Lionhead Studios

Lionhead Studios Birleşik Krallık'ta bulunan ve Peter Molyneux tarafından kurulan bilgisayar oyunları geliştiren bir şirketti. Microsoft Studios tarafından Nisan 2006 tarihinde satın alınmıştır. Yine Peter Molyneux tarafından kurulan Bullfrog şirketinin devamı olarak başlayan Lionhead şirketinin ilk oyunu 2001 yılında Electronic Arts tarafından yayınlanan Black & White oldu. Şirketin ismi Mark Webley'in hamsterından gelmektedir.

Lionhead Studios
Endüstri Bilgisayar ve video oyun endüstrisi
Kurucu Steve Jackson
Peter Molyneux 
Feshedilme 2016
Genel merkezi Birleşik Krallık
Kilit kişiler Peter Molyneux
Dean Carter
Simon Carter
Russell Shaw
Ürün Black & White series
Fable series
The Movies
Website http://www.lionhead.com/

Black and White oyununun devamında şirket Black & White: Creature Isle isminde ek bir paket yayınladı. Daha sonra Lionhead'in meşhur oyunu Fable yayınlandı. 2005 yılına gelindiğinde şirket The Movies ve Black & White 2'yi yayınladı.

6 Nisan 2006'da şirketin tüm hisselerinin Microsoft tarafından satın alındığı açıklandı. Fable'ın grafiklerinde iyileştirmeler yaparak HD kaliteli sürümünü Fable Anniversary adıyla 4 Şubat 2014'te yayınladıktan sonra şirket Kinect üzerinde çalışacak oyunlar geliştirmeye başladı.

Bu platformda geliştirdikleri ilk ve tek proje Milo and Kate oldu. Oyunun teknolojiyi tanıtan bir demo olarak sunulması, gerçek bir yayın tarihi ile duyurulmaması spekülasyonlara sebep olsa da stüdyo oyunu piyasaya sürmedi.

7 Mart 2016'da Microsoft Lionhead'i tamamen kapatma kararı aldı. Planlanan Fable Legends oyunu da iptal edilmiş oldu.[1] 29 Nisan 2016'da Lionhead Stüdyoları resmi olarak kapatılmıştır.[2]

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.