Windows Adres Defteri

Windows Adres Defteri veya Windows Adress Book kullanıcılara birden fazla program tarafından paylaşılabilen tek bir rehber listesi tutmasına izin veren Microsoft Windows'un bir bileşeniydi. Genellikle Outlook Express tarafından kullanılır. 1996'da Internet Explorer 3 ile tanıtıldı ve sonraki sürümlerde geliştirildi. Windows Adres Defteri API'si, LDAP sunucularını sorgulayabilir veya verileri yerel bir .wab dosyasına okur / yazabilir.[1] Windows Vista'da Windows Adres Defteri Windows Contacts ile değiştirildi.

Windows Adres Defteri
Geliştirici(ler) Microsoft
Geliştirme durumu Durduruldu
İşletim sistemi Windows 95 OSR2, Windows 3.1x, Windows NT 4.0, Windows 98, Windows 2000, Windows ME, Windows XP
Erişilebilirlik Çokdilli
Tür rehber listesi yazılımı
Lisans Sahipli yazılım

Gelişim

Windows Adres Defteri, Basit Dizin Erişim Protokolü'nü (LDAP) kullanarak ağ dizini sunucularını sorgulamayı mümkün kılarak, insanlar hakkında bilgi bulma ve düzenleme için yerel bir veritabanı ve kullanıcı arabirimine sahip bir uygulamadır. Diğer uygulamalar da WAB'yı kullanabilir. Microsoft Office Outlook, e-posta iletileri için kendi PST deposunu kullanır.[2] Ancak, kişileri .WAB biçiminden alabilirsiniz. Microsoft Exchange Server / Windows Mesajlaşma, kişisel adres defteri için .PAB dosyasını kullanır.

Özellikleri

 • Kişisel ve işletme bilgileri de dahil olmak üzere sekmelerde kapsamlı iletişim bilgileri saklayabilir
 • Outlook Express ile bütünleşir.
 • Diğer uygulamalarla çalışmak için programlanabilir API. Uygulamalar ayrıca ek özel bilgi depolamak veya araç çubuğunu özelleştirmek için daha fazla sekme ve alan eklenmesi gibi işlevselliği de genişletebilir.
 • Kartvizitleri kişi grupları ve klasörleri içinde saklayabilir.
 • Ek güvenlik için yalnızca düz metin olarak kişilere e-posta gönderebilir
 • Kartları vCard 2.1 ve CSV formatlarına dışa aktarabilir ve içe aktarabilir. LDIF ve diğer formatları da içe aktarabilir.
 • Kişi veritabanındaki kayıtları arama, kişileri ad veya soyad ile düzenleme.
 • Alınan e-postalardan kişileri otomatik olarak ekleyin.
 • Kişi listelerini not, memorandum, kartvizit veya telefon listesi stilleri olarak yazdırır.

Outlook entegrasyonu

Windows Adres Defteri'nin belgelenmemiş özelliklerinden biri, Microsoft Office Outlook ile entegrasyondur. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarı konumunda bir kayıt defteri değeri ayarlanmalıdır:HKCU\Software\Microsoft\WAB\WAB4. Bu değeri ayarladıktan sonra, Outlook Kişileri Windows Adres Defteri ile paylaşılır. Bu özellik yalnızca Windows XP ve Outlook 2003'e kadar çalışır.[3] Windows Vista ile getirilen Windows Contacts, kişileri Outlook.com ile paylaşmayı desteklemez. Yukarıdaki yöntem, kullanıcı arabiriminde yapılandırılabilir bir seçenek olarak kullanılmayan daha yeni sürümlere rağmen Outlook'un herhangi bir sürümü ile Outlook 2003'te çalışır.

Kaynakça

 1. "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016.
 2. "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016.
 3. "Arşivlenmiş kopya". 8 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.