Windows Neptune

Windows Neptune, Windows XP'ye giden yolda Windows 2000 kaynak kodlarına dayanarak 1999'da geliştirilmeye başlanmış bir işletim sistemidir. Windows NT tabanlı genel tüketici kullanımı için güncelleştirilmiş bir sürüm olarak geliştirilmeye başlanmıştır. Ancak Ocak 2000'de proje iptal edilip ve Windows Whistler projesine devam edilmiştir.

Windows Neptune büyük ölçüde Windows 2000'e benzemekle birlikte beraberinde birçok yeni özellik getiriyordu. Bunlar daha sonra Windows XP'ye eklenecek olan Grafiksel oturum açma ekranı, Güvenlik duvarı ve Aktivite Merkeziydi.

2000 yılında Microsoft'ta Neptune ve Odyssey adlı iki işletim sistemi takımı birleşerek Windows Whistler adlı yeni bir projeye başladılar. Bu arada Microsoft MS-DOS kod tabanına dayanan son işletim sistemi olan Windows Me'yi Neptune ve Odyssey'in özelliklerinden birkaçını ekleyerek 14 Eylül 2000 yılında piyasaya sürmüştü.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.