Valensiya

Valensiya, resmî adi València,[1] (İspanyolca : Valencia ; Katalanca : València), İspanya'da Valensiya özerk bölgesinin başkentidir. Kendi ismini taşıyan ilin de merkezidir.

Valensiya
València/Valencia

Bayrak

Mühür
Valensiya
Valencia'nin İspanya'daki konumu
Ülke İspanya
Özerk Topluluk Valensiya
İl Valensiya ili
Comarca Valensiya
Kuruluş MÖ 137
Alt idari birimler
İdare
  Belediye Baskani Joan Ribó i Canut (Compromis)
Yüzölçümü
  Şehir 134,65 km² (5.198 mil²)
Rakım 15 m (49 ft)
Nüfus
 (2010)Instituto Nacional de Estadística (Spain)
  Şehir 809.267
  Yoğunluk 60/km² (150/mil²)
  Kent
1,175,000 - 1,564,145
  Metropol
1,705,742 - 2,300,000
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Posta kodu
46000-46080
Alan kodu (+34) 96
Resmî site
(İspanyolca)

Valensiya belediye sınırları içinde (2010 tahminlerine göre) şehir nüfusu 809,267 kişidir. Belediye sınırları içindeki nüfus itibarıyla İspanya'nın üçüncü büyük şehridir. Şehir olan Costa del Azahar kıyılarında en büyük endüstri merkezidir. Metropolitan alan nüfusu tahmini 1.807.396'dır. Şehrin Belediye Başkanı Joan Ribó i Canut'dır.

İsim etimolojisi

Şehrin ilk ismi Latince güç, kuvvet anlamına gelen Valentia'dır. Endülüslüler zamanında şehre Balansiya ismi verilmiştir.

Tarihce

Valencia Romalılar tarafından kurulmuş ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bölgeye Romalılar, Vizigotlar, Berberiler, Endülüs Arapları ve Aragonlar göç ederek şehri ekonomik ve kültürel olarak zenginleştirmişlerdir.

1094'te Rodrigo Díaz de Vivar (El Cid Campeador) Hristiyanlık adına Valencia'yı fethetti. Fakat şehir daha sonra 1102'de Murabıtlar'ın eline geçti. Hemen arkasından Berberi egemenliğinde olan şehir 1238 yılında Aragonlu I. James tarafından ele geçirildi ve Valencia Krallığı kuruldu.

15. ve 16. yüzyıl boyunca Valencia Akdeniz kıyıları boyunca en büyük ve en önemli ticaret merkezi haline geldi. Bu dönem Valencia’nin hem ticârî, hem de sanatsal anlamda altın çağını oluşturur. Joanot Martorell (Tirant lo Blanc yazarı, Avrupa’da ilk modern roman), Ausias March, Roig de Corella, İsabel de Villena, Jordi de Sant Jordi and Jaume Roig gibi sanatkarlar bu döneme damgalarını vurdular.

İspanya Veraset Savaşı boyunca Valencia Avusturya arşidükünün yanında yer aldı ve 1707 Nisan'ında gerçekleşen Almansa Savaşı zaferiyle birlikte V. Philip, tüm imtiyazları kaldırdı. 1874'te XII. Alfonso, kuzey Valencia Kralı olarak ilan edildi.

Demokrasi tekrar yapılandırıldığında Valencia bölgesi özerklik kazandı. Valencia zenginleşerek ve çeşitli konularda gelişerek İspanya’nın hem kültürel, hem de ekonomik açıdan en önemli şehirlerinden biri oldu.

Cografi konum

Valensiya İspanya'nın doğusunda Akdeniz kıyısında konumlanmıştır. Valensiya'nin Akdeniz sahillerine Costa del Azahar ismi verilmektedir.

Valensiya'da Akdeniz iklimi yaşanır, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise serin geçer.

Valensiya şehrinden bazı önemli İspanya şehirlerinin uzaklıkları şunlardır:

Valenciya ve civarı topografik haritası
Valenciya ve civarı uydu fotosu

Demografi

Valensiya belediye sınırları içinde nüfus (2010 tahmini) itibarıyla 809,267 kişi olup [2] nüfus yoğunluğu 6.010,2 kişi/km² olur. Böylelikle Valensiya, nüfus itibarıyla İspanya'da şehir sıralamasında 3. sırayı alır. Avrupa Birliği şehirleri arasında ise belediye sınırları içindeki şehirler arasında Valensiya 15. sırada olur. Fakat şehrin etrafında belediye sınırları dışında şehir varoşları bulunur ve bunlarla bir büyük metropoliten Valensiya oluşur.

Valensiya belediye sınırları içinde nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:

1.000 Kişi

Kaynak: INE - Instituto Nacional de Estadística, İspanya
(stad) Kaynak:Hollandaca Wikipedia "Valencia (stad)" maddesi

Meydan ve parklar

Valencia şehrinin en önemli meydanı içinde belediye binası, klâsik filmlerin gösterildiği La Filmoteca ve pek çok barın ve restoranın olduğu Plaça de l'Ajuntament'dir. Bunun dışında Plaça de la Reina ve Plaça de la Verge, şehrin önemli meydanlarındandır. Şehirde özellikle Turia bahçeleri önemli bir yere sahip bir alandır. Bu parkın içinde çocuk bahçeleri, bir çeşme ve spor kompleksleri bulunmaktadır.

Turistik yerler

Anıtlar

 • Palau de la Generalitat: Valencia Hükümetinin bulunduğu yer olan Palacia de la Generalitat Rönesans Dönemi stili ve altın süslemeli tavanlara sahip doğu etkilerinin bulunduğu bir yapıdır.
 • El Micalet veya Miguelete: 14. yüzyılda kurulmuş olup katedralin çan kulesidir.
 • La Lonja: Geç Gotik tarzıyla inşâ edilen bu görkemli bina, Pere Compte tarafından yapılmıştır. Sarmal kolonlarıyla ünlüdür ve şu anda sergiler için bu yapı kullanılmaktadır.
 • Torres de Serranos: 14. yüzyılda Pere Balaguer'in inşa ettiği bu görkemli kuleler, aslında şehri korumak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde bu kulelerin içinde denizcilik müzesi bulunmaktadır.
 • Torres de Quart
 • Mercat Central

Müzeler

 • Instituto Valenciano de Arte Moderno (IVAM) - Modern sanat müzesi. Julio Gonzales'in heykellerinin sergisinin yapıldığı müzedir. Ayrıca günümüzün sanatkarlarının eserleri de bu müzede sergilenir.
 • Museo de Bellas Artes - Çağdaş güzel sanatlar eserlerini ve ayrıca arkeolojik eserleri bu müzede bulabilirsiniz.
 • Museo Nacional de Cerámica - Milli Seramik Müzesi)
 • Museo de la Catedral
 • Ciutat de les Arts i les Ciències

Şehir idare bölgeleri ve semtleri

Valensiya şehir idare bölgeleri

Valensiya belediye idaresi yerel idareyi halka indirmek maksadı ile şehir yerel idaresi için 15 "bölge (distirito)" kurmuştur. Valensiya bölgeleri ve bunların altında bulunan semt ve köyler su listede görülebilir:

 1. Ciutat Vella: La Seu, La Xerea, El Carmen, El Pilar, El Mercado, San Francisco.
 2. Extensió: Russafa, El Pla del Remei, Gran Via.
 3. Extramurs: El Botànic, La Roqueta, La Pechina, Arrancapins.
 4. Campanar: Campanar, Les Tendetes, El Calvari, Sant Pau.
 5. La Saïdia: Marxalenes, Morvedre, Trinitat, Tormos, Sant Antoni.
 6. Pla del Real: Exposició, Mestalla, Jaume Roig, Ciutat Universitària
 7. Olivereta: Nou Moles, Soternes, Tres Forques, La Fontsanta, La Luz.
 8. Patraix: Patraix, Sant Isidre, Vara de Quart, Safranar, Favara.
 9. Jesús: La Raiosa, L'Hort de Senabre, The Covered Cross, Saint Marcelino, Real Way.
 10. Quatre Carreres: Montolivet, En Corts, Malilla, La Font de Sant Lluís, Na Rovella, La Punta, Ciutat de les Arts i les Ciències.
 11. Poblats Marítims: El Grau, El Cabanyal, El Canyameral, La Malva-Rosa, Beteró, Nazaret.
 12. Camins del Grau: Aiora, Albors, Creu del Grau, Camí Fondo, Penya-Roja.
 13. Algiròs: Illa Perduda, Ciutat Jardí, Amistat, Vega Baixa, la Carrasca.
 14. Benimaclet: Benimaclet, Camí de Vera.
 15. Rascanya: Orriols, Torrefiel, Sant Llorenç.
 16. Benicalap: Benicalap, Ciutat Fallera.
 17. Pobles del Nord: Benifaraig, Poble Nou, Carpesa, Cases de Bàrcena, Mauella, Massarrojos, Borbotó.
 18. Pobles de l'Oest: Benimàmet, Beniferri.
 19. Pobles del Sud: Forn d'Alcedo, Castellar-l'Oliveral, Pinedo, el Saler, el Palmar, el Perellonet, la Torre,

Kardeş şehirler

Valensiya'nin şu kardeş şehirleri bulunmaktadır:[3]

Galeri

Kaynakça

 1. Registro de Entidades Locales
 2. "Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)". Ine.es. 2001. 20 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2009.
 3. "Municipality of Valencia: ciudades hermanadas con Valencia". 27 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2011. Bilinmeyen parametre |erişmetarihi= görmezden gelindi (yardım)

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.