Acireale

Acireale (Sicilya lehçesi:Jaciriali çok kere Jaci veya Acie), İtalya'da Sicilya Özerk Bölgesi'nin, Katanya ili'ne bagli bir kent ve bir komün. Acireale'nin "Şehir (Citta d'Italia)" olma statüsü 30 Kasım 2005 tarihli İtalya Cumhurbaşkanlığı kararına bağlıdır.

Acireale
Citta di Acireale

Ülke İtalya
Bölge Sicilya Ozerk Bolgesi
İl Katanya ili
İdare
  Belediye Başkanı Antonino Garozzo
Yüzölçümü
  Toplam 39,96 km² (1.542 mil²)
Rakım 161 m (528 ft)
Nüfus
 (3.2009)
  Toplam 52.914
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
Alan kodu 095

Coğrafi konumu

Acireale Komününün Katanya ili içinde konumu

Acireale kenti doğu Sicilya'da Etna Yanardağı'nın güney eteklerinde yerleşiktir. Kent İyon Denizi'ne bakan ama 161m rakımı olan bir lava terası şeklindeki bir platoda yerleşiktir. Fakat kentin bazı bağımlı semtleri deniz sahilinde olup bu semtler yazlık turizm merkezleri olup büyük turist kütlesi çekmektedir. Şehir su bakımından çok zengin olup etrafında yemyeşil tarım alanları ve narenciye bahçeleri bulunmaktadır.

Nüfus gelişimi

Acireale'nin belediye sınırları içinde nüfusu (2009 itibarıyla) 52.914 kişidir. 19. yy ve 20.yy da Acireale'nin nüfusunun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:[1]

Kişi

Görülebilecek turistik yerler

Acireale'de görülebilecek turistik yerler şunlardır:

  • Villa Belvedere: İyon Denizi'ne bakan büyük bir halk parkı
  • Katedral ': 17.yy yapımı Barok stilde. Ama Gotik-Lombard mimarı stili giriş .
  • Katedral Meydanı'
  • Tarihsel Merkez: Katedral meydanınin güneyinde. Birçok tarihsel Barok mimarî stilde yapılar bulunur. Palazzo Pennisi ve Palazzo Modò 17. yy'dan kalma mimarî stilde binalar.
  • Ticari merkez: Corso Umberto Sokağı ve Corso İtalia Sokağı.
  • Sicilya Baroku tipli kiliseler: San Bıagio Kilisesi, "San Pietro Basilikası, Seminario
  • Acırealle Karnavalı:
  • Accademia dei Dafnici e değli Zelantı: İtalya'da en eski güzel sanatlar akademisi

Acireale Karnavali

Acireale, Sicilya'da karnaval sezonu ile çok ünlüdür ve bu sezonda şehre çok sayıda ziyaretçi ve turist gelir. Bu karnaval sırasında yapılan geçit resimde bulunan çok güzel süslenmiş gösterişli arabalar; güzel tematik kostümler giymiş şehir halkı ve geçit resmine katılan ziyaretçiler şehirde çok ilgi çekici büyük bir bayram havası yaratır.

Komşu komünler

Acireale komünü şu komünlerle sinir komşusudur: Aci Castello, Aci Catena, Aci Sant'Antonio, Giarre, Riposto, Santa Venerina, Zafferana Etnea

Resimler

Kaynakça

  1. Kaynak: İtalyanca Wikipedia "Acireale" maddesi 3 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.