Microsoft Write

Microsoft Write Windows NT 3.5'e kadar, Windows 1.0 ve sonraki sürümlerinde bulunan temel bir sözcük işlemcidir. Ömrü boyunca minimum düzeyde güncellendi ve MacWrite'nin önceki sürümleriyle karşılaştırılabilir duruma geldi. Erken sürümlerde Write yalnızca Write (.wri) dosyaları ile çalışır, ancak Windows 3.0'dan sonra Write, erken Word (.doc) belgelerini okuma ve oluşturma becerisine kavuşmuştur. Windows 3.1 ile, Write OLE yeteneğine sahip oldu.[1] Windows 95'te, Write, WordPad ile değiştirildi.

Microsoft Write
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 1985) (1985)
Geliştirme durumu Durduruldu
İşletim sistemi Windows 1.0, Windows 2.0, Windows 3.0, Windows 3.1, Windows NT 3.1, Windows NT 3.5
Platform Microsoft Windows, Atari TOS, Mac OS
Erişilebilirlik Çokdilli
Tür Kelime işlemci yazılımı

Write, belgenin farklı bölümleri için yazı tipi, metin süslemeleri ve paragraf girintisi gibi Microsoft Notepadde bulunmayan ek belge biçimlendirme özelliklerine (basit bir metin düzenleyicisi) sahiptir. WordPad'in Windows 7'den önceki sürümlerinden farklı olarak, Write, bir paragrafa gerekçe gösterebilir.

Platformlar

Atari ST

Atari, 1986'da Microsoft'la Atari ST'ye Microsoft Write getirme anlaşması imzaladı. Windows sürümünden farklı olarak Atari ST için Microsoft Write, 80'li ve 90'lı yılların başında Microsoft Windows'un içerdiği programla aynı adı paylaşırken Apple macintosh için piyasaya sürülen Microsoft Word 1.05'in Atari sürümüdür.[2]

Atari ST için Microsoft Write, 129.95 dolarla perakende satış yaptı ve Atari platformunda piyasaya sürülen iki yüksek profilli PC kelime işlemcilerinden biriydi.[3] Diğer uygulama olan WordPerfect, Atari kullanıcılarının yazılım korsanlığı yüzünden hızlı bir şekilde kesildi.[4]

Macintosh

Ekim 1987'de Microsoft, Microsoft Write for Macintosh'u piyasaya sürdü. Write, Microsoft'un, Macintosh kelime işlemci piyasasında MacWrite'nın yerini almasını umduğu sınırlı özelliklere sahip bir Microsoft Word sürümüdür. Write, MacWrite'nin yeni Macintosh'a dahil olduğu sırada olsa da, Word'in altında fiyatlandırıldı. Write en iyi Word "Kısa Menüler" modunda kilitli olarak tanımlanır ve bu nedenle kullanıcılar aynı dosya biçimini kullandı, böylece kullanıcılar hiçbir dönüşüm gerektirmeden dosyaları değiş tokuş edebilirlerdi.[5] Write iyi satmadı ve System 7 çağından önce durduruldu. Microsoft Write, Macintosh Portable ve erken PowerBook sistemlerinin tanıtılmasıyla başlatılan "hafif" Macintosh kelime işlemcileri için kısa süren eğilimlerin bir parçasıydı. Diğerleri ise LetterPerfect ve Nisus Compact'ı içeriyordu.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 28 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2017.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2017.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 1 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2017.
  4. "Arşivlenmiş kopya". 29 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2017.
  5. https://books.google.az/books?id=_z4EAAAAMBAJ&pg=PA45&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.