Kamera (Windows)

Kamera Windows'un en yeni sürümleri ve mobil cihazının içerdiği bir görüntü ve video yakalama yardımcı programıdır. Kamera donanımı bu cihazlara dahil edildiğinden beri Windows tabanlı mobil cihazlarda dolaşıyor ve kullanıcıları ilk kez web kamerası donanımıyla etkileşime girebilecek bir dahili kamera ilkesi olarak Windows 8'deki Windows PC'lerde tanıttı.[1] Yapısı ve özellikleri iOS ve Android uygulamaları ile benzerdir.

Kamera
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 2012) (2012)
İşletim sistemi Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Pocket PC, Windows Mobile, Windows Phone, Windows 10 Mobile, Xbox One
Tür Görüntü ve video yakalama programı
Resmî sitesi Resmi sitesi

Tanıtım

Kamera, 2000'de Windows Mobile ve 2012'nin sonlarında Windows PC'lerde tanıtıldı. Bazı üreticilerin üçüncü taraf kamera yazılımlarını sattıkları cihazlara dahil etmesine rağmen, tanıtımından önce dahili PC kameraları veya harici web kameralarını bağlamak için dahili bir araç mevcut değildi. Lumia Windows 10 Mobile cihazlarda, Microsoft'un özel Lumia Kamera uygulamaları için destekten vazgeçtiği gibi sadece kamera bulunuyor.[2][3]

Kamera, yalnızca bir ekran yakalama yardımcı programı değil, donanım kamerasını kullandığından, işlevselliği donanıma bağlıdır. Mevcut tüm Windows telefonlarda en az bir kamera bulunsa da, tüm masaüstü Windows bilgisayarlarında bir tane bulunmamaktadır.[4] Kamera, yavaş çekim videoları, 1: 1 fotoğraf oranı ve filtreler gibi iOS uygulamasının bazı özelliklerine sahip değildir. Bununla birlikte, bu efektlerin tümü halihazırda oluşturulan fotoğraf ve videolara Microsoft Fotoğraflar'da düzenleyerek eklenebilir.[5] Kamera, yalnızca telefonlarda bulunan iOS'lara benzer bir panorama yakalama özelliğine sahiptir.

Microsoft, zaten kendi mobil platformuna ve Kamera uygulamasına sahip olmasına rağmen, Pix adındaki ücretsiz bir kamera uygulamasını yalnızca iOS cihazları için başlattı. Pix, Windows Camera veya iOS Camera'dan farklı özelliklere sahiptir.[6]

Özellikleri

Kamera Windows 8 ikonu

Kamera, animasyonlu GIF görüntülerine benzeyen standart fotoğraflar, videolar ve "canlı resimler" yakalayabilir. 16: 9, 4: 3 ve 3: 2 en-boy oranlarını destekler ve varsayılan olarak devre dışı bırakılmış kare, üçte bir kural, altın oran ve çapraz çizgi hizalama çerçeveleri sunar. Video çekimi seçimleri, saniyede 640 x 360 piksel / 30 kareye, saniyede 1280 x 720 piksel / 30 kareye veya saniyede 1920 x 1080 piksel / 30 kareye kadar ayrıntılı seviyelerde yapılabilir.[7] Titreşim azaltma ve video sabitleme de etkinleştirilebilir. Fotoğraflar ve videolar, varsayılan olarak Dosya Gezgini içindeki Resimler kitaplığının Kayıtlı Resimler klasörüne kaydedilir, ancak kullanıcılar depolama yerini değiştirebilir.

Kamera Windows 10 ikonu

Kullanıcı, uygulamanın onu kullanması için izin verdiğinde, kameranın çekimleri arasında konum bilgisi bulunur. Uygulamada bulunan diğer ayarlar arasında zaman gecikmesi, yakınlaştırma, odak kontrolü, hassasiyet kontrolü, beyaz dengesi kontrolü, enstantane hızı kontrolü, parlaklık kontrolü ve farklı kameralar arasında geçiş yapmak için bir geçiş bulunmaktadır.[8] Örneğin, Windows telefonların ve tabletlerin çoğunda ön ve arka yüz kameraları bulunur; bu nedenle Kamera geçiş düğmesi iki seçenek arasında geçiş yapar.

Her türlü bilgisayar, tablet veya telefonda kullanıcı resimleri otomatik olarak yedekleye, böylece onlara bütün cihazlardan OneDrive yoluyla erişebilir.[9] Kamerayı ister seri pozlar, ister ekrandaki deklanşöre basılı tutarak bir video yakalamak mümkündür.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.