Heidelberg

Heidelberg, Güneybatı Almanya'da yer alan bir şehirdir. 1386'da kurulup Almanya'nın en eski üniversitesi olma vasfını taşıyan Heidelberg Üniversitesi bu şehirdedir. Şehri ikiye bölen Neckar nehri ve sarayı ile birlikte tablo güzelliğinde olan kent aynı zamanda Almanya'nın en romantik kenti (Wege der Romantik) diye de anılmaktadır.

Heidelberg, Almanya
Eyalet:Baden-Württemberg
Nüfus:149.633
Posta kodları:69115-69126
Plakası:HD
Belediye başkanı:Dr. Eckart Würzner
Web sitesi:www.heidelberg.de

Bugün şehir nüfusunun çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Heidelberg, Mannheim'dan yaklaşık 15 dakika kadar bir uzaklıkta yer alır.

Aynı zamanda kentin adıyla da anılan matbaa ve baskı makineleri ünlüdür.

Coğrafya

Heidelberg, Philosophen Weg'den görünüşü

Almanya'nın güneybatısında Baden-Württemberg eyâletinde yer almaktadır. Ren ve Neckar nehirlerinin arasında kalan vadide yer alır (Rhein-Neckar Kreis). Heidelberg, Mannheim'dan yaklaşık 20dk. kadar bir uzaklıkta yer alır. Heidelberg genel olarak dağlık bir şehirdir,en yüksek yerleri arasında Königstuhl (568m) ve Gaiberg (375m) dir. şehirden Neckar Nehri geçer. Odenwald Ormanın içinde yer alır. Heidelberg konum itibarıyla Almanya'nın ılıman bölgesinde yer aldığından, kentte çok sayıda incir ve badem ağaçları yetişmektedir.

İklim

Ortalama sıcaklık ve ortalama yağış 1971-2000
Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
Ortalama sıcaklık (°C) 2,5 3,6 7,3 10,5 15,2 17,8 20,1 19,8 15,9 11,1 6,0 3,6 Ø 11,1
Ortalama yağış(mm) 48 44 53 49 77 79 81 56 64 64 68 63 Σ 745

Tarihi

Kenttin tarihi antikçağ Roma İmparatorluğu dönemlerine dayanmaktadır. Özellikle şehrin bugünkü Neuenheim bölgesinde Romalıların izlerine rastlanılabilir.Ortaçağ döneminde şehir daha çok etrafında bulunan kentlerin Manastırlarına bağımlı kalmıştır. 1225 yılından yeniçağ başlangıcına kadar kralliyetin yerleşim yeri olmuştur. Dolayısıyla bu bölgeye Kurpfalz denmektedir. Üniversite bu zamanlarda 1386'da kurulmuştur ve Almanya'nın en eski üniversitesidir. 1600'lü yılların ikinci yarısının sonlarına doğru kent Fransızların saldırlarına uğramış hatta bazı yerleri ele geçirilmiş, o dönemde eski şehir (Altstadt) ve Saray tahribata uğramıştır. 1840'larda döşenen Mannheim-Heidelberg arasındaki tren yolu, Baden bölgesinin ilk tren yolu olma özelliğinide taşımaktadır.

1930 Üniversitenin yeni binasının inşaatına başlanmıştır. 1930'larda Nazilerin iktidara gelmelerinden sonra, özellikle Heidelberg Üniversitesi çok sayıda yahudi öğrencisini ve profesörünü kaybetmiştir. II. Dünya Savaşın'dan sonra, Almanya'nın savaştan yıkılmadan kalmış olan ender kentlerinden biridir. ABD Ordusu (3. Piyade, 7. Ordu) sivil nüfus direnişi olmadan 30 Mart 1945 tarihinde kasabaya girdi. Savaş sonrasında Amerikan işgal bölgesinde kalan şehir, uzun yıllar Amerikan Ordusu tarafından askeri üs olarak kullanılmıştır. Bugün özellikle kentin eski şehir (Altstadt) ve Sarayı, Unesco tarafından dünya insanlık mirası listesinde bulunmaktadır.

Ekonomi

Yüzyillar boyunca aklın başkenti (Almanca: Residenz des Geistes) olarak ün kazanan Heidelberg, bugün de dahil olmak üzere bir üniversite şehri olarak Rhein-Neckar-Kreis Bölgesinde hizmet sektörünün ve bilimin merkezidir. 2007 istatistiklerine göre, çalisan nüfusun 79,6’sı hizmet sektöründe, 19,9’u üretim sektöründe çalişmaktadır. Toplam çalısanların yüzde 69’u iş yerlerine başka şehirlerden gelmektedir. İşsizlik orani 2010 itibarı ile 6,3’dür. .[1][2][3]

Print Media Academy: Heidelberger Druckmaschinen AG Firmasinin Heidelberg’deki merkezinin bürolari. Ön planda „S-Printing Horse

Heidelberg’deki en büyük işveren Hastane’yi de içinde barındıran Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi’dir. (Almanca: Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg). Üniversite 15.000 kişiye iş imkâni sunmaktadır. ABB Stotz-Kontakt, Heidelberger Druckmaschinen AG, HeidelbergCement, Henkel-Teroson, Lamy (Dolma kalem), SAP ve SAS Institute gibi uluslararası firmalar bu şehirde bulunmaktadır.[4] Alman istatistik enstitüsü'nün 2007 rakamlarına göre Heidelberg Baden-Württemberg eyaletinin kişi başına en çok doktorun düştügü şehridir. Heidelberg’de 272 kişiye bir doktor düşerken, eyalet ortalaması 646 kişidir.

Medya

Rhein-Neckar Bölgesi'nin günlük gazetesi (Rhein-Neckar Zeitung) burada basılmaktadır.

Eğitim

Heidelberg üniversitesi ile dünyaca ünlü bir kenttir. 1386'da kurulmuş olan üniversitenin tam adı Ruprecht-Karls Universität Heidelberg'dir. Üniversite 2 kampüsten oluşmaktadır ve şehrin 2 yakasına ayrılmıştır. Eski şehir tarafında kalan kampüsünde daha çok sosyal ve sanat ağırlıklı bölümler bulunurken,yeni kampüste Doğa Bilimleri ve Tıp fakültesi bulunmaktadır. Şehirde ayrıca Kanser Araştırma Merkezi (DKFZ), Max-Planck-Enstitisü (MPIMF, MPI-HD), Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı (EMBL) bulunmaktır.

Kültür ve turizm

Carl-Theodor Köprüsü ve Heidelberg Sarayı

Şehrin en önemli tarihi yapısı Saray'dır. Saray günümüzde çoğu bölümü yıkılmış olarak bulunmaktadır. Sarayın içinde Alman Eczane Müzesi (Deutsches Apotheken Museum) ve eski, büyük bir de fıçı (Großes Fass) bulunmaktadır. Neckar üzerinde bulunan ve 1248'de inşa edilmiş olan, halk arasında eski köprü (Alte Brücke) diye anılan köprünün asıl adı Carl-Theodor-Brücke'dir. Eski şehrin tam ortasında yer alan Heiliggeistkirche, şehrin en ünlü kilisesidir.

Şehrin kalbinin attığı en meşhur caddesi olan Hauptstrasse, Neckar Nehri ile görkemli kalesi arasında kalıyor. 1,5 km’lik bir uzunluğuyla, Avrupa’nın sadece yayalar için ayrılmış olan en uzun caddesi unvanına sahiptir.

1717-19 yıllarında arasında yapılmış ve meydanın kale tarafındaki iki önemli yapısından biri olan Büyük Dük Sarayı, 1805’ten sonra Baden mahkemesi tarafından kullanılmıştır. 1920’den bu yana ise Heidelberg Bilimler Akademisi olarak kullanılmaktadır.

Şehrin görülmesi gereken yerleri ve bazı müzeleri :

 • Eski Üniversite binası ve Ögrenci hapishanesi (alte Aula ve Studentenkarzer)
 • Üniversite Kütüphanesi
 • Saray
 • Friedrich Ebert'in doğduğu ev
 • Philosophenweg (Filozoflar yolu)
 • Kurpfälzisches Museum (Sanat Müzesi)
 • Botanik Bahçesi
 • Carl Bosch Müzesi
 • Haus zum Ritter
 • Anton Praetorius
 • Bertha Benz Memorial Route

Kaynakça

 1. "Statistisches Landesamt Baden-Württemberg". 7 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2012.
 2. "Statistisches Landesamt Baden-Württemberg". 7 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2012.
 3. Statistisches Landesamt Baden-Württemberg
 4. "Stadt Heidelberg 17. Juli 2008". 23 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.