Trapani

Trapani, İtalya'da Sicilya Özerk Bölgesi'nde, kendi adini taşıyan Trapani ili merkezi ve Sicilya baskenti olan Palermo'dan karayolu ile 97 km uzaklıkta olan bir kent ve bir komün. Trapani komonu belediye sınırları içinde nüfus (31.11.2010 itibarıyla) 70.654 olmakla beraber şehrin varoşları uc diğer komunu de ihtiva edip metropoliten şehirsel nüfusun yaklaşık 100.000 kişiye vardıgı tahmin edilmektedir.

Trapani
Comune di Trapani

Ülke İtalya
Bölge Sicilya Özerk Bölgesi
İl Trapani ili
İdare
  Belediye Baskani Vito Damiano (PdL)
Yüzölçümü
  Toplam 271,72 km² (10.491 mil²)
Rakım 3 m (9 ft)
Nüfus
 (31.11.2010)
  Toplam 70.654
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
Alan kodu 0923

Coğrafi konumu

Trapani komününün Trapani ili ve Sicilya Özerk Bölgesi'ndeki konumu

Nüfus gelişimi

Trapani'nin belediye sınırları içinde nüfusu (31.11.2011 itibarıyla) 70.654 kişidir. Fakat şehirsel alan uc diğer komunu de kapsayip metropoliten şehirsel nüfusun yaklaşık 100.000 kişi olduğu tahmin edilmektedir. 19. yy ve 20.yy da Trapani'nin beleddiye sınırları içindeki nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:[1]

Kişi

Ekonomi

Trapani'nın ekonomisinde en önemli sektörler kentin deniz kenarında olmasına dayanır. Şehrin balıkçı filoso büyüktür ve balık konserveciliği önemlidir. Eskiden Trapanı ton balığı avcılığı ve konserveleri ile ün yapmıştı ama bu balığın Akdeniz'de çok azalamsi ve koruma tedbirlerinin çok sıkı olması dolayısıyla bu balık artık avlanmamaktadır. Trapanı İtalya'da tarihsel olarak önemli taki ve süsler için mercan ihracat merkezidir. Trapanı yakınlaraındaki sahillerde birkaç tarihsel denizsuyu tuzlalar bulunmaktadır ve üretilen tuz tüm İtalya'ya satılmaktadır. Trapanı limanı geleneksel olarak şehri yakınlarında üretilen mermer ve Marsala şarabi ihraç için de kullanılmaktadır.

Şehrin ticaret sektörü ve diğer hizmet sektöru de gelişmiştir. Şehrin sıcak yaz iklimi, plajlar, şehrin ve yakındaki doğa güzelikleri alanları ve şehrin diğer turistik yerleri Trapani'ye İtalya içinden ve Avrupa'dan çok sayıda turist çekmektedir.

Görülebilecek turistik yerler

Trapani'de görülebilecek turistik yerler şunlardır:

Komşu komünler

Trapani komünü şu komünlerle sınır komşusudur:Buseto Palizzolo, Calatafimi-Segesta, Erice, Marsala, Paceco, Salemi, Valderice

Kardeş şehirler

Trapani'nin şu kentlerle kardeş şehir bağlantıları bulunmaktadır:

Resimler

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Kaynak: Italyanca Wikipedia "Trapani" maddesi 14 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.