Essen

Essen, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı, bu eyaletin dördüncü, ülkenin dokuzuncu büyük şehridir. Eskiden bu bölge Almanya'nın en önemli demir ve kömür merkeziydi.

Essen
Essen

Bayrak

Arma
Essen
Ülke Almanya
Eyalet Kuzey Ren-Vestfalya
İdare
  Belediye Başkanı Thomas Kufen (CDU)
Yüzölçümü
  Toplam 210,37 km² (8.122 mil²)
Rakım 116 m (380 ft)
Nüfus
 (2019)
  Toplam 582.760
  Yoğunluk 2,800/km² (7.000/mil²)
Alan kodları 0201, 02054
Plaka kodu E

Kültür

Zeche Zollverein, Villa Hügel, Philharmonie Essen, Museum Folkwang, Gruga, Kale Borbeck ve Baldeneygölü önemli kültürel merkezlerindendir. Essen'de Borbecksch isimli bir dil de konuşulmaktadır.

Tarih

Essen şehri ve çevresi, ilk çağlardan itibaren birçok Germen kabilesinin (mesela Chatten, Brukterer, Marser) yerleşim alanıydı. Bununla beraber bu kabilelerin yerleşke alan sınırlarını tasvir etme, elde edilen tarihi eser ve kalıntılara göre oldukça zordur.

Yaklaşık olarak 800 senesinde, bugünkü Essen şehrinin biraz daha güneyinde kalan (bugünkü ismiyle Werden) bölgesinde Werden Manastırı kurulmuştur. Bu manastır, Aziz Liudger tarafından, Hristiyanlığın Katolik inancına bağlı Benediktin tarikatına mensup olarak kuruldu. Benediktin tarikatına bağlı manastırların en önemli özelliği her manastırın birbirinden bağımsız olma özelliğiydi.

845 senesinde soylular sınıfından bir aile, saksonyalı soyluların kız çocukları adına bir vakıf kurdu, ismi Stift Essen olan bu vakfın kurulduğu alan sonraları Hildesheim Piskoposluğu bölgesine (Hristiyanların bölgesel yönetimi) bağlı bir bölgede kurulmuştu. Stift Essen, Essen Vakfı manasına geliyordu. 804 senesinden 1803 yılına kadar varlığını sürdürmeyi başaran bu vakıf bir manada Essen şehrinin gelişmesinde merkezi bir rol üstlenmiştir. Essen Vakfı bir manastırdan ziyade, soylu ailelere mensup bekar ve dul hanımların eğitim ve barınma konağı işlevindeydi.

Hem Essen Vakfı hem de Werden Manastırı, hali hazırda tamamen Hristiyanlaşmış bir bölgede kurulmuştur.

Spor

  • Rot-Weiss Essen
  • SG Essen-Schönebeck
  • Moskitos Essen
  • ETB Wohnbau Baskets Essen
  • TUSEM Essen

Kardeş şehirler

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.