Potsdam

Potsdam Almanya'nın kuzeydoğusunda bir şehir. Brandenburg eyaletin başkentidir. Nüfusu 146635 (2005) kişidir.

Potsdam
Şehir
Potsdam

Bayrak

Arma
Potsdam
Eyalet Brandenburg
İdare
  Oberbürgermeister Mike Schubert (SPD)
Yüzölçümü
  Toplam 188,25 km² (7.268 mil²)
Rakım 32 m (104 ft)
Nüfus
 (31 Aralık 2015)
  Toplam 167.745
  Yoğunluk 891/km² (2.300/mil²)
Alan kodları 0331, 033208, 033201
Plaka kodu P
Resmî site
potsdam.de

Şehir Berlin'in güneybatısındaki Havel nehri özerinde konumlanır. Berlin/Brandenburg metropolitan alanının bir parçasıdır.

Potsdam, 1918 yılına kadar Prusya krallarının eski rezidansı olarak bilinir. Şehir, birbirleriyle birleşen gölleri ve biricik kültürel manzaralarıyla özellik kazanır. Özellikle parkları ve Sanssouci sarayı, Almanya'daki en geniş Dünya Miras Listesi'yle.

Babelsberg'in Potsdam bölgesi ayrıca en önemli Avrupa film üretim merkezlerinden biridir. Babelsberg Filmstüdyosu dünyada en eski tarihsel değerli geniş skalalı film stüdyosuna sahiptir. Deutsches Filmorchester Babelsberg, sık sık yurt içi ve yurt dışı bazlı film üretimleri için soundtrack kayıtları yapar. Ayrıca Potsdam Üniversitesi de Potsdam‘da bulunmaktadır.

Şehir, Almanya'da 19'uncu yüzyılın başlarında bir bilim merkezi içinde gelişti. Bugün Potsdam'da 3 adet devlet koleji ve 30 dan fazla araştırma enstitüsü vardır.

Coğrafya

Potsdam, Berlin'in güneybatısında konumlanır. Alan son buzul çağı süresinde büyük buzultaşlarının bir serisinden şekillenmiştir. Bugün şehir % 75 yeşil alan ile %25 binalar ve caddeleri içerir. Potsdam'da yaklaşık 20 göl ve nehir vardır. Örnek olarak Havel nehri, Griebnitzsee, Templiner See, Tiefer See, Jungfernsee, Teltowkanal, Heiliger See ve Sacrower See verilebilir. En yüksek tepe 114 metre yüksekliğindeki Kleiner Ravensberg dir.

Potsdam, 7 tarihi şehir bölgesine ve 9 yeni Ortsteile (köy kısımları)'na (2003 yılında şehirle birleşmiştir) bölünür. Şehir bölgelerinin görünüşü epey farklıdır. Kuzeydeki ve merkezdeki bölgeler esas olarak tarihsel yapıları içerir. Güneydeki şehirler ise hiç yapıları bulunmayan geniş alanların egemenliği altındadır.

Kaynakça

    Galeri

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.