Castellón de la Plana

Castellón de la Plana (Valensiyaca : Castelló de la Plana). Valensiya Özerk Topluluk'a bagli Castellón ili'nin merkez şehri.

Castellón de la Plana
Castelló de la Plana
Belediye

Bayrak

Mühür

Castellón de la Plana'nin Valensiya Ozerk Toplulugu icinde konumu
Ülke İspanya
Özerk Topluluk Valensiya
İl Castellón ili
Comarca Plana Alta
Hukuki bölge Castelló de la Plana
Kuruluş MS.1251
İdare
  Alcalde Alberto Fabra Part (2009)
Yüzölçümü
  Toplam 108,80 km² (4.200 mil²)
Rakım 30 m (90 ft)
Nüfus
 (2009)
  Toplam 180.005
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Resmî site
http://www.castello.es (İspanyolca)

Yaklaşık nüfusu 160.000 kişidir. Şehrin gelir kaynağı turizmdir.

Görülebilecek yerler

Kentte görülebilecek tarihsel binalar çok küçük eski şehir merkezi olan "Plaça Major (Ana Meydan)" etrafında bulunmaktadır:

  • Concatedral de Santa Maria: İlk defa 13. yüzyılda yapılıp iki defa renove edilmiştir. İlk defa orijinal yapının bir yangın sonucu kül olmasından sonra yeni yapılmıştır. Bu bina 1936'ya kadar gelmiş ve £İspanya İç Harbi" sırasında radikal belediye liderleri tarafından bir defa daha yıktırılmıştır. .[1] Günümüzdeki bina iç harp sona erdikten sonra yapılmoiştir.
  • Ajuntament (Belediye Konağı): 18. yüzyıl başında yapılan İtalyan Toskana bölgesi mimarî stilinde çok süslü bir binadır. Çok göz çekici sütunlu bir zemin uzerinde gelişen süslü bir cephesi vardır.
  • El Fadrí (Tek Adam): 16. yüzyılda yapılmıştır. Conkatedralin çan kulesi olarak planlanıp yapılmasıyla beraber katedral binası ile hiç birleşik tarafı bulunmayan bir kule şeklindedir.
  • Llotja del Cànem (Kenevir Borsası Binası): 17. yüzyılın ikinci yarısında şehir ve etrafında önemli bir tarım ürünü olan kenevirin kenevir kumaş ve ip tüccarları tarafından kolayca satın alınmasıni saglamak için yaptırılmış bir borsa binasıdır. Fakat günümüzde bu bölgede kenevir önemli bir tarım ürünü olmaktan çoktan çıkmıştır. Günümüzde bu tarihi bina Üniversite tarafından kültürel etkinlikler veya geçici sergiler için kullanılmaktadır.
  • Santa Maria del Lledó: Kentin kuzeydoğu kıyısında kurulmuş bir bazilikadir. 1366'da bir çiftçi tarafından tarlasını sürerken bulunmuş olan bir Bakire Meryem resim parçası anısına 14. yüzyılda bir şapel yapılmıştır. Sonradan 16. yüzyılda bu şapel binasına Barok mimarı stilli büyük ekler yapılmıştır. Bu yapılar kompleksi etrafında çok iyi bakılı güzel bahçeler bulunmaktadır.

Kardeş şehirler

Resimler

Kaynakça

  1. .Obras religiosas destruidas durante la guerra cıvıl Şablon:Eş icon

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.