Alcalá de Henares

Alcalá de Henares, İspanya'nın Comunidad de Madrid Özerk Bölgesinde şehir. Madrid'in 30 km kuzeydoğusundadır. Yaklaşık 200,000 kişilik nüfusu ile bölgenin ikinci büyük şehridir.

Alcalá de Henares

Bayrak

Mühür
Ülke İspanya
Bölge Madrid (özerk topluluk)
İl Madrid
Comarca Alcalá
İdare
  Alcalde (Belediye Reisi) Bartolomé González Jiménez (PP)
Yüzölçümü
  Toplam 87,72 km² (3.386 mil²)
Rakım 654 m (2.145 ft)
Nüfus
 (2008)
  Toplam 203,645
  Yoğunluk 2.321,5/km² (60.120/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Posta kodu
28801-28807
Alan kodu 34 (İspanya) + 91 (Alcalá de Henares)
Alcala Üniversitesi
Konum  İspanya
Kriter Kültürel: ii, iv, vi
Referans 876
Tescil 1998 (22. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika
Koordinatlar 40°28′53″K 03°22′05″B

Tarihi şehir ve üniversite

Alcala de Henares şehrinin tarihi merkezi birçok çok kavisli dar ve taş kaldırım sokakları ve eski binaları ile bir ortaçağ şehri karakterini korumaktadır. Tarihi şehir merkezi Cervantes Meydanı etrafında olup bu meydan yayalaştırılmış uzunca "Calle Mayor" adlı verilen bir sokak tarafından geçilmektedir. Tarihi şehirde en önemli sokaklardan biri "Calle del Cardenal Cisneros" adlı sokak olup bu sokak eski şehrin giriş kapısı olan "Puerte Madrid"'den başlayıp, eski tarihi merkezi geçip Santos Niños Meydanı'nda tarihi Alcala Katedrali'ne erişmektedir.

Tarihi merkezdeki eski binalar yerel idare tarafından korunma altına alınmıştır. Ne yazık ki yerel idare merkezde olmayan ve varoşlardaki yapıları fazla kontrol etmemekte ve şehrin bu semtleri yeni İspanya'nın çok katlı betonarme çimentodan apartman yığınına benzemektedir.

Alcala geleneksel olarak bir üniversite şehri idi. "Universidad Complutense" adı ile Alcala'da 1499'da kurulumuştu ve kentte birçok tarihi binası bulunmaktaydı. 1836'da üniversite Madrid'e nakledildi ve "Üniversidad Complütense de Madrid" adı verildi. Alcala Üniversitesi 1977'de resmen yeniden kurulup açıldı ve eski tarihi binaları bu yeni üniversiteye tekrar verildi. Ama yeni üniversite için şehirde iki yeni modern kampüs da kuruldu.

Alcala de Henares'in tarihi merkezinin ve eski klasik üniversite binalarinin tarihsel önemi kabul edilmiş ve "Alçala de Henares Üniversite ve Tarihî Semti" 1998'de İspanya için UNESCO Dünya Mirasları kültür listesine dahil edilmiştir.

Alcala de Henares unlü İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in doğum yeri olup şehir merkezinde müzeleştirilmiş olan evi bulunmaktadır. Şu an hâlen ziyaretçilere açık olan evin içinde Cervantes'in çalışma odası da mevcuttur. Ev eşyalarıyla birlikte koruma altındadır.

Alcalá de Henares bu tarihi önemi, nezih kafeleri ve nostaljik sokakları ile turistlerin odak noktasıdır. Özellikle Madrid'i görmeye gelen turistler tren yoluyla kısa bir sürede şehre ulaşıp tadını çıkarabilirler.

Demografi

Alcalá de Henares belediye sınırları içinde nüfus (2008 tahmini itibarıyla) 203,645 kişidir ve nüfus yoğunluğu 2321,5 kişi/km² olur. Alcalá de Henares belediye sınırları içinde nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:

1.000 Kişi

Kaynak: INE - Instituto Nacional de Estadística, İspanya
Kaynak:Hollandaca Wikipedia "Alcalá de Henares" maddesi

Kardeş şehirler

Alcalá de Henares'in şu kardeş şehirleri bulunmaktadır:

Resimler

Kaynakça

    Ayrıca bakınız

    Dış bağlantılar


    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.