Palermo

Palermo (Sicilyaca: Palermu, Yunanca: Panormos), İtalya'nın güneyinde tarihi bir şehir olup otonom bölge olan Sicilya ve Palermo ilinin başşehridir. Şehir, onun 2700 yıllık sürecinde zengin tarihi, kültür, mimari ve gastronomi ile oynadığı önemli rolleriyle tanınır. Palermo Sicilya adasının kuzeybatı kısmında konumlanır ve Tiren Denizi'ndeki Palermo Körfezi'ne göre sağdadır.

Palermo
Citta di Palermo

Bayrak

Arma

Palermo'nun İtalya ve Sicilya Bölgesi'nde konumu
Ülke İtalya
Bölge Sicilya
İl Palermo ili
İdare
  Belediye Baskani Diego Cammarata
Yüzölçümü
  Toplam 158,9 km² (613 mil²)
Rakım 14 m (45 ft)
Nüfus
 (30.6.2010)
  Kent
656.607
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Alan kodu 091

Tarihçe

Şehir Fenikeliler tarafından kurulmuş fakat Antik Yunanlar tarafından Panormus olarak isimlendirilmiştir (anlamı 'bütün liman). Palermo Roma Cumhuriyeti'nin bir parçası oldu ve sonunda binlerce yıl için Bizans İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. Kısa bir dönem için Arap hükümdarının yönetimi altında başşehir oldu. Norman istilasını takiben, Palermo 1130 dan 1816 tarihine kadar yeni bir krallık olan Sicilya Krallığı'nın başşehri oldu. En sonunda 1861'deki İtalyan birleşmesine kadar, Napoli Krallığı ile birleşik olacaktı.

Nüfus gelişmesi

Palermo komününün belediye sınırları içinde nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda gelişmesi resmî nüfus sayımı sonuçlarına göre şu gösterimde özetlenmiştir:[1]

Kişi

Komşu komünler

Palermo komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Altofonte, Bagheria, Belmonte Mezzagno, Ficarazzi, Isola delle Femmine, Misilmeri, Monreale, Torretta, Villabate

Kardeş şehirler

Palermo şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Dış ülke konsoloslukları ve resmî temsilcilikleri

Palermo'da birçok yabancı ülkenin konsoloslukları ve resmî temsilcilikleri bulunmaktadır:

Fotoğraflar

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Kaynak: Fransızca ve İtalyanca Vikipedi
  2. "Gemellaggio Palermo-Monterey". 18 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2010.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.