Porto

Porto şehri, Portekiz'in kuzeyinde Rio Douro nehrinin ağzında bulunmaktadır. 2005 sayımlarında 327.539 nüfusuyla (Büyükşehir Porto'nun toplam nüfusu 1.610.539'dur) ülkenin en önemli endüstri noktası ve aynı isimli vilayetin başkentidir. Rio Doura nehrinin kuzey yakasında bulunan şehir merkezi 1996 yılında Unesco tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Şehrin yerleşimi Roma İmparatorluğu'nun bir karakolu olduğu yüzyıllar öncesine dayanıyor. Adının (Portugal (İngilizce)) kaynağının latince adı Portus Cale,[1] olduğu bilinir. Porto'nun en bilinen ihraç malı Porto şarabı'dır. Bu özel şarap için yetiştirilen üzüm çeşitleri, Rio Doura nehri boyunca yetiştirilen üzüm bağlarını kapsamaktadır. 1756'da çıkarılan bir yasayla Porto şarabın üretiminde kullanılan üzüm çeşidi ve şarabın tarifi korunmaktadır.

Porto
Portekiz bayrağıPortekiz arması
Yüzölçümü 41,66 km2
Nüfusu 238.954
(2001)
Bölge
(Por.:região)
Norte
Altbölge
(Por.:subregião)
Grande Porto
İl
(Por.:distrito)
Porto
Bucak sayısı
(Por.:freguesia)
15
Posta kodu 4049
Tatil günü 24 Haziran
Kurulduğu yıl 1123
Oporto Tarihi Şehir Merkezi
Konum  Portekiz
Kriter iv
Referans 445
Tescil 1996 (20. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Região Demarcada do Douro (DOC) bölgesi üç alt bölgeden oluşmaktadır. Bunlar Baixo Corgo, Cima Corgo ve Doura Superior'dur. Porto kenti 71'ten 997'ye kadar müslümanlar tarafından kontrol edilmekteydi, 1130'da Portekiz'in ilk kralı Afonso I Henriques tarafından haçlı seferleri başlatıldı. Futbol kulüplerinden FC Porto ve Boavista Porto Portekiz'in birinci liginde oynamaktadırlar. Bu iki kulüpten başka SC Salgueiros'ta Porto'nun tanınmış kulüplerindendir.

Bucaklar

Belediyede 15 bucak (Por.: freguesia) yer almaktadır.

 • Aldoar
 • Bonfim
 • Campanhã
 • Cedofeita
 • Foz do Douro
 • Lordelo do Ouro
 • Massarelos
 • Miragaia
 • Nevogilde
 • Paranhos
 • Ramalde
 • Santo Ildefonso
 • São Nicolau
 • Vitória

İklim

Porto'da ılık-yaz özellikleriyle Akdeniz iklimi (Köppen iklim sınıflandırması'na göre) hüküm sürer. Sonucunda güney sahillerinin iklim karakteristik özelliklerini paylaşır: ılık, kuru yazları, yağmurlu kışları. Lakin güneyin aksin, serin ve yağışlı geçişlerle kurak mevsim kesilebilir ve mevsim ortalamasının uzunluğu genellikle daha kısadır.

Yazları 15 °C (59 °F) ve 25 °C (77 °F) arasında güneşlidir ama mevsimsel sıcak dalgaları ile 35 °C (95 °F) sıcaklıklara çıktığı da olur. Bu sıcak dalgaları sırasında havadaki nem oranı alçak kalır ama yakınlarda orman yangınlarına yol açar. Sahilleri genellikle rüzgarlı ve şehirlerden daha ılıktır. Tersi olarak, nadiren yazın yağmurlu periyotları birkaç gün sürebilir ve sağnaklar ve öğleden sonraları ulaştığı 20 °C (68 °F) sıcaklıktaki serinlikler ile karakterize edilirler.

 Portekiz iklimi 
Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara
En yüksek sıcaklık (°C) 13,5 14,8 16,8 17,7 19,4 22,8 25,0 25,0 23,7 20,4 16,8 14,4
Kaynak: Instituto de Meteorologia,[2]

Mimari

Douro nehrinin ağzına bakan tepeler boyunca kurulan, 2.000 yıllık tarihi ile olağan dışı bir kentsel manzaraya sahip Oporto tarihi şehir merkezi, 1996 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.[3] Kentin mimari eserleri arasında, ayakta kalan en eski yapısı Oporto Katedrali ile birlikte, küçük Romanesk Cedofeita Kilisesi, gotik Igreja de São Francisco Kilisesi, Saint Francis, surlar kalıntıları ve 15. yüzyıldan kalma evleri bulunmaktadır. Kentte barok stili de Francis ve St Claire (Santa Clara) kiliselerinin iç dekorasyonunda ayrıntılı ve yaldızlı çalışmalarla, Merhamet kiliseleri'nde (Misericórida) ve İmamlar ( Igreja dos Clerigos) ile Porto Piskoposluk Sarayı tarafından temsil edilmektedir. neoklasisizm ve romantizm 19. ve 20. yüzyıllarda şehrin peyzajına muhteşem Borsa Sarayı Palácio da Bolsa, Saint Anthony Hastanesi, belediye binası, Liberdade Meydanındaki binalar ve Avenida dos Aliados, çini süslü São Bento Tren İstasyonu ve Kristal Sarayının ( Palácio de Cristal) bahçeleri gibi ilginç anıtlar eklendi. Bir rehber eşliğinde ziyaret Palácio da Bolsa ziyareti ve özellikle Arap Odasını görmek önemli bir turistik ilgi kaynağı olmuştur.

Dış bağlantılar

Kaynakça

 1. "Online Etymology Dictionary". 8 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2006.
 2. "Porto için Aylık Ortalamalar, Portekiz ([[Portekizce]])". 26 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Bilinmeyen parametre |Yayımcı= görmezden gelindi (|yayımcı= kullanımı öneriliyor) (yardım); URL–vikibağı karışıklığı (yardım)
 3. "[[UNESCO]] Dünya Mirasları sitesi; Oporto tarihi merkezi (İngilizce)". 1 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2012.
Porto ve Douro Nehri'nin Vila Nova de Gaia'dan görünümü. Nehir üzerinde Rabelo (Barco Rabelo) denilen geleneksel tekneler ve Porto ile Vila Nova de Gaia'yı birbirlerine bağlayan I. Dom Luís Köprüsü (Ponte Dom Luís I) görülmektedir. 1996 yılında Centre historique de Porto adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi.
Vila Nova de Gaia, Douro Nehri ve Porto

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.