Almería

Almería İspanya 'nın Endülüs (özerk topluluk) bölgesinde bulunan şehir. Akdeniz'de Güney İspanya'da bir yerleşim yeri olan şehir ve bölgesi önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

Almeria

Bayrak

Mühür

Almeria'nin İspanya'da konumu
Ülke İspanya
Bölge Endülüs (özerk topluluk)
Comarca Comarca Metropolitana de Almería
İdare
  Alcalde (Belediye Reisi) Luis Rogelio Rodríguez-Comendador Pérez (PP)
Yüzölçümü
  Toplam 295 km² (113 mil²)
Rakım 23 m (75 ft)
Nüfus
 (2010)
  Toplam 190.013
  Yoğunluk 640/km² (1.600/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Posta kodu
04001
Alan kodu 34 (İspanya) + 950 (Almeria)

Tarih

Şehir Córdoba'lı III. Abdurrahman tarafından Al Mariyat (Denizin Aynası) adı ile 955 yılında kurulmuştur, Akdeniz'deki savunmayı geliştirmek amacıyla önemli bir liman olarak düşünülmüştü. Şehirdeki Alcazaba, El Hamra Sarayı'ndan sonra Endülüs bölgesindeki en uzun Müslüman kalesidir.

Demografi

Almeria'nin sınırları içinde nüfus (2010 tahmini itibarıyla) 190.013 kişidir ve nüfus yoğunluğu 644,1 kişi/km² olur. Almeria sınırları içinde nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:

1.000 Kişi

Kaynak: INE - Instituto Nacional de Estadística, İspanya
(stad) Kaynak:Hollandaca Wikipedia "Almeria (stad)" maddesi

Görülecek yerler

 • Alcazaba: 13. yy. da Endülüs halifesi tarafından yaptırılmıştır. 1522'de bir deprem ile büyük hasar görmüştür. Akdeniz'den korsanlara karşı korunmak için daha da korunaklı olarak yeniden yapılmıştır. Üç sıra sur bulunmaktadır. Kale içi gayet büyük olup bir şehir semtini içine alabilecek cesamettedir. Kaleiçinde bostan ve bahçe için gerekli arazi de bulunmaktadır.
 • Almeria Katedrali: Kuleler, mazgallar ve korunaklı patikaları ile bir dinsel tapınaktan çok bir kaleye benzemektedir. Gerçekten bu katedral şehir halkını Akdeniz korsanlarından korumak maksadı ile tasarlanıp yapılmıştır. Aslında bir cami olduğu bilinmektedir. Sonradan büyük bir kiliseye çevrilmiştir. 1662 depreminde büyük hasar gören yapı yeniden yapımından daha da kilise havasi almıştır. Daha sonra, savunma niteliklerini de korumakla beraber, Rönesans mimarı stili ile değişiklikler yapılmıştır.
 • Santiago Kilisesi: 1533'de Rönesans mimarı stilinde yapılmıştır. Kilisenin çan kulesi ve anıtsal giriş kapısı röliyef heykellerle süslüdür.
 • Chanca: Kayalar içine mağaralar şeklinde oyulup yapılmış özel ikametgahlar semti.
 • San Cristobal Kalesi: Alcazaba kalesine ek savunma kalesi olarak yapılmış ve ona bağlanmıştır. Günümüzde bir harabe şeklindedir.
 • Almería Müzesi: Yörel mevkilerden çıkartılan kalıntılar ve objelerle doludur. Bunlar tarih öncesi çağlar, İberik, Romalı, Yunan asıllıdırlar. Alcazaba Kalesi içinde bulunan çok sayıda ve çok değişik Arap asıllı ohjeler de sergilenmektedir.
 • Paseo de Coches: Palmiye ağaçları ve çok güzel çiçek tarlaları bulunan bir deniz kıyısında yürüyüş yoludur.

Kardeş şehirler

Almería'nin şu kardeş şehirleri bulunmaktadır:

Resimler

Kaynakça

  Ayrıca bakınız

  Dış bağlantılar

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.