Evrensel Windows Platformu

Evrensel Windows Platformu (ingilizce:Universal Windows Platform) Microsoft tarafından oluşturulmuş ve ilk olarak Windows 10'da tanıtılan, platforma özgü bir uygulama mimarisidir. Bu yazılım platformunun amacı, her biri için yeniden yazılmaya gerek kalmadan Windows 10 ve Windows 10 Mobile'da çalışan evrensel Windows Platformu uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olmaktır.[1] C ++, C #, Visual Basic .NET veya XAML kullanarak Windows uygulaması geliştirmeyi destekler. API, C ++ ile uygulanır ve C ++, VB.NET, C #, F # ve JavaScript'de desteklenir. Windows Server 2012 ve Windows 8'de ilk tanıtılan Windows Runtime platformunun bir uzantısı olarak tasarlanan UWP, geliştiricilere potansiyel olarak birden fazla cihazda çalışacak uygulamalar oluşturmasına olanak tanır

Evrensel Windows Platformu
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 2015) (2015)
İşletim sistemi Windows 10, Windows 10 Mobile, Windows 10 IoT, Xbox One, Windows Holographic
Tür Uygulama programlama arayüzü
Lisans Kapalı kaynak

Uyumluluk

UWP, Windows 10 ve Windows 10 Mobile'nin bir parçasıdır. UWP uygulamaları önceki Windows sürümlerinde çalışmaz. Bu platformu uygulayabilen uygulamalar, yerel olarak Microsoft Visual Studio 2015 kullanılarak geliştirilmiştir.[2] Windows 8.1, Windows Phone 8.1 veya her ikisinde de (evrensel 8.1) eski Eski Metro tarzı uygulamalar UWP'ye geçiş yapmak için değişikliğe ihtiyaç duyar.

2015 Build anonsu sırasında Microsoft, Android ve iOS uygulamalarının Windows 10 Mobile'ye taşınmasına izin vermek için UWP "köprüleri" topluluğu duyurdu.[3] Android için Windows Köprüsü (kod adı "Astoria") Java veya C++ ile yazılmış Android uygulamalarının Windows 10 Mobile'ye taşınmasına ve Windows Store'de yayınlanmasına izin verir. Windows Geliştirici Platformu'nun teknik lideri Kevin Gallo, katmanda bazı sınırlamaları bulunduğunu açıkladı: Google Mobile Services ve bazı temel API'lar kullanılamaz ve mesajlaşma yazılımı gibi "arka plan görevlerine derin entegrasyon" içeren uygulamalar bu ortamda iyi çalışmaz. IOS için Windows Köprüsü (kod adı "Islandwood"), Objective-C'de geliştirilen iOS uygulamalarını, Xcode projesini bir Microsoft Visual Studio projesine dönüştürmek için Visual Studio 2015'i kullanarak Windows 10 Mobile'ye taşınmasına izin veren açık kaynak kodlu bir katman araç takımıdır. Android sürümü kapalı beta iken iOS için Windows Bridge'in erken bir kurulumu 6 Ağustos 2015'te MIT lisansı altında açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürüldü.[4]

Şubat 2016'da Microsoft, San Francisco merkezli yazılım şirketi Xamarin'i satın aldığını açıkladı.[5] Bu satın alımdan kısa süre sonra Microsoft, Android köprü projesini ve Windows 10'daki Android uygulamalarını destekleme planlarını bıraktığını açıkladı. Odaklanmaları öncelikli olarak onun iOS köprüsüne dayanıyordu.

Windows 10 ve Windows 10 Mobile'de bir UWP uygulaması örneği

Dağıtım

UWP, Windows Runtime'nin bir uzantısıdır.[6] UWP'yi kullanarak oluşturulan Evrensel Windows uygulamaları, açık bir yapıda belirli bir OS için yazılmış olduğunu artık göstermez; Bunun yerine, Universal Windows Platform Köprüleri'ni kullanarak bir PC, akıllı telefon, tablet veya Xbox One gibi bir veya daha fazla aygıt ailesini hedeflerler. Bu uzantılar, uygulamanın şu anda üzerinde çalışmakta olan cihaz için mevcut olan yetenekleri otomatik olarak kullanmasına izin verir.[7] Evrensel bir uygulama, bir cep telefonunda veya tablette çalışabilir ve ikisi arasında uygun deneyimler sağlayabilir. Akıllı telefonda çalışan evrensel bir uygulama, telefon masaüstü bir bilgisayara veya uygun bir yerleştirme istasyonuna bağlıyken bir PC'de çalışıyormuş gibi davranmaya başlayabilir.

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.