Metro (tasarım dili)

Microsoft Windows için önceki arayüz için Windows Aero, sonraki arayüz için Akıcı Tasarım Sistemi sayfasına bakın.

Metro
Geliştirici(ler) Microsoft
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi Windows Phone mobil işletim sistemi
Windows 8 ve üstü
Erişilebilirlik Çokdilli
Tür Kullanıcı arayüzü, tasarım dili
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi microsoft.com/en-us/stories/design/

Metro tasarım dili Bir tipografi - ve geometri odaklı tasarım dilinin eski adıdır, öncelikle kullanıcı arayüzleri için Microsoft tarafından oluşturulur. Bir temel tasarım prensibi, uygulamaların içeriğine daha iyi odak noktası, grafik üzerinde daha fazla veya daha az tipografidir. ("içerik kromdan önce"). Metro ilkelerinin erken örnekleri Encarta 95 ve MSN 2.0 (MSN Dial-up) bulunabilir. Tasarım dili Windows Media Center (Windows XP) ve Zunede gelişti ve resmen Windows Phone 7 açıklanması sırasında "Metro" olarak tanıtıldı.[1] O zamandan beri, marka sorunları iddiası nedeniyle "Metro" adının durdurmasından sonra, "Microsoft tasarım dili" ve "Modern UI" isimleri, altında Xbox 360 sistem yazılımı, Xbox One, Windows 8, Windows Phone ve Outlook.com dahil olmak üzere, şirketin diğer çeşitli ürünlerin içine dahil edilmiştir.[2]

Metro tasarım dilinin Microsoft tarafından tanıtımı

Tanıtımı

Tasarım dili, klasik İsviçreli grafik tasarım tasarım ilkelerine (Uluslararası Tipografik Stili) dayanmaktadır. Bu tarzın ilk belirtisi, Windows XP Media Center Edition için Windows Media Center'da görülebilir, navigasyon birincil biçimi olarak metin tercihli idi.Bu arabirim Media Center sonraki yinelemelere taşınmıştır. 2006 yılında, Zune bu ilkeleri kullanarak arayüzü yeniledi. Microsoft, tasarımcıları arabirimini yeniden tasarlamak için karar verdi, ve temiz tipografiye daha fazla ve UI kromaya daha az odaklandı. Bu ilkeler ve yeni Zune UI Windows Phone üzerinde yapılmıştır (daha çok Windows 8 için çizildi). Zune Desktop Client ayrıca tipografi ve temiz bir tasarım vurgu ile yeniden tasarlandı, Zuneden önceki Portable Media Center tabanlı arayüzünden farklı oldu. Düz renkli "canlı karolar" erken Windows Phone çalışmaları sırasında tasarım diline girmiştir. 2017 yılında Windows 10 sisteminde Microsoft yeni Akıcı Tasarım Sistemi (Fluent Design System ) arayüzünü tanıtacaktır.

Prensipler

Microsoft, tasarım ekibi yaygın toplu taşıma sistemlerinde bulunan tasarım dili işaretleri için bir ilham kaynağı olarak bahsedirler. Tasarım dilinde iyi tipografi vurgu ve göze çarpar büyük metin vardır.[3] Microsoft "şık, hızlı, modern" gibi tasarım dilini görür ve Windows, Android ve iOS simge tabanlı arayüzler arasından "yenileme" gibi bakır. Tüm örnekleri Agfa Monotype ve Steve Matteson tarafından tasarlandı ve Segoe dayalı yazı tiplerini kullanır ve Microsoft lisanslıdır. Zune için, Microsoft, Zegoe UI adında özel bir versiyonunu ve Windows Phone için Microsoft "Segoe WP" font-ailesi yarattı.[4] Fontlar sadece çok küçük ayrıntılarla farklıdır. Zegoe UI ve Segoe WP arasında daha belirgin farklılıklar kendi sayısal karakterler belirgindir. Segoe WP-e benzer - Windows 8 Segoe UI-de bariz farklılıklar vardı. Önemli tipografik değişikliklerle karakterler, 1, 2, 4, 5, 7, 8, I ve Q dahildir.

Segoe UI yazısı Windows 7 (üst) ve Windows 8'de (alt)

Microsoft, kullanımı hızlandırmak için ortak görevler gruplarını birleştirmek için özel tasarım dilini tasarlanmıştır. Bu, gereksiz grafikleri hariç ve bunun yerine ana UI olarak işlev gerçek içeriği dayanarak bunu başarır. Elde edilen arayüzler daha küçük düğmelerin üzerinde büyük hub destekliyor ve sık sık yanal kaydırma tuvallar sahiptir. Sayfa başlıkları genellikle büyüktür ve dolayısıyla da yanal kaydırma yararlanır. Animasyon büyük bir rol oynar. Microsoft, doğal animasyon veya hareketlerden bir çeşit (örneğin presler veya Swipes gibi) tutarlı geçişler onayını ve kullanıcı etkileşimlerini önerir. Bu, kullanıcıya "canlı" izlenimi ve derinlik katma duygusu "ile duyarlı kullanıcı arayüzü vermeyi amaçlamaktadır.[5]

Resepsiyon

Windows 8-den öncesi

Dile erken yanıt genelde olumlu oldu. Zune HD derlemesinde, Engadget, "Microsoft, burada büyük, büyük bir tipografi itme yönelike devam etti ve Çekici olduğu gibi neredeyse işlevsel sofistike, özenle tasarlanmış düzenini sağlar." fikrini dedi. CNET "Sıkı, steril ikon ızgaraları ve iPhone ve iPod Touch Rolodex menüler biraz daha cesur ve gayrı." söyleyerek, tasarım dili iltifat etti.[6] IDEA 2011 töreninde, Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği (IDSA), Windows phone 7 verdi, "Altın Interactive" ödüllü, onun "Halkın Seçimi Ödülü" ve "En İyi Show" ödüllü UI, kullanır. Eleştiri, özellikle tüm kapaklarla metnin kullanımına odaklanmıştır. İnternet kullanım yükselişi ile birlikte, eleştirmenler bir bilgisayar programına karşılaştırmıştır. IT gazeteci Lee Hutchinson Microsoft "adeta korkunç" olarak söyledi.[7]

Windows 8-den sonra

Windows 8-in gelişiyle birlikte, işletim sisteminin kullanıcı arayüzü ve tasarım dilinin kullanımı genellikle olumsuz kritik yanıtları ile çekti. 25 Ağustos 2012 tarihinde , Ars Technica Peter Bright, Windows 8 ve Windows 7-de tarafından kullanılan Başlangıç menüsü tasarımları arasında bir karşılaştırma için yorumun ilk kısmını ayırmakla, Windows 8 ön izleme sürümü gözden geçirdi.[8] kendi artıları ve eksileri anlatırken, Peter Parlak, Windows 8 bu Başlat menüsünü başarılı, ancak sorunsuz olmayan gibi sonuclandırdı. Ancak, Windows 8 kullanıcı arayüzünün sinir bozucu olduğunu ve çeşitli yönleri birlikte iyi işe yaramadığını söyledi. Woody Leonhard, daha kritik oldu, Kullanıcının açısından bakıldığında, " Windows 8 bir başarısızlık - Bir garip karışıklık, bir anda iki yönde kullanıcını çeker."[9] Başlat menüsüne değişikliklere ek olarak, Windows 8 tam ekran uygulamaları kullanımı ile daha kalıcı bir yaklaşım getiriyor, simge tabanlı masaüstü arayüzü dayanarak uzağa yönlendirir.[10] Bunu yaparken ise, Microsoft multitasking ve iş verimliliği uzak yoğunlaştırdı.

İsim değişikliği

Ağustos 2012 yılında, The Verge bir iç muhtırasının geliştiriciler için gönderilen edildiğini açıkladı ve Microsoft çalışanlarına "Metro" "kullanmayı bırakın" kararı duyuruldu. Bu, "Önemli bir Avrupa ortağı ile tartışmaların" yüzünden oldu. Teknolojik haber çıkışları Ars Technica, TechRadar, CNET, Engadget ve IDG Network World The New York Times basını, ve BBC yayınladı ki, notta belirtilen ortak Microsoft'un perakende ortaklarından biri olabilir ve Almanya şirketi Metro AG, isim olarak "Metro" markasını ihlal etme potansiyeline sahiptir.[11] Microsoft, daha sonra adının nedeninin önemini azalttığını, herhangi bir geçerli dava ile ilgili olmadığını ve "Metro",nun sadece bir iç proje kod adı olduğunu ifade etti.

Eylül 2012'de, "Microsoft tasarım dili" tasarım stili için resmî adı olarak kabul edilmiştir.[12] Terim Microsoft Developer Network (MSDN) belgelerinde ve 2012 Yapı konferansında tasarım diline başvurmak için kullanıldı. İlgili değişiklikte, Microsoft, Windows Store üzerinden dağıtılan mobil uygulamalara başvurmak için "Metro tarzı uygulamalar" kullanımı ifade etti.[13][14]

Windows 8 ve Xbox One Başlat ekranın arkasında Metro tasarım prensibi. Ayrıca, Windows Store, Windows Phone Store, Xbox Music (Groove) ve Xbox Videoda (Microsoft Movies & TV) kullanılır: Fayans bilgilerin atom birimlerini temsil edir.

Kaynakça

 1. "Arşivlenmiş kopya". 12 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 2. "Arşivlenmiş kopya". 14 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 3. https://www.youtube.com/watch?v=NwWIqk71QEU
 4. "Arşivlenmiş kopya". 15 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 5. "Arşivlenmiş kopya". 22 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 6. "Arşivlenmiş kopya". 26 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 7. "Arşivlenmiş kopya". 1 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 8. "Arşivlenmiş kopya". 25 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 9. "Arşivlenmiş kopya". 18 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 10. "Arşivlenmiş kopya". 3 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 11. "Arşivlenmiş kopya". 3 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 12. "Arşivlenmiş kopya". 8 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 13. "Arşivlenmiş kopya". 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.
 14. "Arşivlenmiş kopya". 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2016.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.