Vigo

Vigo, İspanya'nın kuzeybatısında bulunan Galiçya özerk bölgesinin Pontevedra ili'ne bağlı bulunan şehri. Vigo Atlantik Okyanusu üzerinde derin ve kara içine çok girmiş korunaklı bir körfezde bulunan liman şehridir.

Vigo
Şehir

Bayrak

Mühür
Ülke İspanya
Özerk topluluk Galiçya
İl Pontevedra ili
Comarca Vigo
Alt idari birimler
İdare
  Belediye Başkanı Abel Caballero (PSOE)
Yüzölçümü
  Şehir 109,1 km² (421 mil²)
Rakım 0 m (0 ft)
Nüfus
 (2016 tahmin (INE))
  Şehir 292.817
  Yoğunluk 260/km² (690/mil²)
  Metropol
468.654
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Posta kodu
36200-36392
Alan kodu 34 (İspanya) + 986 (Vigo)
Resmî site
hoxe.vigo.org

Coğrafi konum

Vigo'nun coğrafi koordinatları 42°14′10″K, 8°43′36″B olur. Şehrin önemli Galiçya Özerk Bölgesi ve İspanya şehirlerinden uzaklıkları şunlardır: Pontevedra: 28 km; Santiago de Compostela: 71 km; Madrid: 596 km. Vigo hemen İspanya-Portekiz sınırında olup büyük Portekiz şehirlerinden uzaklıkları şunlardır - Oporto: 144 km; Lizbon: 452 km

Demografi

Vigo belediye sınırları içinde nüfus (2016 tahmini) itibarıyla 292,817 kişi olup nüfus yoğunluğu 2.700/ kişi/km² olur. Vigo etrafında belediye sınırları dışında şehirleşmiş alan gelişmiş ve kent ve sehirleşmiş varoşlardan bir büyük metropoliten alan oluşmuştur. Bu metropoliten alanın nüfusu tahminen 481,268 kişidir. Vigo belediye sınırları içinde nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:

1.000 Kişi

Kaynak: INE - Instituto Nacional de Estadística, İspanya
Kaynak:Hollandaca Wikipedia "Vigo" maddesi6 Nisan 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Vigo şehri Galiçya'da olup bu bölge İspanyolca'ya yakın fakat kendi özellikleri olan ve "Gallego" adı verilen Galiçyaca dili kullanılma alanıdır. Vigo'da 2008'de yapılan sayıma göre halkın %7'si devamlı olarak Galiçyaca dili kullanmakta; %43'u devamlı (bazen Castiliano adı verilen) İspanyolca konuşmakta ve diğer kısmı ise hem Galiçyaca hem de İspanyolca'yı değişik zamanlarda değişik olarak kullanmaktadır. Bu istatistiklere göre Vigo şehrinin nüfusunun dil istatistiklerinin diğer Galiçya şehir ve yerleşkelerinden çok gayritipik olduğunu açıkça göstermektedir.

Görülecek yerler

 • Casco Vello: Tarihsel eski şehir merkezi
 • Porta do Sol, Policarpo Şanz ve Alameda: Modern merkez çarşı sokakları
 • Calle Príncipe ve Calle Urzaiz: Modern ticari merkez sokaları
 • Castro: Kalıntılar. Keltler ve antik Romalı surlar kalıntıları
 • Castro Kalesi: 1665'te Portekiz'le savaşta şehri Portekiz ve müttefiki İngilizler hücumlarından savunmak için yapılmıştır.
 • Naturnova Müzesi Çevre sorunlarai için müze. Çok sayıda etkileşimli sergi bulunur.
 • Deniz Müzesi: Yapının tasarımcı mimarları Aldo Rossi ve Cesar Portela.
 • Vido Çağdaş Güzel Sanatlar Müzesi Modern ve çağdaş sanat üzerinde tüm İspanya'da isim yapmıştır.
 • Castrelos Müzesi.
 • Verbum, Casa das palabras: Konuşma, diller ve iletişim konuları üzerine müze. Müze binası tasarımı ünlü Cesar Portela tarafından yapılmıştır.

Kardeş şehirler

Vigo'nun şu kardeş şehirleri bulunmaktadır:

Resimler

Kaynakça

 1. "International Relations of the City of Porto" (PDF). © 2006-2009 Municipal Directorate of the Presidency Services International Relations Office. 27 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2009.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.