Büyüteç (Windows)

Büyüteç görme engelli insanlara Microsoft Windows çalıştırırken kullanmak için tasarlanmış bir ekran büyüteci uygulamasıdır. Çalıştırıldığında, ekranın üst kısmında farenin bulunduğu yeri büyük ölçüde büyüten bir çubuk oluşturur.[1] Büyüteç, Windows 95 için Aktif Erişilebilirlik SDK'sı / RDK'sinde bir örnek olarak ilk kez dahil edildi ve daha sonra Windows 98'den başlayan standart bir Windows yardımcı programı yaptı. Windows Vista'dan önce Büyüteç, ekranı normal boyutunun 9 katına kadar büyütmek için kullanılabilir. Windows Vista ve sonrası, 16 × magnifikasyon büyütme oranına kadar izin verir.[2]

Büyüteç
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma Ağustos 1995) (1995-08)
İşletim sistemi Microsoft Windows
Tür ekran büyüteci

Windows Vista'da, Büyüteç WPF'yi kullanır; WPF, içeriği oluşturmak için vektör görüntüleri kullanır. Sonuç olarak, büyütülmüş imge keskin ve piksellenmemiştir. Ancak, bu yalnızca Windows Presentation Foundation uygulamaları için kullanışlıdır.[3][4] WPF olmayan uygulamalar hala geleneksel şekilde büyütülmüştür. Ayrıca, .NET Framework 3.5 SP1 yüklü ise, WPF 3.5 SP1'de sunulan bir değişiklik nedeniyle bu işlevsellik kaybolur.

Microsoft, yardımcı teknoloji uygulamalarının büyüteç aracını kullanmasına izin vermek için bir Büyütme API'sı da yayımladı.

Microsoft'un Windows 7 işletim sistemi, Büyüteç'in önemli ölçüde geliştirilmiş bir sürümünü içeriyor. Bir kullanıcının ekranda 16 × büyütme oranına kadar dolaşmasını sağlayan tam ekran büyütme özelliğine sahiptir.[5][6] Bununla birlikte, tam ekran özelliği, Windows 7 beta sürümünde bulunan yüksek kontrastlı renk düzenleri ile uyuşmaması nedeniyle de eleştirildi. Bu sayı, son Windows 7 sürümünde kalır. Bunun yanında, büyüteci yakınlaştırdığında, metin daha büyük boyutta doğrudan oluşturulmadığı için bulanık veya pikselli görünecek; Bunun yerine, daha küçük boyutlu oluşturma, bir raster görüntü olarak büyütülüyor. ClearType alt piksel kenar yumuşatma da bunun sonucunda büyütülür, bu nedenle ClearType etkinse büyütülmüş metin yatay olmayan satırların kenarlarında beklenmedik renklerde görünebilir. Bazı üçüncü taraf büyütme yazılımı, büyütülmüş görüntüye ölçeklendirme filtreleri uygulayarak bu efekti telafi eder.

Büyüteç aynı zamanda mevcut yazılım sürümünde bulunan bir mercek moduna da sahiptir. Objektif modu geliştirildi, bununla birlikte, büyütme penceresi imleci sabit bir konumda kalmamak için ekranın etrafında izleyecek.[7] Son olarak, büyüteci Windows tuşunu ve +/- tuşunu kullanarak, uygulamayı ilk başlatmaya gerek kalmadan yakınlaştırma seviyesini kontrol etmek için çok daha kolay erişir. Win + Esc kombinasyonuna basmak büyüteçten çıkacaktır.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.