Windows 2.0

Windows 2.0 Microsoft'un MS-DOS adlı işletim sistemi üzerinde oluşturduğu grafik arayüz (GUI) içeren işletim sistemi ailesi Windows'un ikinci sürümüdür.Microsoft'un meşhur Word ve Excel yazılımları, ilk kez bu işletim sistemi üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda bu sürüm, ciddi bir biçimde Mac Os'a benzemekle suçlandı. Apple 1988 yılında Microsoft ve Hewlett-Packard'a lisanslı Macintosh yazılımını ve/veya yazılımın öğelerini izinsiz kullanmak suçlamasıyla dava açtı.

Windows 2.0
Windows 2.0'dan bir görünüm
Geliştirici(ler) Microsoft
İşletim sistemi ailesi Windows
Kaynak türü Kapalı kaynak
Platform desteği

PC

İlk Yayınlanma 9 Aralık 1987) (1987-12-09)
Son kararlı sürümü 2.11 / 13 Mart 1989) (1989-03-13)[1]
Öncülü Windows 1.0
Ardılı Windows 2.1x
Website http://windows.microsoft.com
Genişletilmiş desteğin sona ermesi 31 Aralık 2001

Yenilikler

Windows'un ikinci sürümü pek çok yeni özellik içeriyordu ;

  • Windows 2.0 ile Microsoft, Intel 286 işlemcinin gelişmiş işlem hızından, genişletilmiş bellekten ve Dinamik Veri Alışverişi (DDE) kullanarak uygulamalar arası iletişim özelliklerinden yararlanıyordu.
  • Windows 2.0 sürümünde VGA grafik standardı desteği de bulunuyor ve kullanıcılara pencereleri birbiri üzerine koyabilme, ekran düzenini ayarlayabilme ve klavye bileşimlerini kullanarak Windows işlemleri arasında hızla geçiş yapabilme olanağı tanıyordu.
  • İkinci sürümde Küçült Minimize ve Büyüt Maximize terimleri Simge Şekline Dönüştür Iconize ve Zoomla Zoom komutlarının yerini aldı.

Windows 2.03 ve sonrası

Birçok geliştirici Windows 2.x için ilk Windows tabanlı uygulamalarını yazmaya başlamıştı. Windows 2.0'dan sonra Windows/386 2.03 sürümü geldi. Bu sürüm, Intel 386 işlemcinin korumalı mod ve genişletilmiş bellek özelliklerinden yararlanıyordu. Sıradaki Windows sürümleri; bilgisayarda hız, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı konularında ileri adımlar atmaya devam etti ve arabirim tasarımını ve özelliklerini daha üst düzeylere taşıdı.

Kaynakça

  1. "Windows sürüm geçmişi". Microsoft. 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.