Takvim (Windows)

Windows Takvim Microsoft tarafından yapılan kişisel bir takvim uygulamasıdır.[1] Microsoft Exchange Server, Outlook.com, Apple'ın iCloud takvim hizmeti ve Google Takvim'i kullanarak takvimin senkronizasyonunu sunar. Popüler iCalendar biçimini destekler. Microsoft, Windows 3.1'e bir Takvim uygulaması ekledi; Windows Vista'ya kadar bir sonraki Windows sürümüne geçemedi. Takvim, Windows Vista'nın Beta 2 tarafından oluşturuldu.[2]

Windows Takvim
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma
  • 1992
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi Windows 3.1, Windows Vista, Windows 8, Windows 10, Windows Holographic, Windows Server 2012 ve üstü
Erişilebilirlik Çokdilli
Tür Takvim yazılımı
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi Resmi Sitesi

Gelişim

Windows Vista

Bu sürüm, WebDAV özellikli web sunucuları ve ağ paylaşımlarında takvim paylaşımı, abone olma ve yayınlamayı destekliyor. .ics dosyalarını her zaman destekledi ve abonelik özelliği Google Takvim ile senkronize edilmesini sağlıyor. Arayüzü Windows Vista Mail'inkiyle eşleşir, ancak iki uygulama bu işletim sisteminde bağlı değildir. Varsayılan takvim yeniden adlandırılabilir.[3]

Windows 8

Windows 8'e, tam ekranı çalıştırmak için yazılan veya Microsoft'un Metro tasarım dili felsefesinin bir parçası olarak çakışan birçok uygulamadan biri olarak, metin ağırlı Takvim'in yeni bir sürümü eklendi. Windows Mail ve Kişiler uygulamaları ile Windows'da Microsoft Outlook'tan kaynaklanan üç uygulamadan biridir. Yapısal olarak, üç uygulama birer uygulamadır ve bu şekilde yüklenir ve kaldırılır. Fakat her biri kendi kullanıcı arayüzüne sahiptir. Windows 8'deki takvim, başlangıçta Outlook.com, Exchange, Google Takvim ve Facebook takvimlerini destekledi. API değişiklikleri nedeniyle, Facebook ve Google takvimleri artık Windows 8'de doğrudan senkronize edilemez. Windows 8 için tanıtılan birçok Microsoft uygulaması gibi, birçok özellik de çekicilikte veya sağ tıklama ile tetiklenen ekranın altındaki bir menüde gizlidir.[4] Farklı takvimler farklı renklerle etiketlenebilir. Bir Microsoft Account hesabı olan bir kullanıcı Windows 8 Takvim ile bir bilgisayarda bir takvim hesabı eklediğinde, hesap otomatik olarak kullanıcının oturum açtığı diğer tüm Windows 8 bilgisayarlarına eklenecektir. .ics dosyaları bu sürümde desteklenmiyor.

Windows 10

Mail, Outlook.com, Microsoft Exchange Server, Google Takvim ve iCloud Takvim için önceden ayarlanmış sunucu yapılandırmalarına sahiptir. Kullanıcılar sistem temasını kullanacak şekilde ayarlayabilir veya özel vurgu rengi, arka plan resmi ve açık / koyu tercihi seçebilir. Windows 10 Takvim, etkinlikleri görüntülemek ve düzenlemek için çoklu pencere desteğine sahiptir. Farklı takvimler farklı renklerle etiketlenebilir ve olaylar, sürükleyip bırakarak yeniden düzenlenebilir.[5] Varsayılan arayüz Ay Görünümü'dür, ancak kullanıcılar aynı zamanda Gün, Hafta ve Yıl görünümlerini kullanabilir ve bu görünümleri basabilir. Windows 10 uygulaması, görüntüleme bölmesinde bir açılır-kapanır ayar paneli ve bir mini Şerit arabirimi de kullanmaktadır. Yılın günü ve takvim etkinlikleri canlı kiremit üzerinde gösterilir. Vista sürümü gibi, önemli kontroller kolayca görülebilir ve sistemin uyuşması için simgeler kullanıyor.[6] Hesaplar gruplanabilir ve yeniden etiketlenebilir ancak klasörler, uygulama içinden düzenlenemez. .ics desteği Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi için bu sürüme zamanında eklendi.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 6 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 19 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2020.
  4. "Arşivlenmiş kopya". 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016.
  5. "Arşivlenmiş kopya". 3 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016.
  6. "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.