Stuttgart

Stuttgart, Almanya'nın altıncı büyük şehri, Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve en büyük belediyesi, Stuttgart vilayetinin (Regierungsbezirk) merkezi. Stuttgart Almanya'nın ticarette en aktif şehridir. 31 Aralık 2017 itibarıyla nüfusu 632.743. Almanya'daki büyükşehirler arasında en dağlık olandır. Stuttgart Üniversitesi ve Hohenheim Üniversitesi, bu şehirde yer almaktadırlar.

Stuttgart
Stuttgart

Bayrak

Arma
Stuttgart
Ülke Almanya
Eyalet Baden-Württemberg
İdare
  Belediye Başkanı Fritz Kuhn (Birlik 90/Yeşiller)
Yüzölçümü
  Toplam 207,36 km² (80,06 mil²)
Rakım 245 m (803 ft)
Nüfus
 (2017)
  Toplam 632.743
  Yoğunluk 3.000/km² (7.900/mil²)
Alan kodu 0711
Plaka kodu S
Resmî site
www.stuttgart.de

Neckar nehri Stuttgart ile 1905'te birleşen Bad Cannstatt semtinden geçer, semtin içinde bir kaplıca bulunur. Ayrıca Türklerin en yoğun yaşadığı bölge yine Bad Cannstatt semtidir.

Stuttgart ilçesinde Porsche, Mercedes-Benz ve Bosch gibi dünyaca ünlü dev şirketlerin genel merkezleri yer almaktadır.

Ekonomi

Stuttgart önemli bir endüstri bölgesinin merkezidir. En önemli ürünler: Otomobil (Mercedes-Benz > (Daimler AG),Porsche) ve eklentiler (BOSCH), mühendislik, yayıncılık, elektronik, mimarlık. Stuttgart borsası Frankfurt'BEHR GMBH tan sonra Almanya'nın ikinci büyüğüdür. Ayrıca dünya lideri otomobil üretici firması Mercedes-Benz'in genel merkezi Stuttgart'ta yer alır.

Kültür ve eğitim

Stuttgart'ta iki üniversite bulunuyor. Stuttgart Üniversitesi'nde mühendislik, Hohenheim Üniversitesi tarım ve besleme bilgisi fakültelerine önem veriyor. Ayrıca bir müzik ve bir güzel sanatlar akademisi ve çeşitli yüksek meslek okulları (Fachhochschulen) var. Üstelik Fraunhofer ve Max-Planck-Gesellschaft'ın çeşitli araştırma merkezleri Stuttgart'ta bulunuyor.

Almanya'nın en büyük Medya Üniversitesi HdM (Hochschule der Medien) Stuttgart Vaihingen semtindedir. Stuttgart Württemberg Devlet Kütüphanesi dünyanın ikinci büyük kitab-i mukaddes ve muhteşem Orta Çağ el yazmaları ve erken basıların bir koleksiyonu ihtiva ediyor. Ayrıca Württemberg Devlet Arşivi şehirde yerleşiyor.

Müze

 • Alte Staatsgalerie (Eski Devlet Galerisi): "Eski" Alman üstatları, İtalyan Rönesansı ve Felemenk ressamları, 19. yüzyıl Alman ressamları.
 • Neue Staatsgalerie (Yeni Devlet Galerisi): Fransız dışavurumculuğu, 20. yüzyıl Alman sanatı ve uluslararası sanat. ünlü Britanyalı mimar James Stirling taslağını çizdi.
 • Landesmuseum Württemberg (Württemberg Devlet Müzesi): Bölgesel arkeoloji ve tatbikî sanat.
 • Kunstmuseum Stuttgart (Belediye Sanat Müzesi): Çağdaş sanat, 2005'te açıldı.
 • Lindenmuseum: Etnoloji; Afrika, İslam dünyası, Güney ve Doğu Asya, eski Amerika ve Okyanusya sanatı.
 • Hegel Evi
 • Mercedes Müzesi
 • Porsche Müzesi
 • Museum am Rosenstein: hayvan ve bitki preparatları.
 • Museum am Löwentor: fosiller.

Spor

Şehrin kendi adıyla anılan VfB Stuttgart adlı futbol kulübü vardır. VfB Stuttgart, 1983-1984, 1991-1992 ve 2006-2007 sezonlarında Bundesliga'da şampiyon olmuştur. Renkleri kırmızı-beyazdır. Özellikle Bayern Münihle yaptıkları maçlar çok zevkli ve çekişmeli geçer. Takım maçlarını Mercedes-Benz Arena'da oynamaktadır ve şehir 2006 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan kentlerden biridir. Hanns-Martin-Schleyer-Halle (spor salonu) birçok spor dalına imkân sağlamaktadır.

Popüler kültürde

Video oyunlarında

 • 2003 yapımı video oyunu Command & Conquer: Generals Zero Hour'da GLA güçleri son görevlerinde Stuttgart'taki ABD üssüne saldırdı. İlk Çin görevinde, oyuncu şehri GLA'dan geri almalıdır.
 • Valve'in 2007 yapımı birinci şahıs nişancı oyunu Team Fortress 2'de daha çok Medic olarak tanınan Dr. Ludwig, Stuttgart'ın yerlisidir, ancak Rottenburg am Neckar'da büyümüştür.
 • 2008 yapımı epizodik macera oyunu Sam & Max Beyond Time and Space'de, başlık karakterleri bir vampiri öldürmek için zaman içinde Stuttgart'a seyahat ediyor.
 • Blizzard'ın 2016 yapımı takım tabanlı nişancı oyunu Overwatch'daki tank sınıflarından biri olan Reinhardt, Stuttgart'tan geliyor. Ayrıca oyunda, şehre yakın kurgusal bir kale kasabası olan Eichenwalde haritası da bulunuyor.

Romanlarda

 • 2005'te yazılan roman, Kitap Hırsızı'nın baş kahramanı Max Vandenburg, kitabın sonraki bölümlerinde uçuşuna kadar Stuttgart'ta yaşıyor.

TV ve sinema

 • 2012 yapımı Yenilmezler filminde kötü adam Loki, planları için büyük miktarda iridyum çalmayı planladığı Stuttgart'ta bir galaya götürülür. Bu sahneler aslında Cleveland, Ohio'da çekildi ve bazı Stuttgart sakinleri, filmin şehir tasvirindeki hataları bildirdi.

Fotoğraflar

Ayrıca bakınız

Wikimedia Commons'ta Stuttgart ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.