Pamplona

Pamplona (Baskça: Iruñea ya da Iruña) İspanya'da Navarra Özerk Bölgesinin Başkenti olan şehir. Nüfusu 196.000 kişi San Sebastian şehrine uzaklığı 92 km, Madrid 'e uzaklığı ise 407 km'dir. Şehrin Baskça ismi olan Iruña şehir anlamına gelmektedir. Bask Milliyetçiler Pamplona şehrini tarihi Başkentleri olarak kabul etmektedirler.

Pamplona / Iruña
Pamplona (İspanyolca)
Iruña (Baskça)

Bayrak

Mühür

Pamplona'nın İspanya'da konumu
Ülke İspanya
Bölge Navarra
İl Navarra ili
Comarca (ilçe) Cuenca de Pamplona
Adli Bölge Pamplona
Kuruluş - Pompaelo MÖ 74
İdare
  Alcalde (Belediye Reisi) Enrique Maya Miranda (2011) (UPN-Unión del Pueblo Navarro)
Yüzölçümü
  Toplam 23,55 km² (909 mil²)
Rakım 440 m (1.440 ft)
Nüfus
 (2010)
  Toplam 197.488
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Posta kodu
31001 - 31016
Alan kodu 34 (İspanya) + 948 (Pamplona)
Resmî site
www.pamplona.net

Pampolona tarihsel Navarre Krallığı başkentidir. Kent her yıl 6 Temmuz-14 Temmuz döneminde özel bir şekilde kutlanan San Fermin Festivali ile ün yapmıştır. Bu festivalde her gün kentin belirli sokaklarından oluşan bir parkurda kontrol edilmeyen boğalar koşturulmakta ve bu koşan boğalar önüne çıkıp onlardan kaçan cesur gençler böylelikle kendilerini cesaretlerini gösterebilmektedirler. Bu festival 1926'da yayımlanan Ernest Hemingway'in çok dile çevrilmiş klasik Güneş de Doğar romanında önemli rol oynamış ve bu roman bu festivale uluslararası ün kazandırmıştır. Pamplona ve San Fermin festivali görüntüleri 1967'de bu romandan uyarlanan Güneş de Doğar filminde izlenebilmektedir.

Cografi konum

Pamplona Navarre bölgesinin ortasında Ebro Nehri'nin bir kolu olan "Arga Nehri" sol kenarında ve bu nehrin açtığı "Pamplona Vadisi" adı verilen kenarları pek yamaçlı olmayan bir büyük vadide kurulmuştur. Diğer önemli İspanya şehirlerinden uzaklıkları şunlardır: San Sebastián'dan 82 km, Vitoria-Gasteiz'den 97 km, Zaragoza'dan 180 km, Barselona'dan 487 km ve Madrid'den 448 km.

Demografi

Pamplona belediye sınırları içinde nüfusu (2010 tahmini itibarıyla) 197.488 kişidir ve nüfus yoğunluğu 8.385,9 kişi/km² olur. Pamplona etrafında bulunan şehirleşmiş varoşlarıyla birlikte oluşan metropoliten büyük Pamplona'nın nüfusunun 319,208 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Pamplona belediye sınırları içinde nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:

1.000 Kişi

Kaynak: INE - Instituto Nacional de Estadística, İspanya
Kaynak:Hollandaca Wikipedia "Pamplona (Spanje)" maddesi

Spor

CA Osasuna futbol takımı İspanyol 1. Liginde mücadele eden tek Navarra takımıdır. Ayrıca hentbol takımı olan Portland San Antonio 'da Pamplona şehrinin takımıdır. (2001 Avrupa Şampiyonu). Belki de spor deyince akla Navarra'da Miguel Indurain her zaman ilk sırada yer alır. Indurain Fransa Bisiklet Turu 'nu tam 5 kez kazanmıştır.

Kardeş şehirler

Pamplona'nin şu kardeş şehirleri bulunmaktadır:

Resimler

Kaynakça

    Ayrıca bakınız

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.