Adobe Photoshop

Adobe Photoshop, Adobe Inc.'nin Windows ve macOS için geliştirip sunduğu piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Vektörel işlemlerde ve yazı işleme konusunda da bazı yetenekleri olmakla beraber, pazar lideri olmasını sağlayan özelliği bit resim işleme işlevini de taşıyan Photoshop; kuşkusuz bilgisayar dünyasının en kuvvetli yazılımlarındandır.

Adobe Photoshop
Adobe Photoshop CC yazılımı ekran görüntüsü
Geliştirici(ler) Adobe Systems
İlk yayınlanma 19 Şubat 1990) (1990-02-19)
Güncel sürüm 2020 (21.2.3)[1] / 9 Eylül 2020) (2020-09-09)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi Windows
macOS
iPadOS
Platform C++
Tür Çizge (grafik) tasarım
Lisans Lisanslı yazılım
Resmî sitesi adobe.com

O zamandan beri, yazılım sadece raster grafik düzenlemede değil, bir bütün olarak dijital sanatta endüstri standardı haline geldi. Photoshop; raster görüntülerini birden çok katmanda düzenleyebilir ve maskeleri, alfa kompozisyonlarını ve RGB, CMYK, CIELAB, spot renk ve çift ton gibi çeşitli renk modellerini destekler. Raster görüntü, metin ve vektör grafiklerini düzenleme veya oluşturmaya ek olarak, limitli de olsa 3D grafik ve video düzenleme yeteneklerine de sahiptir. Kendi içinde entegre biçimde çalışan ve yeni veya gelişmiş özellikler sunan, Photoshop'tan bağımsız olarak geliştirilen ve dağıtılan eklentiler (plug-ins) yüklenerek özellik seti genişletilebilir.

Photoshop CS2 sürümünden itibaren, "Smart Object" (Akıllı Nesne) adında geliştirilmiş, vektörel verilerin kalitesi bozulmadan Photoshop ortamına aktarılmasını sağlayan bir sistem ile kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

2017 yılı itibarıyla, CC 2018 sürümü piyasadadır. Yeni sürümün Windows Vista ile üstün uyumu, Photoshop yazılımının verim ivmesinde haylice artış sağlamıştır. Adobe yalnızca Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemleri için destek verir. Linux'taki Wine uygulaması ile CS4 sürümü Linux'ta da çalıştırılabilmektedir.[2]

Adobe, Photoshop'un yanı sıra Photoshop Elements, Photoshop Lightroom, Photoshop Express, Photoshop Fix, Photoshop Sketch ve Photoshop Mix'i geliştirmiş ve. Kasım 2019 itibarıyla iPad için Photoshop'un tam sürümünü yayınlamıştır. Başlangıç için limitli işlevlere sahip olsa da iPad için Photoshop'a daha fazla özellik getirilmesi planlanmaktadır.[3]

Gelişim süreci

İlk olarak 1987 yılında o zamanlar Michigan Üniversitesi doktora öğrencisi olan Thomas Knoll tarafından geliştirilmeye başlandı. Yazılım Macintosh Plus üzerinde monokrom ekranda siyah-beyaz resimleri düzenlemeye yarıyordu. Eylül 1988'de Adobe yazılımın lisansını satın aldı.

Photoshop CS4 için yayınlanan son güncelleştirme olan sürüm "11.0.1", 24 Şubat 2009 tarihinde yayınlandı. Adobe firması, Photoshop'un CS5 sürümünü ve diğer tüm CS5 ürünlerini, 12 Nisan 2010 tarihinde dünya çapında yapılacak bir çevrimiçi etkinlik ile tanıtıldı. Photoshop CS5'in daha önce hiçbir beta sürümü yayınlanmadı ve tüm özellikleri saklı tutuldu. Adobe Photoshop CS5, 30 Nisan 2010 tarihinden itibaren tüm dünyada satışa sunuldu. Photoshop CS5'in en büyük yeniliği "İçerik Duyarlı Dolgu" adlı özelliğidir: Örneğin; fotoğraf bir arazide çekilmiş ve bu arazide ağaçlar, evler, çitler ve bunlarla beraber oradan geçen birkaç insan istenmediği halde fotoğrafta görüntülenmiş. İşte bu insanları, fotoğraftan çıkararak sanki onlar önceden bu fotoğrafta yokmuş gibi silinebiliyor. Yani bu silme işlemi, görüntüyü bozmuyor ve silinen şeyin fotoğraftaki alanı bozması da söz konusu değil. Hatta fotoğrafı çekilen asıl kişi veya nesneyi fotoğraftan çıkarıp, sanki sadece alanın fotoğrafını çekmiş gibi bir işlem yapmak mümkün. Bu işlem, görüldüğünde daha iyi anlaşılır.

Photoshop CS5'in dikkat çeken ikinci büyük yeniliği ise Adobe'nin genel olarak "Sıra dışı boyama efektleri" diye adlandırdığı özelliktir. Bu özellik sayesinde meselâ; güneşin batmasına yakın bir vakitte, bir şehrin merkezinin genel bir fotoğrafını çekmiş olalım. Bu fotoğrafta binalar, ağaçlar, bir köprü ve onun üzerinden giden araba ve insanlar olsun. Güneş batmak üzere. Bu fotoğrafı, sanki gündüz vakti güneşliymiş gibi boyayıp binaların, ağaçların ve diğer öğelerin aydınlatmasını da yine aynı şekilde öğle vakti güneşliymiş gibi boyamak ya da tam tersi, güneş batmak üzereyken çekilen bu fotoğrafın aydınlatmasını, sanki akşam karanlığı bastırmış olarak boyamak mümkün hale geliyor.

Detaylı bilgi için Photoshop Gelişim Sürecine bakınız.

Dosya biçimi

PSD ya da tam adıyla Photoshop Document, Adobe Photoshop'un öntanımlı dosya biçimidir. PSD dosyası, Photoshop'ta bulunan çoğu görüntüleme seçeneğini destekleyen bir görüntü saklar. Bunlar katman maskeleri, saydamlık, metin, alfa kanalları ve spot renkler, kırpma yolları ve çift ton ayarları içeren katmanları içerir. Projeyi oluşturduktan sonra tekrar işlemek ya da yapılan işlemleri geri alabilmek için proje kaydı PSD formatıyla alınmalıdır.

PSD dosya biçimi Adobe'nin Illustrator, Premiere Pro ve After Effects gibi diğer uygulamalarına ve Adobe uygulamalarından dışa aktarılabilir.

Eklentiler (Plug-ins)

Photoshop'un işlevselliği, Photoshop eklentileri denilen ek programlar tarafından genişletilebilir. Adobe tarafından geliştirilen, Adobe Camera Raw gibi bazı eklentilerin yanı sıra üçüncü parti şirketler veya bağımsız yazılımcılar tarafından geliştirilen bazıları ücretsiz, bazıları ticari amaçlı eklentiler de mevcuttur.

Araçlar

Ön tanımlı olarak arayüzün solunda, birden fazla görüntü düzenleme işlevine sahip çeşitli araçlara sahip bir kenar çubuğu görünür. Bu araçlar genellikle çizim kategorilerine girer; boyama; ölçüm ve navigasyon; seçim; yazı ve rötuş. Bazı araçlar, araç kutusu simgesinin sağ alt kısmında küçük bir üçgen içerir.[4] Bunlar, tıklanıldığında benzer araçları ortaya çıkarmak içindir.[5]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.