Besin

Besin, yaşamı sürdürmek için gereksinim duyulan inorganik ve organik kimyasal maddeleri topluca belirten terim.

Az gelişmiş ülkeler

Az gelişmiş ülkelerde gıda harcamalarının yüksek oluşu beraberinde yetersiz beslenmeye sebep olmakta. Dünya Bankası, 1990 yılında bir kişinin günde 2400 k/cal miktarında kaloriye ihtiyacı olduğunu ve günlük gelirleri bu miktarı karşılamaya yeterli olmayanları "mutlak yoksul" olarak tanımladı, ancak bu kalori miktarı tek bir gıdadan alındığı takdirde beslenme yetersizliğine neden olabilir çünkü besin sadece kalori miktarına bağlı değildir. Bu ülkelerde günlük protein tüketimi düşüktür ve karbonhidrat tüketimi yüksek olur.[1]

Gelişmiş ülkeler

Gelişmiş ülkelerde et ve yağ daha az tüketilsede daha çok meyve ve sebze tüketilmektedir.[1]

Hayvansal gıdalar

Hayvansal protein sığır, manda, domuz, keçi, kaz, ördek, tavuk, ve tavşan etlerinden alınabilir.[1] Protein dışında demir, çinko gibi mineraller ve riboflavin, niasin, piridoksin, folik asit ve B12 gibi vitaminler açısında beşin değeri yüksek olan bir gıda türüdür.[1]

Bileşenler

Besin maddelerini oluşturan temel bileşenler, besin zinciri çevriminin birer parçasıdırlar.

Bitkileri besleyen mineral tuzlar ikiye ayrılır:

  • Mikrobesinler: Bedene yüksek oranda gerekli olan mikrobesinler azot, fosfor ve potasyum içerirler.
  • Makrobesinler: Beden için gerekli olmakla birlikte bakır, çinko ve molibden gibi makrobesinler aşırı alındıklarında zehirleyici etki gösterirler.

Ayrıca bakınız

  • Gerekli besinler

Dış bağlantılar

  1. "Edirne İlinde Kırmızı Et Tüketim Tercihlerinin İncelenmesi". Tekirdağ Ziraat Fakültesi Dergisi. 9 (1). 2012. ss. 71-85.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.