MSConfig

MSConfig, Microsoft Windows işletim sisteminde yer alan bir yapılandırma menüsüdür. Başlangıçta çalışacak yazılımı, aygıt sürücülerini ve Windows hizmetlerini devre dışı bırakabilir, yeniden etkinleştirebilir veya önyükleme parametrelerini değiştirebilirsiniz.

MSConfig
Geliştirici(ler) Microsoft
İşletim sistemi Microsoft Windows
Tür Sistem yazılımı

Windows 2000 hariç Windows 98 ve sonrası tüm Microsoft Windows işletim sistemlerinde yer almaktadır. Windows 95 ve Windows 2000 kullanıcıları ayrıca bu yazılımı indirip kullanabilirler.[1]

Kullanım

MSConfig genellikle bilgisayarın başlangıç süresini hızlandırmak için kullanılır. Microsoft'a göre, MSConfig'in bir başlangıç ​​yönetimi programı olarak kullanılması amaçlanmamıştı.[2]

Özellikleri

MSConfig, kullanıcının Windows ile ilgili bir sorunun nedenini belirlemesine yardımcı olmak için başlatma işlemi sırasında çalışan yazılım, aygıt sürücüleri veya Windows hizmetlerini geçici olarak devre dışı bırakmak veya yeniden etkinleştirmek için kullanılan bir sorun giderme aracıdır.

Özellikler Windows sürümlerine göre farklılıklar gösterebilir:[3]

  • Windows 98 ve Windows Me işletim sistemlerinde, işletim sistemine ilişkin gelişmiş sorun giderme ayarlarını yapılandırabilir. Ayrıca ortak sistem araçlarını da başlatılabilir.
  • Windows 98'de, başlangıç ​​dosyalarını yedekleyebilir ve geri yükleyebilir.
  • Windows Me ve Windows XP sürümlerinde, özgün bir Windows yükleme kümesinden tek bir dosyayı geri yükleyebilir.
  • Windows Vista'dan önceki Windows NT tabanlı işletim sistemlerinde, çeşitli BOOT.INI anahtarları ayarlayabilir.
  • Windows XP ve Windows Vista'da, sorun giderme amacıyla tüm işletim sistemi hizmetlerini gizleyebilir.
  • Windows Vista ve sonraki sürümlerde, araç Windows Önyükleme Yöneticisi ve Önyükleme Yapılandırma Verileri için çeşitli anahtarların yapılandırılmasına izin verir. Ayrıca, sistem bilgileri, internet seçenekleri gibi diğer yapılandırma alanları ve UAC'yi etkinleştirme veya devre dışı bırakma gibi çeşitli araçların başlatılması için ek destek kazandı. Windows XP ve Windows Server 2003 için Araçlar sekmesini ekleyen bir güncelleştirme kullanılabilir.[4]

Kaynakça

  1. "Microsoft System Configuration Utility (MSConfig)". Technopedia. 11 Aralık 2016. 4 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020.
  2. "Using System Configuration". Microsoft. 27 Ağustos 2012. 16 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020.
  3. "Defrag Tools: #5 - Autoruns and MSConfig". Channel 9. 27 Ağustos 2012. 31 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020.
  4. "The 906569 update adds the Tools tab to the System Configuration utility in Windows XP Service Pack 2". Microsoft. 1 Haziran 2006. 16 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.