Chioggia

Chioggia (Venedik lehçesi:Cióxa, Latince: Clodia) İtalya'nın Veneto Bölgesi içinde Venezia ilinin bir belediyesidir. Nüfusu (30.11.2010 tahminleri itibarıyla) 50.726 kişi; yüzölçümü 185 km² olup nüfus yoğunluğu 274 kişi/km²'dir.

Città di Chioggia
[[Dosya:|120px|Chioggia bayrağı]][[Dosya:|120px|Chioggia arması]]
Chioggia bayrağıChioggia arması
Coğrafi bölge
(İta.:Zona)
Kuzey-doğu
Bölge
(İta.:Regione)
Veneto
İl
(İta.:Provincia)
Venezia ili
Belediye Başkanı
Vittorio Capocelli (Valilik komiseri)
(1.12.2010 tarihinden beri)
Yüzölçümü
185 km²
Nüfusu
50.726
(30.11.2010)
Rakımı
2 m
Tatil günü
San Felice ve San Fortunato - 11 Haziran
Posta kodu
30015, 30019, 30010
Telefon alan kodu
0424
ISTAT kodu
{{{ISTAT}}}
Zaman dilimi
OAZD, UTC+1

Havadan Chioggia şehri

Coğrafya

Chioggia şehri kuzey Adriyatik Denizi'nin Venedik ve civarında bulunan sığ denizgölü şekillinde bulunan kısmına girişte, Po Nehri ağzı yakınlarında bulunan iki şehirleşmiş yarımada üzerinde kurulmuştur. Asıl merkezi Chioggio yarımadası İtalya ana karasına çok dar ve üzerinden karayolu geçen bir kıstakla bağlıdır ve Chiaggio komününün özerk semti olan "Sottomarına" yarımadası da Chiaggio yarımadasına yine dar ve üzerinden karayolu geçen bir kıstakla bağlıdır. Bu iki yarımadadan oluşan şehir Venedik şehrinin kuş-uçuşu ile yaklaşık 25 km güneyindedir. Chioggio Venedik ile Ferrara şehirleri arasında yarı yoldadır ve komün olarak komşu sınırları olan Rovigo ili merkez şehri Rovigo ve Padova ili merkez şehri Padova şehirlerine de yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Chioggia komününün yaklaşık 51,000 kişilik nüfusu asıl Chioggia yarımadasında bulunan ana belde ile bu yarımadaya dar bir kıstakla bağlı olan "Sottamarına" semti arasında yarıyarıya bölünmüştür.

Tarihçe

Chioggia ve Sottomarına Romalılar tarafından bilinmekte ve isimleri ilk defa Yaşlı Pliny kitabında anılmaktadır. Fakat antik Romalılar çağında bu yerleşkeler önemli değildiler. Bu şehrin Latince adı "Fossa Clodia"'daydı. Bu Clodia adının şehrin kurucusunun adı olduğu bazen iddia edilirse de bunun hakkında elde hiçbir belge bulunmamaktadır.

Şehrin isminin antik Romalılardan sonra değiştiği ve değişik dönemlerde Clodia, Cluza, Clugia, Chiozza ve Chioggia olduğu bilinmektedir. Şehrin bir tarihi belgede ilk defa adının geçmesi 6. yüzyıldadır ve bu dönemde Chioggia Bizans Imparatorluğu idaresi altındadır. Frankların İtalya'yı fethi sırasında 9. yüzyılda Chioggia Frank Kralı "Pepin" tarafından ele geçirilmiş ve tamamiyle tahrip edilmiştir. Fakat sonradan bu mevkide deniz tuzlaları kurulmuş ve Chioggia şehri tekrar yapılmıştır.

Orta Çağ'da günümüzdeki Chioggia "Chioggia Major" olarak bilinmekteydi ve Adriyatik Denizi içinde 600m daha güneyde bulunan bir kumulda "Chioggia Minör" şehri bulunmaktaydı. M.S.1100'den sonra Chioggia bir bağımsız şehir ve bir başpiskoposluk merkezi oldu.

14. yüzyıl sonlarında Genova Cumhuriyeti ile Venedik Cumhuriyeti arasında "Chioggia Savaşı" ile önem kazandı. 1378de Chioggia Cenevizliler eline geçti. Fakat Haziran 1370'te Venedik bu şehri Cenevizliler elinden aldı. Bundan sonra Chioggia Venedik'e bağlı ama birçok bakımdan otonom olan bir şehir oldu.

Nüfus gelişimi

Chiaggia'nın belediye sınırları içinde nüfusu (30.11.2010 itibarıyla) 50.726 kişidir 19. yy ve 20.yy da Chioggio'nın nüfusunun gelişmesi şu gösteriimde izlenebilir:

Kişi

Kültür

Chioggia şehrininin geleneksel kadın giysisi çok enteresan olarak ince kumaş ve dantelden bir üst önlük ihtiva etmekte ve hanımlar bu üst önlüğü kaldırıp yüz ve baş örtüsü olarak kullanmaktaydılar. Bu geleneksel giysi 19. yy.a kadar Chioggia'da devamlı giyilmekteydi ama günümüzde ancak özel yortular ve etkinliklerde gösterimlik olarak giyilmektedir.

Chioggia gelenesek olarak dantel üretimi ile yüzyıllardır ünlü olmuştur. Bu dantel üretimi, yakında bulunan "Pellestrina" adasında yapıldığı gibi, özel dantel iğneleri kullanılarak yapılmaktadır. Buna karşılık aynı körfezde diğer dantel üretim merkezleri olan "Burano" ve "Torcello"'da dantel, bobinler kullanılarak üretilmektedir.

Chioggia'nın diğer bir ünü ise 18. yy İtalyan oyun yazarı Carlo Goldoni'nin çok iyi bilinen ve bir İtalyanca klasik olarak kabul edilen bir komedi oyunu olan "Le baruffe chiozzotte (Chioggia Kavgaları)" dolayısıyladır. Goldoni bu oyununun konusunu Chioggia şehrinde yaptığı yakın gözlemlere bağlamıştır. Oyun dantel yapımı, balıkçılık ve diğer Chioggia şehriyle yakından ilgili konularla dolu bulunmaktadır. Fakat işlediği en önemli konu Chiaggia şehrinin sakinlerinin çok kere yaptıkları çok gürülütülü kavgalar olmuştur. Bu oyunun çok popüler olmasından sonra ve günümüzde İtalyanca günlük konuşmalarda "gürültülü kavga" yapanlara chioggiotto (Chioggiolu) adı verilmektedir.

Görülebilecek turistik yerler

Chioggia yıllarca idaresi altında kaldığı Venedik şehrinin ufak bir benzeridir. Şehrin ortasında daha az sayıda kanal bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi "Vena Kanalı"'dır. Yine Venedik şehrine benzer olarak karekteristik callı adı verilen dar yaya sokaklar bulunur.

Şehirde Orta Çağ'dan kalma birkaç kilise vardır ama bunların hepsi şehir için zenginlik yüzyılları olan 16. ve 17. yüzyıllarda renove edilmişlerdir.

Şehrin Santa Maria Katedrali ilk olarak kilise şeklinde 11. yüzyılda yapılmış; 1100de katedral olarak takdis edilmiş ve 1630'da yıkılıp "Baldassare Longhena" adlı mimarın tasarımına göre yeniden yapılmıştır.

18. yüzyıldan kalma "S.Andrea Apostolo Kilisesi"'nin çan kulesi 11. veya 12. yüzyıldan kalmadır ve Avrupa'nın en eski çan kulelerinden biridir.

Komşu komünler

Chioggia komünü şu komünlerle sınır komşusudur:

Campagna Lupia, Cavarzere, Codevigo (PD), Cona, Correzzola (PD), Loreo (RO), Rosolina (RO), Venedik

Kardeş şehirler

Chioggia sehrinin su kentlerle kardeş şehir baglantilari bulunmaktadır:

Resimler

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.