Windows Server 2012

Windows Server 2012, Microsoft tarafından sunulan Windows Server serisinin bir sürümüdür. 4 Eylül 2012 tarihinde tam sürümü yayınlanmıştır, deneme sürümü ise 9 Eylül 2011 tarihinde MSDN kullanıcılarına sunulmuştur. Bu sürümün en avantajlı yanı Özel Bulut sistemine entegre olmuş olmasıdır. Windows Server 2008 R2-nin ardılı, Windows Server 2012 R2-nin öncülü olarak tanıtılmıştır.

Windows Server 2012
Geliştirici(ler) Microsoft
Kaynak türü Kapalı kaynak
Lisans Sahipli yazılım, ücretli
Çekirdek türü Hybrid
Güncelleme yöntemi

Windows Update Windows Server Update Services

İlk Yayınlanma 1 Ağustos 2012) (2012-08-01)
Genel durumu 4 Eylül 2012) (2012-09-04)
Son kararlı sürümü R2 6.3 (Build 9600) 17 Ekim 2013) (2013-10-17)
Platform desteği x64
Öncülü Windows Server 2008 R2
Ardılı Windows Server 2012 R2
Website Windows Server 2012
Temel desteğin sona ermesi 9 Ocak 2018
Genişletilmiş desteğin sona ermesi 10 Ocak 2023

Özellikleri

Windows Server 2012 pek çok yeniliği beraberinde getirmektedir. Bunlardan birkaçı:

 • Microsoft'un Genel Bulutların oluşturulması ve işletilmesinden elde ettiği deneyimi kullanarak veri merkezleri ve Özel Bulutlar için güvenli, dinamik ve kullanılabilir bir sunucu platformudur.
 • Kullanıcılar kişisel iş ortamlarına istedikleri neredeyse her yerden ve her cihazdan bağlanabilme şansına sahiptirler. Bunlara şubeler ve genel (public) bağlantı hizmetleri dahildir.
 • Esnek depolama özelliği ile bir yandan sektör standardı donanımdan yararlanırken bir yandan da performans, etkinlik ve yenilik getiren çok çeşitli depolama seçenekleri sunar. RDS SmartCache, havuz (pooled) VDI senaryoları için doğrudan eklenen depolamanın avantajlarından faydalanır.
 • Dengeli Dağıtımlı (Fair Share) Oturum Sanallaştırma, oturum sanallaştırmada kaynakların eşit dağıtımı yoluyla yüksek yoğunluklara olanak tanır ve artışlara karşı koruma ihtiyacını en aza indirir.
 • Sürekli kullanılabilirliği sayesinde yüksek kullanılabilirliğe sahip ve geniş kapsamlı birçok sorun senaryosu karşısında koruma sağlar.
 • Yönetim verimliliği sayesinde daha çok yönetim görevini otomatikleştirir, büyük iş yüklerinin dağıtımını basitleştirir ve tam otomasyona bir yol oluşturur (Windows PowerShell komut satırı ara birimi ve komut dosyası dili gibi araçlar ile).
 • Merkezi denetim ve erişim ilkeleri sayesinde uzak kullanıcıların veri ve kurumsal kaynaklara erişimlerinde güçlü kimlik, veri sınıflandırma kontrolü ve daha kolay yönetim imkânları sağlamaktadır.
 • Hyper-V ile birden fazla işletim sisteminin paralel olarak aynı sunucu üzerinde çalıştırılmasını sağlamaktadır.

Windows Server 2012 sürümleri

 1. Windows Server 2012 Datacenter yüksek derecede sanallaştırılmış Özel Bulut ortamları içindir.
 2. Windows Server 2012 Standart fiziksel veya az derecede sanallaştırılmış ortamlar içindir.
 3. Windows Server 2012 Essentials en fazla 25 kullanıcı ve 50 aygıta sahip küçük işletmeler için idealdir.
 4. Windows Server 2012 Foundation en fazla 15 kullanıcı için Windows Server deneyimi sunar.

Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI)

Windows Server 2012 Remote Desktop Services, sanal masaüstlerinin, uzak masaüstü oturumlarının ve RemoteApp programlarının yapılandırılması ve yönetimi için birleşik bir yönetim deneyimi sunar. Yöneticilere yönelik dağıtım ve yapılandırma iyileştirilmelerinin yanı sıra, Remote Desktop Services ayrıca uzak kullanıcılara iyileştirilmiş uzak grafik ve video deneyimi, geniş bir aygıt desteği ve kaydedilebilen kişiselleştirilmiş ayarlar sunmaktadır.

 • RemoteFX Donanım GPU – Performanstan ödün vermeden yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik elde etmek için birçok sanal masaüstünün, ayrı bir ana bilgisayar GPU'sunu paylaşabilmesidir.
 • RemoteFX Yazılım GPU – Bir Windows 8 İstemci sanal masaüstünde Microsoft, ana bilgisayar sisteminde fiziksel bir GPU gerektirmeyen, bunun yerine GPU'yu taklit etmek için bir yazılım kullanan bir yazılım GPU'su sağlar.

Her iki RemoteFX uygulama seçeneği de ayrıntıları aşağıda verilen diğer geliştirmelerle birleştirilebilir:

 • 'RemoteFX Uyarlamalı Grafikler', sanal masaüstü ve RemoteApp programlarının sorunsuz bir şekilde çalıştırılmasına olanak tanıyan gelişmiş grafik işleme, sınırlı bant genişliği ve yüksek düzeyde gecikmeli ağlar için gelişmiş bir Windows Aero ve 3-D deneyimi sağlar.
 • WAN için RemoteFX, WAN ağlarından bağlanıldığında kullanıcı deneyimini zenginleştiren çok sayıda teknik geliştirme sağlar. Bu, özellikle bant genişliği düşük bağlantıları olan yerlerde önemlidir.
 • RemoteFX Çoklu Dokunmalı (Multi-touch), dokunma ve hareket özellikli uygulama kullanıcılarının, uzak masaüstü ortamlarında bu çözümlerden faydalanmalarını sağlar.
 • RemoteFX USB Yönlendirme, yerel ve fiziksel bir istemci aygıtına takılan bir USB aygıtı kullanılarak bağlanılan merkezi masaüstü kullanıcılarına fayda sağlar. RemoteFX USB Yönlendirme ile USB aygıtı, masaüstü ve uygulamaların her birini yerel ve birleşik kaynaklar olarak görüntüler. Bu özellik, çok çeşitli USB aygıtlarını destekler.
 • RemoteFX Medya Yönlendirme, düşük bant genişliği ve gecikme sorunları bulunan ağlarda bir multimedya deneyimi sağlamak için tasarlanmış olan bir özelliktir.
 • ^Metro Stili Uzak Masaüstü Uygulaması, dokunmatik aygıt kullanıcılarının uygulamalara erişim sağlaması için yeni bir uzak masaüstü istemci arabirimidir.
 • Kullanıcı Profili Diskleri, kullanıcı profili ayarlarını havuza alınmış Sanal Masaüstü Altyapıları (VDI) veya oturum sanallaştırma ortamlarında depolamak için kullanılır. Bu özellik ile kullanıcı durumu değişimleri diskte depolanır. Kullanıcı, konumu veya aygıtından bağımsız olarak bir sonraki oturumda bu değişiklikleri anında kullanabilir.

Galeri

Sistem gereksinimleri

Windows Server 2012 32-bit (IA-32) veya Itanium (IA-64) işlemcileri desteklememektedir. Diğer gereksinimler ise ayrıntılı olarak açıklanmamıştır, bilinenler deneme sürümünden elde edilmiştir. Bu gereksinimler tabloda belirtilmiştir.

Windows Server 2012 Deneme Sürümü için Minimum Sistem Gereksinimleri
Mimari 64-bit
İşlemci 1.4 GHz
RAM 512 MB
HDD boş alan 32 GB (16 GB RAM veya üstü var ise daha fazla)

Sürümleri Karşılaştırma

Windows Server 2012'nin sadece 4 farklı sürümü olacak (Foundation, Essentials, Standard ve Datacenter), Windows Server 2008 R2'deki Enterprise, Small Business Server, Web, ve HPC editions bulunmayacaktır.

Özellikler Foundation Essentials Standard Datacenter
DağıtımSadece OEMRetail, volume licensing, OEMRetail, volume licensing, OEMVolume licensing ve OEM
Lisanslama Modeli
Server başına
Server başına
Her İşlemci çifti + CAL
Her İşlemci çifti + CAL
İşlemci Limiti126464
Kullanıcı Limiti1525SınırsızSınırsız
Dosya Servisleri1 standalone DFS root1 standalone DFS rootSınırsızSınırsız
Network İlkeleri ve Erişim Servisleri50 RRAS bağlantısı ve 10 IAS bağlantısı250 RRAS bağlantısı, 50 IAS bağlantısı ve 2 IAS Server GrubuSınırsızSınırsız
Uzaktan Masaüstü Servisi20 Uzaktan Masaüstü Servisi bağlantısı ile sınırlı250 Uzaktan Masaüstü Servisi bağlantısı ile sınırlıSınırsızSınırsız
Sanallaştırma HaklarıYok1 VM veya 1 fiziksel sunucu2 VMSınırsız
DHCPEvetEvetEvetEvet
DNS serverEvetEvetEvetEvet
Fax serverEvetEvetEvetEvet
UDDI ServisiEvetEvetEvetEvet
Yazdırma ve Doküman ServisleriEvetEvetEvetEvet
Web Servisi (Internet Information Services)EvetEvetEvetEvet
Windows Yayılma ServisiEvetEvetEvetEvet
Windows Server Güncelleme ServisiEvetEvetEvetEvet
Active Directory Lightweight Directory ServicesEvetEvetEvetEvet
Active Directory Rights Management ServicesEvetEvetEvetEvet
Application server roleEvetEvetEvetEvet
Server ManagerEvetEvetEvetEvet
Windows PowershellEvetEvetEvetEvet
Active Directory Domain ServicesMust be root of forest and domainMust be root of forest and domainEvetEvet
Active Directory Certificate ServicesCertificate Authorities onlyCertificate Authorities onlyEvetEvet
Active Directory Federation ServicesEvetHayırEvetEvet
Server Core moduHayırHayırEvetEvet
Hyper-VHayırHayırEvetEvet

Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2'den yapılan yükseltmeler desteklenirken, daha önceki sürümlerden yapılan yükseltmeler desteklenmemektedir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.