F-Spot

F-Spot GNOME masaüstü ortamı için kişisel fotoğraf yönetimi sağlamak amacıyla tasarlanmış bir görüntü düzenleme uygulamasıdır. F-Spot kullanımı basit, ama gelişmiş özellikleri destekleyen bir arayüze sahip olmayı hedeflemektedir .

F-Spot
Geliştirici(ler) Ettore Perazzoli, Larry Ewing, Stephane Delcroix, Gabriel Burt,
Güncel sürüm 0.8.2
İşletim sistemi Linux, BSD, Solaris, Unix tipi
Tür Fotoğraf yöneticisi
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi [www.f-spot.org]
Kod deposu

Özellikleri

F-Spot, bütün büyük fotoğrafik görüntü formatlarını (JPEG, PNG, TIFF), DNG'ye dönüştürebilir ve özel çeşitli RAW biçimlerini ( CR2 , PEF , ORF , BAV , CRW , MRW ve RAF ) desteklemektedir. Fotoğraflar kameradan doğrudan alınabilir. Fotoğraflara gömülü olan EXIF ve XMP bilgilerini okur ve değiştirilen bilgileri fotoğrafa ekler. Renk ayarlamaları bir histogram ile desteklenmektedir. Parlaklık, kontrast, renk, doygunluk ve sıcaklık gibi özellikler otomatik düzenlenebilir. Fotoğraflar Facebook gibi sosyal sitelere yüklenebilir. Ayrıca Flickr ve Picasa Web Albümlerini destekler. Foto CD birden fazla fotoğraf seçip, ana menüden "CD Export " seçerek oluşturulabilir.

F-Spot Mono kullanarak C # programlama dili ile yazılmıştır. F-Spot projesi Ettore Perazzoli tarafından başlatılmıştır ve şimdi Stephen Shaw tarafından geliştirilmektedir.

F-Spot birkaç GNOME tabanlı dağıtımlar için standart bir resim aracıdır. Ancak Fedora 13 versiyonunda Shotwell ile değiştirilmiştir. Ubuntu 10.10 sürümünden itibaren aynısını yapmıştır. openSUSE dağıtımında halen varsayılan görüntü düzenleme uygulamasıdır.

Ayrıca bakınız

  • DigiKam - KDE tarafından geliştirilen fotoğraf yönetim uygulaması
  • Shotwell - GNOME projesi kapsamında fotoğraf yönetim uygulaması
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.