Anzio

Anzio, İtalya'da Lazio Bölgesi'nde, Roma ili'ne bağlı ve başkent ve il merkezi olan Roma şehrinin merkezinin 57 km güneyinde bulunan bir kent ve bir komün.

Anzio
Comune di Anzio

Bayrak

Ülke İtalya
Bölge Lazio
İl Roma ili
İdare
  Belediye Baskani Luciano Bruschini (Centrodestra)
Yüzölçümü
  Toplam 43,46 km² (1.677 mil²)
Rakım 3 m (9 ft)
Nüfus
 (4.2010)
  Toplam 54.455
  Yoğunluk 1.253,86/km² (324.740/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
Alan kodu 06

Anzio deniz kıyısında olup plajları, bir balıkçı filosu limanı ve "Ponza", "Palmarola" ve "Vetontene" adalarina giden ferilerin ve deniz otobüslerinin kalkış ve geliş merkezidir. Şehir sahilleri II. Dünya Savaşı'nda Ocak 1944'te Amerikan ordusunun İtalya'da bir çıkartma kıyısı ve "Anzio Savaşı" mevkii olmakla çok tarihsel önemlidir.

Nüfus gelişimi

Anzio'nun belediye sınırları içinde nüfusu (4.2010 itibarıyla) 54.455 kişidir. 19. yy ve 20.yy da Anzio'nun nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:

Kişi

Görülebilecek turistik yerler

Anzio'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:

  • Antik Roma villa kalıntılari: Anzio sahillerinde bir sıra antik Romalı villaları kalıntıları bulunur. Bunlardan en önemlisi İmparator Nero tarafından yaptırılan ve sonraki imparatorlarca kullanılan Domus Neroniana dır.
  • Anzio çıkartması sahilleri ve çıkartma müzesi: Amerikan ve İngiliz güçlerinin pek başarılı olmayan yakında bulunan Nettuno sahilleri ile birlikte çıkartma bölgesi ve harp ölüleri mezarları ve çıkartma müzesi Anglo-Amerikan asıllı pek çok sayida turist çekmektedir.
  • Tor Caldera Kulesi, Süfürlü kaplıcalar ve Doğa Park: Şehrin 8 km kuzeyinde
  • Anzio sahillerinde çok sayıda plaj ve yaz tatili için sahil tesisleri bulunmaktadır. Bunlar arasında tüm İtalya'da isimleri çok iyi bilinen oteller ve balık lokantaları bulunur. Şehirde 19.yy sonu ve 20. yy başlarında çok ünlü olan bir kumar gazinosu bulunmakta idi ama bu yakınlarda kapatılmıştır ve salonu kültürel etkinler için kullanılmaktadır.
  • Villalar: Şehrin güneyinde Nettuno kasabasına da uzana birçok villa bulunmaktadır ve bunların çoğu art noveau mimarı üslubunun güzel örnekleridir.

Komşu komünler

Anzio komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Aprilia (LT), Ardea, Nettuno

Kardeş şehirler

Anzio şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Anzio şu kentlerle iş birliği ve dostluk bağlantısı kurmuştur:

Resimler

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.