Oslo

Oslo, (1624 - 1878 arasında Christiania, 1878 - 1924 arasında Kristiania), Norveç'in başkenti ve en büyük şehridir. Oslo aynı zamanda şehrin bulunduğu eyaletin adıdır. Kopenhag,ve Stockholm'nin ardından İskandinavya'nın dördüncü büyük şehridir. Dünyanın en pahalı şehirleri arasındadır. 673.469 nüfusa sahip şehrin yüzölçümü 454 km²'dir.[1]

Oslo

Bayrak

Arma
Slogan:
Multikültür şehri
Oslo
Oslo'nun Norveç'teki konumu
Ülke Norveç
İl Oslo
Şehir 1048
Alt idari birimler
İdare
  Belediye başkanı Marianne Borgen (SV)
Nüfus
 (2018)
  Başkent 673,469
  Yoğunluk 1,400/km² (3.000/mil²)
  Kent
1,000,467
  Kent yoğunluğu 3,300/km² (8.000/mil²)
  Metropol
1,588,457
  Metropol yoğunluğu 160/km² (400/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)

Tarih

Christiania, 1814

Oslo, Norveç destanlarına göre, 1049'da Harald Hardråde (III. Harald) tarafından açık denizden 120 km içeride Oslo fiyordu'nun en iç noktasında kurulmuş ise de taş devrinden beri kullanılan bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Son dönemlerdeki arkeolojik çalışmalar, Lo deresinin denize karıştığı yerde (Oslo ismi bir teoriye göre "Lo deresi ağzı", daha çok kabul gören başka bir teoriye göre de sırtını dayadığı Ekeberg adlı "tepenin yamacı" anlamındaki sözcüklerden oluşmuş) 1000 yılı öncesine ait Hristiyan gömüleri ortaya çıkarıldığından, 2000 senesinde Oslo'nun kuruluşunun 1000. yılı şerefine kutlamalar yapılmıştır.

Oslo, kentte kalıcı olarak ikâmet eden ilk kral olan Håkon V'in (1299-1319) hanedanlığı itibarıyla başkent olarak kabul edilmişti. Håkon V bu dönemde, günümüzde de Oslo limanında yer alan ünlü Akershus Kalesi'nin yapımını başlatmıştı. Bundan bir yüzyıl kadar sonra Norveç, Danimarka ile olan birliğinde kuvvetten düşünce kralların ikametgâhı da Kopenhag'a kaydı. Böylece önemini yitiren Oslo, uzunca bir süre sıradan bir idari yönetim birimi duruma indirgendi.

Oslo, tarih boyunca yangınlarda büyük zarar görmüş bir kenttir. 1567de isveç ordusu işgali, 1611 13. ve 1624de 14. büyük yangın felaketi'nin ardından, o dönemdeki Danimarka ve Norveç kralı Christian IV, 1624'te Akershus kalesi yanındaki koyda yani 2 km daha batıda kentin tümünün yanmaz duvarlarla, ve şehir sınırlarının rönesans usulü dışı çukurlu, üzeri top bataryalı burçlarla çevrili duvarlar ile yeniden kurulmasını emretmiş ve kente Christiania adını vermişti. Kentin 1624 yılı sonrasında inşa edilen kısmı kaleden cadde boyu top atışına uygun dik kesişen caddeleri yüzünden Kvadraturen olarak adlandırıldı. Christiania böylece, ticaret için daha güvenli, askeri ve idari kurumlar için (garnizon, meclis, saray, darphane, mahkeme) daha uygun konumu ile daha önce elinden kaçırdığı önemi yeniden kazanmış ve Norveç'te önemli bir ticaret ve kültür merkezi haline gelmiştir. 1814 yılında Danimarka ile kurulan birliğin sonuna gelindiğinde, kent bir kez daha gerçek bir başkent olacaktı. Kentteki Kraliyet Sarayı (1825-1848), Stortinget (Parlamento binası) (1861-1866), Oslo Üniversitesi, Ulusal Tiyatro, Oslo Borsası gibi göze çarpan önemli binaların çoğu bu dönemde inşa edildi. Ayrıca, Christiana bu dönem boyunca Henrik Ibsen ve Knut Hamsun gibi yazarlara da ev sahipliği yapıyordu.

Kent, Norveç'in diğer bir önemli kenti olan Bergen karşısında da güçlenince, Norveç'in en popüler kenti haline gelmişti. 1878' de yeni bir isim değişikliği ile Kristiania olarak adlandırılan kent, bugünkü adı olan Oslo ismini 1925 yılında yani 300 yıl sonra yeniden aldı.

İklim

Ülke Kuzeyde yer almasına rağmen nemli ve oldukça ılık olan okyanussal iklim hüküm sürer. Atlas okyanusundan batı rüzgarları ile gelen Gulf Stream sıcak su akıntısı kıyı kesimlerde kışın sıcaklığın düşmesini engeller. Nitekim Bergen de ocak ayı ortalarında sıcaklık 5 C üzerindedir. Buna karşılık iç kısımlarda yer alan Oslo -5 C yakındır.Ve dünyanın en garip iklimi özelliğine sahiptir.Kışları ülkenin genelinde karlı bir hava hüküm sürmektedir

Ay Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Yıl
En Yüksek Sıcaklık [°C] -2 -1 7 11 16 25 34 33 15 9 3 -1 9
En Düşük Sıcaklık [°C] -7 -7 -3 1 7 11 12 11 8 4 -2 -6 2
Yağmur Miktarı (milimetre) 49 36 47 41 53 65 81 89 90 84 73 55 763

Oslo'daki turist uğrağı yerler

Akhersus Kalesi, Oslo
 • Operahuset (Oslo Opera Binası): Beyaz mermerden eğimli yüzeyi deniz yüzeyinden tepe noktasına kadar yürünebilir.
 • Akershus Festning (Akershus Kalesi): Oslo'nun büyümesi ve başkentliğinin sebebi, 6 kez muhasara görmüş (en son 1716'da Osmanlı himayesinde 5 yıl kalmış olan Demirbaş Şarl tarafından), hiç fethedilememiş kale.
 • Norsk Folkemuseum (Norveç Kültürel tarih Müzesi): Bygdøy'de yer alır. Eski binalar içerir. Açık hava Müzesidir.
 • Forsvarsmuseet (Savunma Müzesi):
 • Oslo Rådhus (Oslo Belediye Meclisi Binası): Nobel Barış Ödülü töreni burada yapılıyor.
 • Nobels Fredssenter, Aker brygge (Nobel Barış Merkezi): Nobel ödülleri ile ilgili konularda devamlı yenilenen ilginç sergiler sunar.
 • Historisk Museum (Tarih Müzesi)
 • Astrup Fearnley Museet (Modern Sanatlar Müzesi): Adını bağışçı aileden almış
 • Ekebergparken (Ekeberg/Meşelitepe Parkı): Patikaları hibe edilmiş modern sanat eserleriyle süslü merkezi ormanlık yamaç
 • Akerselva (Irmak): "Oslo'nun haritadaki gülümsemesi" denen, gölden denize 10 km tamamen şehir içinde, yanı boyu yürünebilen şelaleli akarsu.
 • Holmenkollbakken (Holmenkollen Kayak Atlama Pisti): 1952 Kış Olimpiyatları ve Holmenkollen ski festival'in yapıldığı yer.
 • Holmenkollen Ski Museum (Holmenkollen Kayak Müzesi):
 • Kon-Tiki Müzesi, Bygdøy'de Thor Heyerdahl'ın 1947'de Peru'dan Polinezya'ya pasifik okyanusunu 101 günde aştığı salın müzesi
 • Munch Müzesi, Tøyen: Ressam Edward Munch'un tablolarının sergilendiği müze)
 • Nasjonalgalleriet (Oslo Ulusal Galerisi): Sanat dünyasından tanınmış klasik tablolar ve heykeller
 • Norsk Maritimt Museum (Norveç Denizcilik Müzesi) Bygdøy'de
 • Fram Museum (Norveç'in Roald Amundsen önderliğindeki kutup keşiflerinde kullandığı Fram adlı geminin sergilendiği müze)
 • Oslo bymuseum (Oslo Şehir Müzesi): Oslo'nun şehir olarak gelişimini konu edinen müze
 • Det kongelige slott (Kraliyet Sarayı):
 • Henie Onstad Kunstsenter: Norveç olimpik paten sampiyonu Hennie Onstad ve armatör kocası Niels Onstad'ın koleksiyonların sergilendiği müze.
 • Oslo domkirke (Oslo Katedrali): Kralın ölümü, prensin düğünü gibi olaylara sahne olan merkezi büyük kilise.
 • Norsk Teknisk Museum (Norveç Bilim ve Teknoliji Müzesi): Özellikle çocuklara hitap eden içeriği ile tanınır.
 • Zoologiske og geologiske museum (Zooloji ve jeoloji Müzeleri), Botanisk hage (botanik bahçeleri), Palmehuset (palmiyeler binası), Tøyen
 • Stortinget (parlamento binası): 1814den beri 4 yılda bir seçilen 169 temsilcinin Norveç hükûmet ve kanunlarını düzenledikleri yer.
 • Vigeland Park (Gustav Vigeland'ın bir ömür harcayarak yaptığı yüzlerce heykelin yer aldığı park) Frogner'de
 • Vikingskipshuset på Bygdøy, Viking mezar höyüklerinden çıkarılma büyük gemilerin sergilendiği müze ) Bygdøy'de
 • Tryvannstårnet Dört yanında orman, göl ve kayak merkezleri olan, Oslo'nun en yüksek noktasındaki telekomünikasyon kulesi.
 • Hovedøya (Büyükada) Tarifeli gemi seferleri olan, ve bir manastır harabesi içeren, yakın Oslo fjord adalarının en büyüğü
 • Ullevål Hageby, Oslo'nun 1918-1926 arasında inşa edilmiş işçi kooperatifi yapımı bahçeli evleri.
 • Oslo Fiyordu ve adaları

Kardeş şehirler

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.