Azorlar

Azorlar (Portekizce: Açores), Portekiz'e bağlı olan Atlas Okyanusu'nun ortasındaki takımadalar topluluğudur. Lizbon'a yaklaşık 1500 km uzaklıkta bulunan adalar, Kuzey Amerika'nın doğu sahilinden de yaklaşık 3900 km uzakta yer alır. 2300 km²; 260.699 nüfus.

Azorlar
Portekizce: Região Autónoma dos Açores
Azorlar Otonom Bölgesi
Bayrak
Arma
Slogan
"Portekizce: Antes morrer livres que em paz sujeitos" (Portekizce)
("Oldukça canlı boyunduruk daha özgür ölmek ") (Türkçe)
Başkent Ponta Delgada
Angra do Heroísmo
Horta3
En büyük Ponta Delgada
Resmî diller Portekizce
Etnik gruplar
Portekizliler
Hükûmet Otonom
 Başkan
Carlos César
Tarihçe  
 Adanın Bulunuşu
1439
 Otonom olması
1976
Nüfus
 2006 tahminî
243,018 ({{{tahminî_nüfus_sırası}}})
 2001 sayımı
241,763
Para birimi Euro (€) (EUR)
Zaman dilimi UTC-1
 Yaz (YSU)
UTC in EST
Telefon kodu 351
İnternet alan adı .pt

Azorlar, kuzeybatıdan güneydoğuya doğru 600 km'lik bir alana yayılan üç küme meydana getirir: Kuzeybatıda Flores ve Corvo; merkezde Fayal, Pico, Sao Jorge, Graciosa ve Terceira; güneydoğuda São Miguel ve Santa Maria.

Çok engebeli ve volkanik asıllı adaların iklimi yumuşak ve nemlidir. Başlıca zenginlik kaynağı olan tarım, bir yandan ılıman bölge ürünlerine (tahıl, sebze, tütün, üzüm), bir yandan da tropikal ve astropikal bölge ürünlerine (Turunçgiller, çay, muz, serlerde yetişen ananas vb.) yönelmiştir. Büyükbaş hayvancılık önemli bir yer tutar. Canlı hayvan, tereyağı, peynir ihracatı yapılır. El işlerinden (bez, dantel, seramik vb.) başka, sanayi alanında, dokuma, ispirtolu içki, besin maddeleri, sigara yapımı da önemlidir. Ayrıca balina ve amber balığı avlama üssüdür. Adalarda deprem riski de bulunmaktadır, 1980'de 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Havaalanları da önemlidir (Terceira adasında Lages alanı ve Santa Maria'daki alan). Ünlü Türk pehlivanı Koca Yusuf'un mezarının burada olduğu düşünülüyor.

Pico'dan görünümü

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.