Picasa

'Picasa' Dijital fotoğrafların düzenlenmesi ve düzenlenmesi için durdurulan bir görüntü organizatörü ve resim görüntüleyici, ayrıca entegre bir fotoğraf paylaşım sitesidir. Lifescape adlı bir şirket tarafından yaratılmıştır (bu tarihte Idealab'da kalmış olabilir).[1] Temmuz 2004'te Google, Lifescape'ten Picasa'yı satın aldı ve ücretsiz olarak sunmaya başladı. "Picasa", İspanyol ressam Pablo Picasso'nun, Mi casa (İspanyolca "evim") ve "resimler" için pic sözlerinin karışımıdır.

Picasa
Geliştirici(ler) Lifescape, Inc, Google
İlk yayınlanma 15 Ekim 2002) (2002-10-15)
Güncel sürüm

. / Windows: 3.9.141.259 ve Mac:

3.9.141.306 15 Ekim 2015) (2015-10-15)
Geliştirme durumu Google Fotoğraflar
İşletim sistemi Windows, OS X
Tür Resim düzenleyici Resim görüntüleyici
Lisans Ücretsiz yazılım
Resmî sitesi picasa.google.com

Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve Mac OS X (yalnızca Intel) için yerel uygulamalar Google'dan edinilebilir. Linux için, Google, bir yükleme paketi oluşturmak için Windows sürümüyle birlikte Wine'ı paketledi. Mac OS X Tiger ve üstü için, Google ayrıca fotoğraf yüklemek için bir iPhoto eklentisi ve bağımsız bir program yayınladı.[2]

12 Şubat 2016'da Google, Picasa Masaüstü ve Web Albümleri için 15 Mart 2016 tarihinden itibaren etkili olmaya devam edeceğini ve ardılı olarak bulut tabanlı Google Fotoğraflar'a odaklanacağını açıkladı.[3] Eşlik eden bir hizmet olan Picasa Web Albümleri, 1 Mayıs 2016'da kapatıldı.[4]

Versiyon tarihi

Windows

Ocak 2015 itibarıyla, Windows XP, Windows Vista ve Windows 7'yi destekleyen Picasa'nın en yeni sürümü 3.9'dur ve bu hizmetin kullanıcıları için Google+ entegrasyonu vardır. Sürüm 3.9, Google+ kullanıcıları için Picasa Web Albümleriyle entegrasyonu da kaldırdı.

Linux

Haziran 2006'dan bu yana, Linux sürümleri, Linux işletim sisteminin çoğu dağıtımında ücretsiz olarak indirilebiliyor. Yerel bir Linux programı değil, Wine kütüphanelerini kullanan uyarlanmış bir Windows sürümüdür. Google, 3.5 için hiçbir Linux sürümünün olmayacağını açıkladı. Halen Google, Linux için resmi olarak Picasa 3.0 Beta'yı teklif etti.[5]

20 Nisan 2012'de Google, Linux için Picasa'yı reddettiğini ve artık bu işletim sisteminde kalmayacağını açıkladı. Linux'ta Picasa'nın en yeni sürümünü kullanmak için Linux kullanıcıları Wine uygulamasını kullanabilir ve Windows için Picasa yükleyebilirler.[6] Linux kullanıcıları, Shotwell ve Digikam da dahil olmak üzere diğer programları Picasa Web Albümleri'ne yüklemek için kullanabilirler.

Mac OS X

Google, 5 Ocak 2009'da Mac için Picasa'nın beta sürümünü yayınladı (yalnızca Intel tabanlı Mac'ler). Ayrıca, iPhoto'nun Picasa Web Albümleri barındırma hizmetine yüklemek için bir eklenti de mevcuttur.[7] Ayrıca, OS X 10.4 veya sonraki sürümleri için tek başına bir Picasa Web Albümleri yükleme aracı da bulunmaktadır. Mac için Picasa, bir Google Labs sürümdür.[8]

Özellikler

Organizasyon ve düzenleme

Fotoğrafları organize etmek için Picasa, daha ileri sıralama için etiketleri, yüz tanıma ve koleksiyonların yanı sıra dosya içe aktarma ve izleme özelliklerine sahiptir. Ayrıca, renk geliştirme, kırmızı göz azaltma ve kırpma da dahil olmak üzere birçok temel fotoğraf düzenleme işlevi sunar.[9] Diğer özellikler arasında slayt gösterileri, yazdırma ve görüntü zaman çizelgeleri yer alıyor. Görüntüler e-posta gönderme veya yazdırma, dosya boyutunu küçültme ve sayfa düzenlerini ayarlama gibi harici kullanım için de hazırlanabilir. Ayrıca çevrimiçi fotoğraf baskı hizmetleri ile entegrasyon da var.>[10] Diğer basit düzenleme özellikleri, görüntüye metin eklemeyi içerir. Picasa, Google'ın WebP resim biçiminin yanı sıra JPG biçimi ve en çok RAW resim biçimini (RAW dosyalar) desteklemektedir. Bir kullanıcı RAW dosyalarını görüntüleyebilir ve düzenleyebilir ve bitmiş düzenlemeyi (JPG veya başka formlar olarak) orijinal RAW dosyasında herhangi bir değişiklik yapmadan kaydedebilir.

Anahtar Kelimeler

Picasa, her resim için anahtar kelimeleri takip etmek için picasa .ini dosyalarını kullanır. Buna ek olarak, Picasa, IPTC Bilgi Alış Modeli (IPTC) anahtar kelime verilerini JPEG dosyalarına ekler, ancak başka dosya formatlarına eklemez. Picasa'daki JPEG dosyalarına eklenen anahtar kelimeler, Adobe Photoshop Album, Adobe Bridge, Adobe Photoshop Lightroom, digiKam, Aperture ve iPhoto gibi diğer resim kitaplığı yazılımları tarafından okunabilir.

Picasa Beni oku dosyasına göre, Picasa Genişletilebilir Meta Veri Platformu (XMP) verilerini ayrıştırabilir. Bununla birlikte, mevcut XMP anahtar kelimeleri için yerel dosyaları arayamaz.

Arama

Picasa uygulama

Picasa'nın kitaplığı görüntülerken her zaman görülebilen bir arama çubuğu vardır. Aramalar canlı olduğundan, görüntülenen öğeler birer tür olarak filtrelenir. Arama çubuğu dosya adlarını, başlıkları, etiketleri, klasör adlarını ve diğer meta verileri arayacaktır.[11]

Picasa'nın ayrıca, "renk" operatörüyle belirli renkleri içeren resimleri aramaya olanak tanıyan deneysel bir özelliği vardır.

Görüntüleme

Picasa'nın ayrı bir görüntüleme penceresi yoktur. Bir görüntüleme alanına sahip yalnızca bir "düzenleme görünümü" vardır. Tam ekran görünümü slayt gösterisi modunda, "düzenleme görünümünde" iken ctrl + alt tuşlarını basılı tutarak veya Alt Gr tuşuna basarak kullanılabilir. Bu özellik, Windows Gezgini'nin bağlam menüsü aracılığıyla da edinilebilir ve Picasa düzenleyicisini de başlatmanın bir yolunu sunar.

Yedekleme

Picasa 2 ve önceki sürümlerinde, Picasa'da yapılan resimlerdeki değişiklikler orijinal dosyanın üzerine yazılır ancak orijinalin yedek bir sürümü orijinal resimle aynı klasörde "Orijinaller" isimli gizli bir klasöre kaydedilir. Picasa 3'te, Picasa'da yapılan resimlerdeki değişiklikler, orijinal resimle aynı klasöre yerleştirilen picasa .ini gizli bir dosyaya kaydedilir. Bu, orijinal görüntüyü değiştirmeden birden fazla düzenlemenin gerçekleştirilmesini sağlar. Picasa'da resim görüntüleme veya Picasa Fotoğraf Görüntüleyicisini kullanarak değişiklikler anında uygulanır, diğer programlarla (Windows XP'nin Fotoğraf ve Faks Görüntüleyicisi gibi) görüntüleme orijinal resmi görüntüleyecektir. Değişiklikler orijinal dosyanın orijinal resimle aynı klasöre yerleştirilmiş gizli bir klasöre ait .picasaoriginal olarak yedeklendiği ve değiştirilmiş halinin yerine yazıldığı "Kaydet" işlevini kullanarak da kalıcı hale getirilebilir.

Yüz tanıma

Picasa 2

15 Ağustos 2006'da Google, insanlar veya bina gibi fotoğraflardaki özellikleri aramak için kullanılabilecek olan Hartmut Neven Vision'ı satın aldığını açıkladı.[12] Google, yüz tanıma sistemi için bu teknolojiyi uyguladı ve bu işlevsellik 2 Eylül 2008'de Picasa Web Albümleri'nde başlatıldı.

Neven Vision, dijital fotoğraf ve video görüntülerinden yüz tanıma özelliğine dayanan birkaç patent içermektedir.

Coğrafi etiketleme

Haziran 2007'den beri, Picasa coğrafi koordinatları Exif meta verisine yazabilir, böylece bir fotoğrafı coğrafi etiket ekleyebilir. Picasa'nın 3.5 sürümünden bu yana, Coğrafi etiketleme doğrudan Picasa'da yapılabilir.[13] Yer etiketleme işlevi Picasa Kullanıcı Kılavuzu'nda açıklanmaktadır.

Diğer Picasa uygulamaları

Picasa Web Albümleri

Picasa 3

Picasa, Google+ 'nın yanı sıra bir resim barındırma ve paylaşma web hizmeti olan Picasa Web Albümleri ile de entegre olmaktadır. Hizmet, bir Google Accounta sahip kullanıcıların fotoğraflarını serviste depolamasına ve paylaşmasına izin verir. Bir Google+ hesabına sahip olan kullanıcılar, 2048x2048 pikselden daha düşük bir çözünürlükte sınırsız depolama alanına sahiptir; Diğerlerinin hepsi 800x800'den küçük bir çözünürlükte sınırsız depolama alanı alıyor.

Hello

Hello, Google Picasa, kullanıcıların İnternet'te resim göndermesine ve bloglarına yayınlamasına olanak tanıyan ücretsiz bir bilgisayar programıydı. Kullanıcıların metin göndermesine izin verdiği, ancak Hello sayısal fotoğraflara odaklandığı bir anlık mesajlaşma programına benzerdi. Kullanıcılar gerçek zamanlı olarak arkadaşlarıyla aynı resimleri görüntülemeyi tercih edebilir.[14] Web sitesinde iddia edilen avantajlardan birisi, fotoğrafların güvenlik duvarlarıyla paylaşılabilmesidir.

Hizmet, 2006 yılı sonunda iptal edildi ve kullanıcılara resimlerini bloglarına yüklemek için Picasa "Blog This" işlevselliğini denemek için talimat verildi. Resmi web sitesine göre Hello projesi 15 Mayıs 2008'de kapatıldı.

Durdurulma

12 Şubat 2016'da Google, Picasa masaüstü uygulamasının 15 Mart 2016'da durdurulacağını ve ardından 1 Mayıs 2016'da Picasa Web Albümleri hizmetinin kapatılmasını ilan etti. Google, Picasa'dan çekilmesinin temel nedeninin, çabalarını "tek bir fotoğraf servisinde" yoğunlaştıracağını ve çapraz platformda web tabanlı Google Fotoğraflar'ı tercih ettiğini belirtti.[15] Picasa'nın masaüstü sürümüne yönelik destek sona erse de Google, yazılımı indirmiş olan kullanıcılardan veya 15 Mart'a kadar onu indirmeyi seçen kullanıcıların, Google'dan hiçbir desteği olmamasına rağmen işlevselliğini kullanabileceklerini belirttiler.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.