Windows Faks ve Tarama

Windows Faks ve Tarama (WFS), Windows Vista işletim sisteminin bazı sürümlerinde ve Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10'un tüm sürümlerinde bulunan entegre bir faks ve tarayıcı uygulamasıdır. Windows XP'de bunun yerine Faks Konsolu bulunur. Yazılım T.38 teknolojisi ile uyumlu değildir ve internet faksları için kullanılamaz.

Windows Faks ve Tarama
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 2006
İşletim sistemi Microsoft Windows (Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10)
Tür Elektronik faks ve tarama uygulaması
Lisans Sahipli yazılım, Son kullanıcı lisans anlaşması

Tarihi

Windows Faks ve Tarama ile, faks modemlerinli bilgisayarlara sahip kullanıcılar faks gönderebilir ve alabilir ve taranmış belgeleri faksla gönderebilir. Faks modemsiz kullanıcılar, taranmış belgeleri e-postayla gönderebilir ve faksları bilgisayarlarından e-posta eki olarak yönlendirebilirler.[1] WFS, yerel olarak bağlı tarayıcılardan, ağa bağlı tarayıcılardan ve çok işlevli aygıtlardan belgelerin tek tıklamayla taranmasını destekler. Bu, çoğu belge türü için kullanılabilir olsa da, WFS metin belgelerinin taranması, görüntülenmesi ve saklanması için optimize edilmiştir.

WFS, Windows Vista Ultimate'de ve Windows Vista Enterprise'da isteğe bağlı bir bileşen olarak bulunur. WFS, Vista Home veya Vista Home Premium'da mevcut değildir. Ayrıca, Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 ve Windows Server 2012'nin tüm sürümlerinde de mevcuttur.

Windows Faks ve Tarama, Haziran 2016'da Windows Mağaza'ya taşınmıştır ve Windows 10 build 14372 veya sonraki sürümlerinde kullanılabilmektedir. Bu nedenle, çekirdek Windows işletim sisteminde güncellemeler olmaksızın güncellenebilir. Şu anda yapı numarası 0.0.2.0 olarak atanmış ve özgün sürüm ile aynı görünüyor, ancak Başlangıç menüsünde biraz farklı bir karo var ve gelecekte daha fazla güncelleştirme alabilir.[2] Bu sürüm kayıt defterinden ayrılmışsa, daha hızlı Windows başlatma süreleri sağlayacak ve sistemin bozulmasına daha iyi direnecektir.[3]

Faks

WFS'nin Faks Görünümü, Windows XP işletim sisteminde kurulabilir bir seçenek olan Faks Hizmetleri bileşeninin bir geliştirmesidir. Yeni özellikler, bir faks hesap modeli, geliştirilmiş kompozisyon özellikleri, taslaklar halinde kompozisyonda faks kaydetme olanağı ve bir önizleme bölmesi içerir. Bir dosyaya sağ tıklamakla bir faks olarak göndermek mümkündür.[4] Faks göndermek ve almak için kullanıcılar yerel faks özellikli bir modem kullanmak için bir yerel faks modem hesabı veya bir ağ faks sunucusu kullanmak için paylaşılan bir faks sunucusu hesabı oluşturabilirler.[5] Windows Faks ve Tarama yazılımı, bir internet faksı değildir uygulama. Bu nedenle, bir analog telefon hattı ile kullanılmalıdır.

Tarama

WFS Tarama Görünümü, taranan belgeleri yönetmek için bir kullanıcı arabirimine sahiptir. Tek bir görünümden klasörlerin oluşturulmasına, yeniden adlandırılmasına ve taşınmasına izin verir. Önizleme bölmesi taranan belgeleri gösterir. Kullanıcılar belirli tarayıcılar için profiller oluşturabilir, ileride tarama yapmak için bunları kaydedebilir ve posta ayarlarını yapılandırdıktan sonra taranan belgeleri posta kutularına doğrudan yönlendirebilirler.[6] 'Tarayıcıdan Faksla' özelliği, belgeyi tarayıcıdan doğrudan fakslamaya izin verir.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 18 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2017.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 24 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2017.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 11 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2017.
  4. "Arşivlenmiş kopya". 6 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2017.
  5. https://books.google.az/books?id=jgd-5GAy0dcC&lpg=PA122&dq=%22Windows+Fax+and+Scan%22&pg=PA122&redir_esc=y#v=onepage&q=%22Windows%20Fax%20and%20Scan%22&f=false
  6. "Arşivlenmiş kopya". 18 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2017.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.