Wiesbaden

Wiesbaden, Almanya'nın Hessen eyâletinin başkentidir. İkinci dünya savaşından, ağır havadan bombardımana tutulan şehir kısmen yıkılmış olarak çıkar. Yeniden yapılanma ve yenilenme sonucu tekrar güzel ve cezbedici yapısına kavuşmuştur. Bugün şehir merkezi genç yapılar yanında özüne sadık yeniden inşa edilmiş ve görülmeye değer güzel gotik ve yeni çağ yapıları ile meşhur, bir dinlenme-fuar-otel ve kumarhane şehridir.

Wiesbaden

Bayrak

Arma
Wiesbaden
Ülke Almanya
Eyalet Hesse
İl (Regierungsbezirk) Darmstadt ili
İdare
  Belediye başkanı Sven Gerich (SPD)
Yüzölçümü
  Toplam 203,9 km² (787 mil²)
Rakım 115 m (377 ft)
Nüfus
 (31 Aralık 2012)
  Toplam 272,636
  Yoğunluk 0,13/km² (0,34/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (DAZD)
Posta_kodu
65001 - 65207, 55240 - 55252
Alan kodları 0611, 06122, 06127, 06134
Resmî site
www.wiesbaden.de

Amerikan Silahlı Kuvvetlerinin Avrupa harekât karargahından biri (Air-Base Erbenheim) bu şehirdedir.

Coğrafya

Wiesbaden uydudan

Frankfurt (am Main) metropolünün batısında Ren nehri kıyında kuruludur. Nehir karşısında ise diğer eyalet Rheinland-Pfalz'in başkenti Mainz ile komşudur. Kuzeyinde Taunus ormanları içinde Taunusstein ve Bad Schwalbach batısında ünlü Rüdesheim kasabaları bulunur.

Ren nehri kıyı yamaçlarında kurulu üzüm bağları ve şarap türleri (özellikle Riesling) ile ünlüdür.

Kent merkezinin nostaljik yapısı yanında uluslararası fuar ve toplantıları, sempozyumları Frankfurt metrolpülüne yakınlığı nedeni ile burası terçih edilir. Şehir merkezinde bulunan lüks eşya satılan mağazaları ile ünlü (Willhelmstr. , Taunusstr. ) caddeleri vardır.

Wiesbaden`de 26 değişik yerde sıcak termal kaynakları ve Wellness otelleri bulunur.

Ekonomi

Bir kumar şehri olan Wiesbaden'in Kurhaus gazinosu meşhurdur.Sanayi olarak Kalle Kimya Fabrikasi, Dyckerhoff Cimento Fabrikasi , Henkell Sarap, Sampanya Fabrikasi, Ebert Kimya, Glyco Metal Fabrikasi sayılabilir Sanayi ağırlığı genelde güneyindeki komşu yerleşim alanındadır, ve bunların içinde en büyük işverenler Opel otomobil fabrikası (Rüsselsheim), Schott Cam (Mainz), Böhringer (Ingelheim) dir. Kent'in fuar ve otelcilik teşebbüsleri yanında finans ve sigorta şirketlerinin merkez yeridir.

Toplum

Kentte bulunan Amerikan üssü ve Amerikan yerleşim alanları bulunmaktaydı. Amerika'nın geri çekilme projesi içinde bunlar zamanla elden çıkartıldılar. Kentte hâlen Amerikan ordu mensubu birkaç bin kişi yaşamaktadır.

Şehir halkı çok iyi eğitim almış, genelde eğitimci, teşebbüscü ve sanatçıdırlar. Gelir ve yaşam seviyesi Almanya ortalamasının üstündedir.

Yabancılar ve özellikle Türkler (+- 11.000) önemli bir sayı oluşturmaktadır. Genelde gettolaşmış cadde ve sokaklarda yaşamaktadırlar. Kentin ekonomisine sadece esnaf tarzında katılmaktadırlar. Westend semtinde bulunan Wellritz caddesindeki esnaf ise kısmen Türk (Güneydoğu ve Doğu Anadolu) vatandaşlarıdır. Sınırlı boyutta sanatsal ve politik çalışmalara katılırlar. Şehir sınırları içinde çeşitli islami cemaatler vardır ve bazı dernek çalışması ve dini faaliyetlerde bulunmaktalar.

Yönetim ve politika

CDUSPDGRÜNEFDPREPLiLiBLWtoplam
2006292510743381
2001302881041-81

Hükûmette yer alan partiler CDU, Birlik 90/Yeşiller ve FDP'dirler.

Ulaşım

Otoban A3 ile Köln A66 ile de Frankfurt (am Main), metropollerine, A661 ile de Ren-Falz eyaletine bağlıdır. ICE hızlı tren hattı yanında S1 ve S8 banliyö ve uluslararası tren bağlantısı ve garına sahiptir.

Kardeş Şehirler

Resimler

Wiesbaden - Panorama

Notlar

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.