İndeksleme Hizmeti (Windows)

İndeksleme Hizmeti PC'lerde ve şirket bilgisayar ağlarındaki arama performansını artırmak için bir bilgisayardaki dosyaların çoğunun bir dizinini tutan bir Windows hizmetidir. Kullanıcı müdahalesi olmadan indeksleri güncelledi. Windows 7'de, yerini daha yeni bir Windows Arama dizinleyicisi almıştır. Dizine ekleme yeteneklerini daha fazla dosya biçimine ve protokollerine genişleten IFilter eklentileri eski Endeksleme Hizmeti ile daha yeni Windows Arama dizinleyicisi arasında uyumludur.[1]

İndeksleme Hizmeti
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma Ağustos 1996) (1996-08)
Geliştirme durumu Durduruldu
İşletim sistemi Windows NT 4.0
Windows 2000
Windows XP
Windows Server 2003
Windows Server 2008
Tür Masaüstü Arama

Tarihi

İndeksleme Hizmeti, Windows 2000 ve sonraki sürümlerde olduğu gibi Windows NT 4.0 Option Pack ile birlikte gelen bir masaüstü arama hizmetidir. Dizin oluşturma hizmetinin ilk örneği, Ağustos 1996'da Microsoft'un web sunucusu yazılımı Internet Information Services için bir içerik arama sistemi olarak gönderildi.[2]

Bununla birlikte, WinFS için İçerik Dizin Oluşturucu olarak görev yapan bileşen, Microsoft'un Cairo projesine geri dönüyor. Cairo sonuçta rafa kaldırılmıştı, ancak içerik indeksleme yetenekleri Windows 2000'den başlayarak Dizin Oluşturma Hizmeti 3.0'ı içeren daha sonraki Windows masaüstü ve sunucu işletim sistemlerinin standart bir bileşeni olarak yer almaya devam edecekti.[2]

Windows Vista'da, içerik dizinleyicisi, varsayılan olarak etkinleştirilmiş olan Windows Arama dizineyicisi ile değiştirildi. İndeksleme Hizmeti, Windows Server 2008'de hala bulunur, ancak varsayılan olarak yüklenmez veya çalışmaz.

Dizin Oluşturma Hizmeti, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2'de kullanımdan kaldırılmıştır. Windows 8'de ise tamamen kaldırılmıştır.

Arama arabirimleri

Belirlenen dizinlerin boyutlarına, sabit sürücünün hızı, kullanıcı etkinliği, dizin oluşturucu ayarları ve diğer faktörlere bağlı olarak, dizinin ilk kurulumundan sonra saatlerce veya güne kadar sürebilecek kapsamlı arama yapılabilir.[3] Dizin oluşturma hizmetini kullanarak arama, paylaşım sunucusu uygun dizini indekslemesi ve paylaşımının farkında olması durumunda UNC yollarında veya eşlenen ağ sürücülerinde de çalışır.

İndeksleme hizmeti açıldığında ve dizinini oluşturduktan sonra üç şekilde aranabilir. Windows görev çubuğu'ndaki Başlangıç menüsü'nden edinilebilecek arama seçeneği, etkinleştirilmişse dizin oluşturma hizmetini kullanır ve karmaşık soruları bile kabul eder. Sorgular, Microsoft Management Console'un Bilgisayar Yönetimi ek bileşeninde bulunan Dizin Oluşturma Hizmeti Sorgu Formu, alternatif olarak 'Dosyada Hedefleme' veya 'Grokker Masaüstü' gibi üçüncü taraf uygulamaları kullanarak da gerçekleştirilebilir. Microsoft Index Server 2.0, veri takılı bir bölümde bulunuyorsa, katalogdaki değişiklikleri algılamaz.[4] Dosya sistemindeki teknik sınırlamalar nedeniyle monte edilmiş hacimleri desteklemez.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.