Windows Movie Maker

Windows Movie Maker, profesyonel görünümlü başlıkları, geçişleri, müziği ve hatta anlatımı olan ev filmleri ve slayt gösterileri hazırlamaya olanak tanıyan bir Windows Vista özelliğidir. Program 10 Ocak 2017'de yerine yeni bir program konulmadan sonlandırıldı.

Windows Movie Maker
Geliştirici(ler) Microsoft
Güncel sürüm 6.0.6001.18000 / 4 Şubat 2008
Geliştirme durumu 10 Ocak 2017'de sonlandırıldı
İşletim sistemi Microsoft Windows
Tür Video düzenleme yazılımı
Lisans Özel
Resmî sitesi windows.microsoft.com/en-us/windows-live/movie-maker-get-started 

Ana alanlar

Windows Movie Maker üç ana alana ayrılmıştır: Bölmeler, Film Şeridi/Zaman Çizelgesi ve Önizleme Monitörü.

Bölmeler alanı

Windows Movie Maker, tamamlanacak olan işlere bağlı olarak çalışma imkânı sunan birkaç farklı bölgeye sahiptir.

  • Görevler bölmesi, film oluştururken yapılması gereken dosya alma, düzenleme ve filmi yayımlama gibi genel görevleri listeler.
  • Koleksiyonlar bölmesi, klipleri içeren koleksiyonlar klasörlerini görüntüler. Koleksiyon klasörleri, soldaki Koleksiyonlar bölmesinde, seçili koleksiyon klasöründeki klipler sağdaki İçindekiler bölmesinde görüntülenir.
  • İçindekiler bölmesi, çalışılan görünüme bağlı olarak filmleri oluştururken çalışılan klipleri, efektleri veya geçişleri görüntüler. Görünümü, küçük resim veya ayrıntılar olarak değiştirmek mümkündür. İçindekiler bölmesinden klipleri, geçişleri veya efektleri ya da Koleksiyonlar bölmesinden bir koleksiyonu, geçerli projenin film şeridine/zaman çizelgesine sürüklenebilir. Ayrıca klipleri yürütmek üzere önizleme monitörüne de süreklenebilir. Klipte bir değişiklik yapıldığında, bu değişiklikler yalnızca geçerli projeye yansıtılır, kaynak dosyayı etkilemez.

Film Şeridi ve Zaman Çizelgesi alanı

Projelerin oluşturulduğu ve düzenlendiği alan, Film Şeridi ve Zaman Çizelgesi olmak üzere iki görünümde görüntülenmektedir. Film yaparken, bu iki görünüm arasında geçiş yapılabilir.

  • Film Şeridi, Windows Movie Maker'da varsayılan görünümdür. Film şeridi, projedeki kliplerin sırasına ve düzenine bakmak gerekiyorsa bunları yeniden düzenlemek için kullanılabilir. Bu görünüm aynı zamanda, eklenen video efektlerini ve geçişlerini görmeyi de sağlar. Projeye eklenen ses klipleri film ş

Önizleme monitörü alanı

Önizleme monitörü, tek tek klipleri veya projenin tümünü görmeyi sağlar. Önizleme monitörünü kullanarak projeyi film olarak yayımlamadan önce önizleyebilirsiniz.

Video battan video Alma

Windows Movie Maker'da Video Al özelliğini kullanarak, bir dijital video (DV) kameradaki video battan bilgisayara video kopyanabilir. Dijital video kameradaki bir video battan bilgisayara video alındığında, battaki video bir video dosyası olarak kodlanır ve bilgisayarın sabit diskine kaydedilir. Ayrıca bir dijital video kameradaki video battan tüm videoları alarak DVD'ye kaydetme olanağı da programın özelliklerindendir. Yani Windows Movie Maker, projeler oluşturarak video, video klip düzenlemeyi ve bunları paylaşmayı sağlar. Fakat bu işlemler basit şekilde yapılabilir. Resim, ses ve görüntüler kullanarak da klip veya video renklendirilebilir.

Önceki Sürümler

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.