DigiKam

DigiKam KDE projesi kapsamında geliştirilen gelişkin bir fotoğraf yönetim uygulamasıdır. DigiKam, kullanıcıların tüm görüntü dosyalarını organize etmeyi ve tek bir arayüz üzerinden yürütmeyi amaçlar. DigiKam ile kullanıcılar fotoğraflarını albümler halinde saklayabilir ve bu albümleri kronolojik ya da diğer seçenekler ile sıralayabilir.

DigiKam
Geliştirici(ler) DigiKam Geliştirme Ekibi
İşletim sistemi GNU/Linux, Unix tipi
Tür Fotoğraf yöneticisi
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi www.digikam.org
Kod deposu

DigiKam, KDE için geliştirilmiş grafik uygulamalarında ortak olarak kullanılan KIPI eklentilerini desteklediği gibi kendi bünyesinde de birçok eklenti bulundurur. DigiKam, C++ ve Qt/KDE kütüphaneleri kullanılarak yazılmıştır.

Özellikleri

  • Fotoğraf ve albümler etiketlenebilir, yorum eklenebilir
  • DigiKam, sayısal fotoğraflarınızı DNG biçimine dönüştürerek, farklı platformlardaki grafik işleme yazılımlarına uyumlu bir RAW dosyası haline getirebilme
  • Fotoğraflara gömülü olan etiket, derecelendirme, tarih ve zaman, yorum bilgilerini EXIF ve/veya IPTC etiketlerinden okur ve değiştirilen bilgileri fotoğrafa ekler
  • EXIF/IPTC bilgileri fotoğraflar aktarılırken otomatik olarak okunur ve saklanır
  • Tüm bilgiler SQLite veritabanı aracılığıyla tutulur

Ayrıca bakınız

  • Shotwell - GNOME projesi kapsamında fotoğraf yönetim uygulaması

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.