler. Bu özellik ancak yalnızca Windows Live Messenger 8.5'a uygundur. Windows Contacts eşitlemesi, Windows Live Messenger 9.0'da desteklenmiyor.[6]
 • Windows Kişiler yeni kişiler oluşturmak, mevcut bir kişiyi okurken ve yazarken, "Ulaşım" için "Mülk" veya "Mülk" e bir URI biçiminde bir "Etiket" ekleyebilirler.

Outlook Express İhracat Hatası

Windows Adres Defteri (* .wab) dosyalarını başka bir bilgisayara aktarırken bilinen bir sorun var. Kullanıcı klasörleri halinde organize edilen kişiler varsa, WAB dosyası içe aktarıldığında bu klasör yapısı korunmaz. Bununla birlikte, bazı kişilerin klasörleri manuel olarak yeniden yapılandırmaları ve adresleri doğru yerlerine geri getirmesi gibi önemli bir görev bırakarak tüm kişiler korunacaktır.[7] Windows sürümleri için hala adres defteri olarak WAB dosyaları kullanan çözüm, WAB dosyalarını doğru konuma aktarmak değil, dışa aktarmak için kopyalamaktır. Bu genellikle klasör yapısını korur. Ne yazık ki, Windows Live Mail'de WLM WAB'ı kullanmadığı için bu işe yaramıyor.

Kaynakça

 1. "Arşivlenmiş kopya". 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2016.
 2. "Arşivlenmiş kopya". 3 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2016.
 3. "Arşivlenmiş kopya". 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2016.
 4. "Arşivlenmiş kopya". 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2016.
 5. "Arşivlenmiş kopya". 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2016.
 6. "Arşivlenmiş kopya". 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2016.
 7. https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/249670

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.