Güvenlik ve Bakım (Windows)

Güvenlik ve Bakım (Eskiden ismi Eylem Merkezi ve Windows Güvenlik Merkezi idi) Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows NT işletim sisteminin bir izleme bileşenidir. Bilgisayarın güvenlik ve bakım durumunu izler.[1][2] İzleme kriterlerine Kişisel güvenlik duvarlarının, anti-virüs yazılımlarının ve anti-spyware yazılımının (Casus yazılım) optimal çalışması, Ayrıca Ağ Erişim Koruması, Windows Update, Kullanıcı Hesabı Denetimi, Windows Hata Bildirimi ve Yedekleme ve Geri yükleme'nin çalışma durumu aittir.[3] Bir virüsten koruma programı güncel veya çevrimdışı değilse, izlenen ölçütlerle ilgili herhangi bir sorunun kullanıcıya bildirilir.

Güvenlik ve Bakım
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 2004) (2004)
İşletim sistemi Windows Vista ve sonrası, Windows Server 2008 ve sonrası
Tür Bakım Uygulaması

Genel bakış

Güvenlik ve Bakım üç ana bileşenden oluşur: Bir Windows Kontrol Paneli uygulaması, bir Windows hizmeti ve Windows Yönetim Enstrümanı (WMI) tarafından sağlanan bir uygulama programlama arabirimi (API). Denetim masası uygulaması, izlenen ölçütleri kategorilere böler ve bunları renk kodlar. Sarı, kritik olmayan bir uyarıyı gösterir; ör. Bazı ayarlar izlenmiyor veya optimum değil. Kırmızı, kritik bir iletiyi gösterir, ör. Anti-virus program isimli Üye şimdilik offline konumundadır.[4]

Windows Güvenlik ve Bakım Windows XP SP2-de

"Güvenlik Merkezi" olarak adlandırılan bir hizmet, ayarların geçerli durumunu belirler. Hizmet, varsayılan olarak, bilgisayar başlatıldığında başlar. Sistemi değişiklikleri sürekli olarak izler ve bir sorunu tespit edip etmediğini kullanıcıya bildirir. Windows Görev çubuğuna bir bildirim simgesi ekler. WMI sağlayıcısı, ayarları sistem tarafından kullanılabilir duruma getirir. Üçüncü taraf anti-virüs, casus yazılımdan koruma ve kişisel güvenlik duvarı yazılımı satıcısı öncelikle WMI sağlayıcısı aracılığıyla Güvenlik ve Bakım'da kayıt olur. Windows Vista, programların Güvenlik ve Bakım'taki toplam sağlık durumunu almasına ve sağlık durumu değiştiğinde bildirim almasına olanak tanıyan yeni bir API kümesi ekledi. Bu API'lar, programların belirli eylemleri gerçekleştirmeden önce sistemin sağlıklı bir durumda olduğunu onaylamalarını sağlar. Örneğin, bir bilgisayar oyunu, bir çevrimiçi oyuna bağlanmadan önce bir güvenlik duvarı çalışıyor olmasını sağlayabilir.

Windows Güvenlik ve Bakım XP ve Vistadakı logosu

Versiyonlar

Windows XP SP2

Microsoft, müşterilerin sistemlerini korumak için uygun adımları atıp atmadığı veya uyguladıkları adımların etkili olup olmadığı konusunda karışıklık olduğunu müşterilerle yapılan görüşmelerden öğrendi. Bu araştırmadan Microsoft, Windows XP Service Pack 2 ile en önemli güvenlik özelliklerini bir araya getiren görünür bir kontrol paneli ekleme kararı aldı.[5] Ağustos 2004'te yayımlanan Service Pack 2, Windows Güvenlik Merkezi'nin (WSC) ilk sürümünü içerir.[6] Bu sürüm, Windows Update, Windows Güvenlik duvarı ve bir anti-virüs programının kullanılabilirliğini izler. Kişisel güvenlik duvarı ve anti-virüs yazılım paketlerinin üçüncü parti sağlayıcıları ürünlerini WSC ile kaydetmek için WSC API'sini kullanmaya teşvik edildi.[7]

Windows Güvenlik ve Bakım Windows Vista-da

Windows Vista

Windows Vista'daki WSC, casus yazılım önleme yazılımı, Kullanıcı Hesabı Denetimi ve Internet Explorer güvenlik ayarları gibi yeni ölçütleri izler. Ayrıca, Güvenlik Merkezi'ne kayıtlı üçüncü parti ürünlerin logolarını da görüntüleyebilir.[8] Windows XP'nin aksine, Windows Vista'nın beta sürümlerinde, WSC devre dışı bırakılamaz veya geçersiz kılınamaz. Güvenlik yazılımı üreticisi Symantec, bunun üzerine herhangi bir güvenlik sorununun hem WSC hem de Symantec'in araçları tarafından rapor edileceğinden tüketim karışıklığının büyük kısmına neden olacağını belirtti.[9] Başka bir büyük güvenlik yazılımı üreticisi olan McAfee, benzer şikayetler gönderdi. Sonuçta, Microsoft, WSC'nin devre dışı bırakılmasına izin verdi.

Windows 7

Windows 7'de Windows Güvenlik Merkezi Eylem Merkezi olarak yeniden adlandırılmıştır. Daha önceki yapılarda Windows Çözüm Merkezi ve Windows Sağlık Merkezi olarak adlandırıldı. Sistemle ilgili bildirim sayısını merkezileştirmek ve azaltmak için tasarlanmıştır; Bu nedenle, güvenlik ve bilgisayarın bakımını kapsar.[10] Windows Görev çubuğu'ndaki bildirim simgesi yalnızca inceleme için bir mesaj olduğunda ve Windows Vista'da bulunan beş ayrı bildirim simgesinin yerini aldığında görünür.

Windows 8

Windows Güvenlik ve Bakım Windows 7-de

Windows 8'de, Eylem Merkezi 10 yeni öğeyi izler: Microsoft Account hesabı, Microsoft Ürün Etkinleştirme, Microsoft SmartScreen, otomatik bakım, sürücü durumu, aygıt yazılımı, başlangıç uygulamaları, HomeGroup, Dosya Geçmişi ve Depolama Alanları.[11]

Windows 10

Windows 10'da, Eylem Merkezi, Güvenlik ve Bakım olarak yeniden adlandırılmıştır.[12] Ad değişikliğine rağmen, işlevsellik Windows 8'deki Eylem Merkezi'nın işlevselliğinden değişmedi.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.