Windows Messenger

Windows Messenger Microsoft tarafından yapılan Windows XP'de bulunan durdurulan bir anlık mesajlaşma istemcisidir. Hem kurumsal hem de ev kullanıcıları tarafından kullanılmak üzere tasarlanan bu uygulama ilk olarak MSN Messenger'ın (sonradan Windows Live Messenger) aerodinamik ve entegre bir sürümü olarak oluşturuldu. Daha sonra 2004 yılında, Windows 2000 ve Windows Server 2003'te kullanıma sunulduğunda güncellendi. O zamandan beri gelişimi durdu. Windows Live Messenger ve Microsoft Lync sonradan hizmetin yerini aldı.

Windows Messenger
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma
  • Ekim 2001
Geliştirme durumu Durduruldu
İşletim sistemi Windows 2000, Windows Server 2003, Windows XP
Erişilebilirlik Çokdilli
Tür Anlık mesajlaşma
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi www.microsoft.com/windows/messenger/it/default.asp 

Gelişim

Windows Messenger, Ekim 2001'de Windows XP ile birlikte piyasaya sürüldü. Varsayılan olarak etkindir.[1] Özellikleri arasında anında mesajlaşma, varlığın farkında olma, Oturum Başlatma Protokolü (SIP) desteği, dosya aktarımı, uygulama paylaşımı ve Whiteboarding (beyaz tahta) var. Daha sonraki sürümler "mürekkep" desteği ve Microsoft Lync Server (eski adıyla Microsoft Office Communications Server, sonradan Skype for Business Server ismini aldı) ile entegrasyonunu ekledi. Windows Messenger'ın kullanıcı arabirimi, Windows Live Messenger'da karmaşıklığın bulunmamaktadır. Göz kırpmalar, nüanslar ve özel ifadeler kullanılamaz ve ana kullanıcı arayüzü standart Windows XP Ay stiline (Windows XP görsel stillerinden biri) daha yakından benziyor. Windows Messenger, Windows XP'de Microsoft Exchange Server, Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Uzaktan Yardım ve Windows Media Center ile bütünleşir. Windows Messenger, Exchange Server 2000'in Anlık İleti Hizmeti ve .NET Messenger Service ile iletişim kurabilir. Üçüncü taraf yazılımlarıyla birlikte çalışabilirlik, Gerçek Zamanlı İletişim (RTC) İstemci API adı verilen bir COM API'si aracılığıyla açıklanır. Windows Messenger'ın geliştirilmesi, sürüm 5.1'den sonra Windows Live Messenger ve Microsoft Lync'in lehine durduruldu.[2] Hotmail hesabının gelen kutusuna erişmek gibi Windows Messenger için eklentiler artık mevcut değildir

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.