CD Çalar (Windows)

CD Çalar Microsoft tarafından yapılan, bilgisayarın ses kartını kullanarak ses CD'lerini (CDDA) çalabilen bir bilgisayar programıydı. Windows 98, Windows NT 3.51, Windows NT 4.0 ve Windows 2000'de (Deluxe CD Player olarak) dahil edilmiştir. Program ayrıca Windows 95 için hazırlanmıştır.[1] Windows ME'den başlayarak Windows Media Player ile değiştirilen Windows'un sonraki sürümlerinden kaldırılmıştır.

CD Çalar
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma
  • 1995
Geliştirme durumu Durduruldu.
İşletim sistemi Windows 95
Windows 98
Windows NT 3.51
Windows NT 4.0
Windows 2000
Windows Vista (Deluxe CD Player gibi)
Platform Microsoft Windows
Tür Ortam oynatıcısı, CD çalar

Özellikleri

CD çalar başlatıldığında, bilgisayarın optik disk sürücüsünde (CD yazıcı) CD ses parçaları (.cda dosyası) arar, bir İnternet servisiyle disk meta verilerine bakar ve CD'yi çalar.[2] CD tanıma, parça ve sanatçı verileri manuel olarak girilebilir ve bir sonraki yükte yeniden görüntülenir. CD takılı değilse, aşağıdaki hata iletilerinden biri program tarafından döndürüldü: Veri yok veya disk yüklenmedi. Veya Lütfen bir ses CD'si takın.[3] Ek olarak bilgisayarda CD veya DVD yazıcı olması gerekir.

Windows Media Player'ı kullanarak bilgisayardan boş bir CD'ye (veya DVD'ye) müzik, resim ve video kopyalama işlemi, ayrıca bir CD (veya DVD)'den bilgisayara müzik, resim ve video kopyalama işlemi yapmak olur.[4] Windows Media Player ile ses ve veri CD'leri yazabilmek mümkündür. Ses CD'si müzik için kullanılır ve 80 dakikaya kadar kapasitesi vardır.

Delüks CD Çalar

"Delüks CD Çalar" olarak adlandırılan farklı bir cilde sahip CD Çalar'ın değiştirilmiş bir versiyonu Microsoft Plus!, Windows 2000, Windows ME'de "beta 3" aşamasına kadar ve Windows XP (Whistler) "beta 2" aşamasına kadar dahil edildi.[5]

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.