Oberhausen

Oberhausen, Almanya'nın batı kesiminde Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinde (Land) bir şehir.

Oberhausen

Bayrak

Arma
Oberhausen
Ülke Almanya
Eyalet Kuzey Ren-Vestfalya
İdare
  Belediye başkanı Daniel Schranz (CDU)
Yüzölçümü
  Toplam 77,09 km² (2.976 mil²)
Rakım 78 m (255 ft)
Nüfus
 (31 Aralık 2016)
  Toplam 211,382
  Yoğunluk 2.742/km² (7.100/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (DAZD)
Posta_kodu
46045-46149
Alan kodu 0208

Konum

Ruhr sanayi bölgesindeki Ren-Herne Kanalı kıyısında yer alır. Adı, Emscher Irmağı üzerindeki Oberhausen Şatosu'ndan gelir. Doğuda Bottrop ve Essen, güneyde Mülheim an der Ruhr, güneybatıda Duisburg ve kuzeybatıda Dinslaken ile çevrilidir. Nüfusu, 31 Aralık 2016 itibarıyla 211.382’dir.

Tarihçe

Şehir, 1862'de Lipperheide bölgesinde taşkömürü bulunması ve demir-çelik fabrikası kurulması üzerine, tren istasyonu çevresinde oluşmaya başladı; 1874'te şehir sıfatına kavuştu. 1929'da komşu Sterkrade ve Osterfeld şehirleri Oberhausen sınırları içine katıldı.

Görülmeye değer yerleri

Şehrin görülmeye değer tarihi yapıları arasında Oberhausen Şatosu, Holten Kalesi ve 16. yüzyıldan kalma Vondern Kalesi sayılabilir. Şehrin timsali haline gelen 117 m irtifasındaki Gasometer 1988'e kadar Avrupa'nın en büyük gaz tutucusuydu. Maden ve demir fabrikası işçileri için inşa edilen Eisenheim, Stemmersberg ve Dunkelschlag yerleşmeleri abide olarak muhafaza altına alınmıştır. Belediye Binası şehirdeki çağdaş yapılara mühim bir misaldir, arkasında da çinko fabrikası patronu Wilhelm Grillo'nun kurdurduğu Grillo parkı bulunmaktadır. Yıkılan demir-çelik fabrikası yerine 1996'da kurulan CentrO Almanya'nın en büyük AVM'sidir.

Eğitim ve kültür

Oberhausen, kalabalık nüfusuna rağmen fakülte ya da üniversiteye sahip değildir. Fraunhofer Enstitüsü’nün çevre, güvenlik ve enerji teknolojisi alanında araştırmalar yürüten şubesi (UMSICHT) şehirdedir. Oberhausen'de 4 tane meslek koleji, bir tarih müzesi, 4 ağır sanayi müzesi ve bir tiyatro ve iki sinema vardır. Şehrin timsali Gasometer sergi müzesi olarak kullanılmaktadır.

Ekonomi

Daha evvel ağır sanayi ve taşkömürüne dayalıydı. St. Antony Demir işletmeleri (1758-1877) Ruhr bölgesinde kurulan ilk demir fabrikasıdır.

Fakat 1980'lerden sonra çıkan çeşitli krizler sebebiyle ağır sanayi neredeyse kalmamıştır. Thyssen firması 1980'lerden sonra Oberhausen'daki demir-çelik fabrikasını ve haddehaneleri 1997'ye kadar peyderpey kapatmış, istihsali böylece komşu şehir Duisburga kaydırmıştır. 1986'da Avrupa'nın en büyük makine ve çelik müstahsili GHH firma merkezini ve istihsalın bir kısmını Münih'e kaydırmış, aynı zamanda daha evvel bir yan şirketi olan MAN'la birleşmiştir. 2002'de Almanya'nın en büyük buhar kazanı ve jeneratörü imal edicisi Babcock Borsig iflas etmiştir.

Almanya'da madencilik pahalı olduğu ve petrol istihsali arttığı için taşkömürü sanayide krize girmiş, maden ocakları peşpeşe kaptılmaya başlamıştır. 1968'de Concordia kömür ocağı, 1972'de Alstaden ocağı, 1974'te Jacobi ocağı ve en son 1992'de Osterfeld ocağı kapanmıştır. Osterfeld ocağının kapanmasıyla imtiyaz alanı komşu Lohberg ocağına verilmiş, 1998'e kadar Nordschacht kuyusundan işçiler madene giriş-çıkış yapmışlardır. Kazanılan kömür Lohberg'den çıkarılmıştır. Nordschacht kuyusunun 1998'de kapanmasıyla Oberhausen'da taşkömürü sanayi sona ermiştir.

Bu kapanmalar ve iflaslar sebebiyle Oberhausen'da büyük işverenler kalmamış, işsizlik ciddi derecede artmış ve Oberhausen Almanya'nın en borçlu şehri ve en fakir şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Bugün şehirde eski GHH'nın halef firmaları GHH Radsatz tarafından tren tekerleği istihsali, MAN tarafından buhar ve gaz türbini ile kompresör istihsali yapılmaktadır. OXEA firması tarafından çözücüler, sentetik maddeler ve diğer kimyevi maddeler istihsal edilmektedir. OXEA, şehirde alan işgali olarak en büyük sanayi haline gelmiştir. Intocast firmasına ait bir yanmaz taş ve yanmaz mahsüller üreten fabrika da bulunmaktadır. Şehirde ayrıca bileme ve freze makineleri, makine parçaları, iplik, örgü, hasır, çelik merdiven, çelik korkuluk, çelik boru ve buhar kazanı üretilmektedir.

Bundan ziyade şehre sanayinin erimesiyle birçok lojistik firma yerleşmiştir. Bilhassa Lirich, Buschhausen ve Schwarze Heide semtlerinde birçok depo, şirket binaları ve tamirhaneler bulunmaktadır. Sanayiden kaybolan istihdam açığı ise bu küçük işletmeler tarafından kapatılamamıştır.

Kardeş şehirler

Resimler

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.