Ücretsiz yazılım

Ücretsiz sahipli yazılım (İngilizce Freeware), ücretsiz olarak herhangi bir özellik ve süre kısıtlaması olmadan kullanılabilen, sahipli (özgür olmayan) bir lisans ile lisanslı[1] yazılımlara verilen genel addır. Kullanıcının belirli bir süre sonra yazılımı kullanmaya devam etmek için ücret ödemek durumunda olduğu sharewareden farklı olarak tamamen ücretsizdir. Terimin kabul edilmiş açık bir tanımı yoktur.[1]

Açık kaynak vs ücretsiz yazılım şeması

Bu tür yazılım lisansları, yazılımın bireysel kullanıcıların ücretsiz olarak kullanılmasına imkân verirken, ticari kullanım için üreticisinden izin istenilmesi ve ücret ödenmesi gibi hükümler barındırabilir.

Tarihçe

İngilizce karşılığı olan freeware terimi ilk kez, yarattığı PC-Talk ismindeki iletişim yazılımını geleneksel yollardan pazarlamayı pahalı bulduğu için alternatif pazarlama yolları arayan Andrew Fluegelman tarafından kullanılmıştır. Fluegelman önceleri, bu terimi bir marka gibi kullanmıştı; fakat daha sonra terimin bu anlamda kullanımı terkedilmiştir. Fluegelman aslında PC-Talk yazılımının dağıtımını bugün shareware olarak bilinen bir yolla yapmıştı.

Örnekler

Aşağıda popüler bazı, ücretsiz sahipli yazılımlardan örnekler verilmiştir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Gnu.org'de Freeware başlığı". 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2016.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.