PDF

PDF (Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi), platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir.

PDF Dokümanı
Dosya Uzantısı:.pdf
Kod Tipi:'PDF '
Uniform Type Identifier:com.adobe.pdf
Sahibi:Adobe Systems
Container for:Bu doküman türünün bir diğer özelliği de işletim sisteminden bağımsız olmasıdır. Windows üzerinden de, Macintosh üzerinden de, Linux üzerinden de aynı şekilde açılabilir.
Standard(lar):ISO 32000

Birçok platform için bedava görüntüleyicinin olması dolayısıyla PDF yazdırılabilir ve düzenlenmesi beklenmeyen belgelerin dağıtımı için tercih edilir. Dosya biçimi açıktır ve ISO standardı olma aşamasındadır.

Teknoloji

PDF dosyaları, PostScript'in kısıtlı bir altkümesine karşılık gelen bir sayfa betimleme dilinde betimlenmiş grafiğin yanı sıra grafik elemanları veya belge ile ilişkilendirilmiş link, e-imza, anahtar kelime gibi metadatadan oluşur.

Uygun bir yazılım ile belge içeriğinin şifrelenmesi veya elektronik imzalanması mümkündür. Belgenin yazdırılması, düzenlenmesi veya içeriğinin kopyalanması kısıtlanabilir. PDF belgelerine formlar koyarak doldurulabilir ve Internet üstünden (POST/GET ile) gönderilebilir formlar yerleştirilebilir.

Tarihçe

(1993) – PDF 1.0 / Acrobat 1.0 (1994) – PDF 1.1 / Acrobat 2.0 (1996) – PDF 1.2 / Acrobat 3.0 (1999) – PDF 1.3 / Acrobat 4.0 (2001) – PDF 1.4 / Acrobat 5.0 (2003) – PDF 1.5 / Acrobat 6.0 (2005) – PDF 1.6 / Acrobat 7.0 (2006) – PDF 1.7 / Acrobat 8.0 (2008) – PDF 1.7, Adobe Extension Level 3 / Acrobat 9.0 (2009) – PDF 1.7, Adobe Extension Level 5 / Acrobat 9.1

PDF gösterici ve düzenleyici bazı yazılımlar

Foxit PDF Reader, Adobe Acrobat Reader, Evince, Okular ve Ghostscript tabanlı xpdf gibi uygulamalarla PDF içeriği görüntülemek mümkündür. Gösterici uygulamalar ücretsiz olarak edinilebilir.

PDF Creator, Foxit PDF Creator, Adobe Acrobat Distiller ve PDF995 gibi sanal yazıcı uygulamalarıyla herhangi diğer bir uygulamanın yazıcıya gönderdiği içerikten PDF dosyaları üretmek mümkündür. Bazı gerçek yazıcılar da doğrudan PDF'den baskı alma olanağı sunmaktadır. Bunun yanı sıra LibreOffice ve Microsoft Office 2007 PDF biçiminde dışa aktarım yeteneğine sahiptirler. Ayrıca LibreOffice Draw'ın mevcut PDF belgelerini içe aktarma desteği vardır.

Foxit Phantom PDF Suite, Foxit PDF Editor, Adobe Acrobat ve Adobe Illustrator gibi uygulamalarla da oluşturulmuş PDF içerik üzerinde değişiklik yapmak mümkün olmaktadır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.